Mladí praktici poslali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) již druhý otevřený dopis. Upozorňují v něm, že začínají umírat lidé, kteří už měli být podle původních plánů očkováni. Systém se ale podle nich stále nerozjel. Stěžují si na pomalou distribuci i špatnou komunikaci. "Volají nám pacienti, kdy je můžeme naočkovat. A my říkáme, že vůbec nevíme, že žádné informace nemáme," říká v rozhovoru pro HN místopředseda sdružení Mladí praktici Vojtěch Mucha.

HN: Od doby, co jste napsali první otevřený dopis, se očkování posunulo a praktičtí lékaři už také očkují. Proč jste napsali ten druhý?

Protože je to stále hrubě nedostatečné. Na skladech je ještě více vakcín, než bylo před třemi týdny. Reálně se v ordinacích praktických lékařů ale teprve očkovat začíná. Systém se rozbíhá tak pomalu, že vakcíny stále leží a nejsou rychle rozočkovány.

HN: Kde je problém? Z otevřeného dopisu vyplývá, že vázne distribuce. Máte s tím osobní zkušenosti?

Vojtěch Mucha

Vojtěch Mucha

Foto: archiv Vojtěcha Muchy

Ano, obrovské. Doprava je opravdu extrémně pomalá. My jsme uspořádali v Praze akci se soukromými firmami a podařilo se nám rozvézt alespoň nějaké vakcíny. Pokud bychom to neudělali, neměli bychom vůbec nic. Do mé ordinace se ještě ani z distribučního centra neozvali. A další problém je, že obrovsky vázne komunikace. My vlastně ani nevíme, kdy by nám mohly nějaké vakcíny přijít, kdy by se nám mohl někdo ozvat. A když už se kolegům ozvali, zavolají den nebo dva dny dopředu s tím, že dovezou sto dávek. A to je na ordinaci praktického lékaře poměrně hodně, den dopředu si nezvládne objednat sto pacientů. Potřebovali bychom nějaký harmonogram: jestli to bude za týden, měsíc. Ať se tomu můžeme přizpůsobit.

HN: A co tedy nyní děláte se svými pacienty? Doporučujete jim, ať počkají? Nebo je posíláte do očkovacího centra?

Jsme v začarovaném kruhu. Naši pacienti se chtějí spíše očkovat u nás, volají a ptají se, kdy je můžeme naočkovat. A my říkáme, že vůbec nevíme, že žádné informace nemáme. Tak je raději pošlu do očkovacího centra, ale tím pádem toho pacienta nezadám do informačního systému infekčních nemocí (ISIN), kterým se distributor při rozdávání vakcín řídí. Tím ubude další pacient, který by mohl být v seznamu očkování u nás. Ale raději ho pošlu do očkovacího centra, protože chci, aby byl rychle oočkován. Včera mi třeba zemřela seniorka, která byla na seznamu již před čtrnácti dny. Očkování se nedožila.

HN: Mají praktičtí lékaři zájem, aby mohli očkovat?

Setkávám se s tím, že nejsou ochotni podstupovat tu komplikovanou registraci svých pacientů. Zabere to opravdu hodně času a někteří to i s ohledem na špatnou komunikaci odmítají dělat. Ale i tak vím, že zhruba tři pětiny lékařů do ISIN své pacienty zaregistrovalo. Takže zájem o to mezi praktickými lékaři určitě je.

HN: Lékaři si stěžovali, že nedostávají k vakcínám zdravotnický materiál. Je to pro vás problém?

Nyní to je skutečně problém, protože nejde sehnat. Když ho objednáte na internetu, přijde za měsíc a fyzicky se teď nikde koupit nedá. Navíc ceny šly výrazně nahoru, protože je obrovská poptávka. Proč toto hlavní koordinátor očkování nezajistil, je pro mě stejně nepochopitelné, jako proč lépe nezorganizoval celou očkovací strategii.