Ukončené očkování proti nemoci covid-19 má v Česku víc než milion lidí, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. V zemi, která má zhruba 10,7 milionu obyvatel, se očkuje čtyři měsíce. Aspoň jednou dávkou bylo dosud očkováno 23,6 procenta populace starších 16 let, uvedl v pátek na Twitteru ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Celkový počet podaných dávek přesáhl tři miliony, plně očkovaných bylo k pátečnímu večeru 1 006 049 lidí. Poslední dubnový den podali zdravotníci 65 331 dávek vakcín proti covidu-19, to je asi o 11 000 méně než předchozí den a zhruba o 5000 víc než před týdnem. Ve čtvrtek 29. dubna bylo očkováno dosud rekordní množství lidí, téměř 77 000. Původně vláda plánovala, že bude v těchto dnech očkovat až 100 000 lidí denně.

V České republice se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Více než 77 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 12 procent je od AstraZenecy a zhruba desetina od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo k pátečnímu večeru za víc než týden očkování přes 6000 lidí.

V květnu očekává vláda 2,85 milionu dávek vakcíny proti covidu-19.

V Česku se začalo očkovat koncem prosince, nejdříve přišli na řadu klienti domovů pro seniory a zdravotníci, postupně se přidávali i senioři nebo učitelé. V současné době je registrace k očkování otevřená pro všechny starší 55 let, přednost mají také mladší pacienti s vybranými nemocemi.

Od pondělí se spustí registrace pro takzvané pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo nebo čtvrtého stupně. Připravuje se také očkování pracovníků vysokých škol. Někteří senioři registrovaní především u svých praktických lékařů však stále na očkování čekají.

Od července by se mohli hlásit všichni zájemci starší 16 let. Ministr Arenberger počítá také s tím, že do podzimu by měly být dokončeny klinické studie, které umožní očkování dětí.

Související