Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl poradní Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES) vedené epidemiologem Petrem Smejkalem, aby spolupracovala přímo s Radou vlády pro zdravotní rizika, jíž předsedá. Napsal to ve středu dopoledne na Twitteru. Smejkal se na Babišovo přání stal členem této rady v únoru.

Ministerstvo zdravotnictví v úterý informovalo, že ukončilo spolupráci se skupinou, která byla oficiálně jedním z jeho poradních orgánů. Na sociálních sítích to vyvolalo kritiku. Nespokojenost dala najevo nejen opozice, ale i ministr školství Robert Plaga (za ANO) nebo ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ani Babiš prý předem nevěděl o kroku ministra zdravotnictví. Asociace krajů uvedla, že chce ve spolupráci s MeSES pokračovat.

„Chci říct, že si velice vážím odbornosti a nasazení členů MeSES. Pomohli naší zemi. A i když je teď situace výrazně lepší, nesmíme ani následující týdny a měsíce podcenit,“ napsal Babiš. Uvedl, že v úterý oslovil Smejkala a dalšího člena skupiny, imunologa Zdeňka Hela, a nabídl jim, aby skupina radila přímo radě vlády.

Související

Navzdory ukončení spolupráce s ministerstvem se členové skupiny, kterými jsou odborníci na zdravotnictví a epidemiologii, ale také přírodovědci zaměřující se na viry, právník nebo sociolog, rozhodli ještě v úterý dál v činnosti pokračovat. Do poloviny června chtějí vydat střednědobý výhled vývoje epidemie koronaviru. Pracovat bude také na návrhu ochrany společnosti před podobnými rozsáhlými zdravotními riziky v budoucnosti.

Skupina vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením koronavirové epidemie. Statut a jednací řád skupiny podepsal tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) 6. dubna, o den později nastoupil na ministerstvo jako nový šéf Petr Arenberger.

Rozhodnutí o ukončení spolupráce s MeSES ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo příznivým vývojem epidemie a zrychlujícím se tempem očkování. Dál by ji měly řešit standardní orgány ministerstva včetně poradních, které vznikly ke covidu už před více než rokem. Agendu bude mít nyní na starosti resortní klinická skupina pro covid, kterou vede náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková.

Personální změny v poradních orgánech ministerstva, které se zabývají covidem-19, jsou v posledním roce poměrně časté. Už v srpnu ukončil spolupráci s resortem epidemiolog Rastislav Maďar, který do té doby vedl epidemickou poradní skupinu, teď působí v MeSES. Skončil i šéf laboratorní skupiny Marián Hajdúch nebo Vladimír Černý, který koordinoval národní dispečink intenzivní péče a byl také náměstkem v době ministra Blatného.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru