Letošní maturita by mohla být kvůli epidemii koronaviru klasická pro studenty mířící na vysokou školu, lehčí zejména pro studenty bez zájmu o vysokoškolské studium a úřední pro ty, kteří doloží problémy v distanční výuce, uvedl v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném na Twitteru. Tři typy maturit jmenoval jako základ k debatě o podobě letošních maturitních zkoušek. O maturitách bude premiér dnes jednat s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), který s Babišovým návrhem na úřední maturity nesouhlasí.

Podle Babiše je epidemie koronaviru výjimečná situace a úřední maturita se známkami podle průměru za celé studium bude jednorázovou záležitostí. Úřední maturitu by si mohli studenti vybrat dobrovolně, uvedl premiér. "Pouze pro ty studenty, kteří doloží, že neměli možnost se plnohodnotně účastnit výuky na dálku, a rozhoduje o tom učitel nebo ředitel školy," popsal Babiš, pro koho by mohla být úřední maturita určená. Babiš dává za vzor Slovensko nebo zrušení maturit v Británii.

S nápadem, že by letos maturanti mohli takzvanou úřední maturitu získat, přišel premiér minulý týden. V jiném videu zveřejněném v úterý na Twitteru argumentoval více než 1500 e-maily od studentů, z nichž ještě více než polovinu nečetl. Někteří studenti podle něj v epidemii pomáhali v nemocnicích nebo domovech pro seniory a měl by se hledat způsob, jak jim ulehčit. 

Premiér neupřesnil, zda by se jeho návrh na úřední maturity měl týkat státní i školní maturity, nebo jen jedné z těchto dvou částí zkoušek. Státní maturita se skládá povinně z testů ze dvou předmětů. Pro všechny by podle standardního schématu měl platit test z češtiny a druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Ještě loni byly součástí státní maturity organizované Cermatem také ústní zkoušky a slohy. Od letoška mají podle novely zákona tyto dvě části organizovat samy školy. Už v lednu ovšem ministerstvo školství rozhodlo, že slohy se kvůli epidemii covidu-19 letos podobně jako loni konat nebudou.

Školní, neboli profilovou část maturity, dělají pak studenti ještě ze dvou až tří dalších předmětů podle zaměření svého oboru. Součástí této části maturit mohou být i praktické zkoušky. Zástupci školských asociací možnost plošného udělení úřední maturity v předešlých dnech odmítali. Někteří se vyjádřili tak, že by studenti měli skládat zkoušku alespoň ze školní části maturity, která ověřuje jejich znalosti ve studovaném oboru.

Plaga v pondělí oznámil, že ve spolupráci se zástupci škol dokončuje další úpravy maturitních zkoušek pro tento rok, které by měly zohlednit právě zejména situaci studentů pracujících kvůli epidemii v nemocnicích a sociálních službách. Maturitní zkouška je podle ministra školství nezbytným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním aktem na základě studijních výsledků by znamenalo bezdůvodnou devalvaci vzdělávání, oznámila ministrova mluvčí Aneta Lednová.

Proti úředním maturitám se postavil také Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká konference rektorů. Babiš řekl, že kritické hlasy k úřední maturitě možná zaznívají kvůli tomu, že ji navrhl on. Téma by podle něj mohla probrat Sněmovna. "Je to kompetence pana ministra, já s ním budu mluvit, budu ho přesvědčovat, že by měl vyjít vstříc. Znovu opakuji, že je to dobrovolné. Kdo chce maturovat, ať maturuje, kdo měl těžké podmínky, ať se rozhodne," uvedl Babiš.

Proti úřednické maturitě jsou budoucí zaměstnavatelé středoškoláků i vysoké školy. Nesouhlas s ní vyjádřil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula: "Odbory jsou proti, aby ČR byla montovnou Evropy," uvedl na Twitteru. Stále častěji také zaznívají reakce, že téma maturit je sice důležité, ale měl by ho vyřešit ministr školství, zatímco premiér by měl řešit důležitější věci, které v tuto chvíli trápí Českou republiku, jako je kritická epidemiologická situace a přetížení zdravotnictví, nebo ekonomická strategie. Premiéra na to na Twitteru upozornila například rektorka Mendelovy univerzity v Brně.