Přes nesouhlas české vlády usiluje Polsko o rozšíření povrchového dolu Turów a lidé na Liberecku se obávají, že kvůli tomu brzy přijdou o vodu. Obří hnědouhelný důl se má přiblížit těsně k českým hranicím, což by podle hydrogeologů české zdroje ještě více ohrozilo. Soudní dvůr Evropské unie Polákům nařídil těžbu pozastavit do vyřešení sporu s Českem, Polsko se ale k takovému kroku nechystá. Na otázky HN ohledně vlivu příhraničního dolu na studny i na to, jak negativnímu působení dolu čelit, odpovídali ředitel České geologické služby Zdeněk Venera a hydrogeologové Renáta Kadlecová a Ondřej Nol.

HN: Jaké má Česko důkazy, že důl skutečně připravuje zdroje na české straně hranice o vodu?

Nol: Zjednodušeně se dá říct, že na místě jsou svrchní i hlubší vodonosné vrstvy. V těch druhých hladina podzemní vody od poloviny osmdesátých let klesla o 70, někde až téměř o 80 metrů. Hovořím o vrtech hlubokých až 350 metrů. Loni se pokles ještě zrychlil a dosáhl až deseti metrů za rok. Pro české obyvatele jsou ale velmi důležité svrchní vrstvy, z nich se voda odebírá právě například v Uhelné. Tam hladina za stejné období klesla o více než dvacet metrů. Od roku 2015 klesá v průměru o tři metry za rok, což je hodně. Jsou to vrty, které sledují okolí vodního zdroje Uhelná.

HN: Které zdroje jsou nejvíce ohrožené? 

Venera: Je to právě vodní zdroj Uhelná, který je hluboký 80 metrů a bere vodu, která je blíže povrchu. 
Kadlecová: Důležité je, že svrchní vodonosnou vrstvu neodděluje od hlubších struktur izolátor, tedy vrstva, skrze kterou by voda nemohla prostupovat, unikat. Proto také důl, který zasahuje do hloubky, ovlivňuje i tyto zdroje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.