Pandemie urychlila přesun řady každodenních činností do on-line prostředí. Proč tedy lidem neumožnit objednat si na internetu také léky na předpis, řekli si poslanci za hnutí ANO Adam Vojtěch a Patrik Nacher. Svým návrhem na změnu zákona o léčivech ale vyvolali kritiku České lékárnické komory, České farmaceutické společnosti a dalších profesních organizací.
Jejich zástupci kritizují například to, že poslanci se změnu snaží prosadit formou takzvaného přílepku k jiným projednávaným návrhům, a neumožňují tak odborné veřejnosti, aby se k ní vyjádřila. Vojtěch s Nacherem podle nich nesledují zájmy pacientů, ale snaží se vyjít vstříc on-line lékárnám, které na klasických lékárnách "kanibalizují". Proti návrhu je také opoziční ODS.
Léky na předpis si mohou pacienti nechat zaslat například v Německu, Polsku, Velké Británii či v některých skandinávských zemích. V Česku je možné si on-line objednat pouze volně prodejné léky či doplňky stravy.
Během úterního vystoupení ve sněmovně se dvojice poslanců za hnutí ANO pokusila obavy rozptýlit a přizvali si k tomu předsedu Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásu. Podle něj by změna pomohla hlavně lidem s omezenou pohyblivostí, pro něž může být vyzvedávání medikamentů v lékárnách komplikované.
Léky na předpis by podle návrhu mohli pacientům domů posílat pouze lékárníci z registrovaných lékáren. K balíčku by přikládali potřebné informace a pak ještě příjemci zavolali, aby s ním užívání léku probrali a zodpověděli jeho dotazy.
V jiných zemích jde o běžnou praxi. I naše lékárny mohou pomoci s proočkováním populace, říká provozní ředitel BENU
Pacienti si v případě, že návrh projde, nebudou léky na předpis na webových stránkách lékáren sami vybírat jako v běžných e-shopech. Pošlou kód elektronického receptu od lékaře a lékárník na jeho základě medikament odešle. "Není pravda, že vytváříme e-shopy," uvedl Vojtěch.
Zástupci lékárníků varují, že by při odesílání léků mohlo dojít k tomu, že s nimi bude manipulovat někdo nekvalifikovaný. Exministr zdravotnictví Vojtěch namítá, že nepřevzatý lék by se ihned vracel do lékárny a neležel by na poště. Dodal, že dnes lékárny běžně léky na předpis vydávají příbuzným či známým pacientů, kteří s nimi také nemusí zacházet potřebným způsobem.
"Mluvit o tom, že distanční výdej léků rozvrátí lékárenství, je absurdní," říká Vojtěch s tím, že ministerstvo zdravotnictví by mělo možnost určit, že některé typy léků na dálku vydat nelze. Nacher dodal, že by se nebránil tomu, aby se jejich plán nejprve vyzkoušel u lidí s postižením nebo seniorů.
Poslanec Nacher obdobnou úpravu navrhl už předloni v červnu. Vojtěch k ní tehdy v roli ministra vydal neutrální stanovisko. A následně ji zamítla sněmovna. Oba poslanci to nyní vysvětlují tím, že předchozí verze nebyla dostatečně dobře napsaná. Vojtěch navíc dodává, že bylo nutné počkat, až se rozjede a osvědčí elektronický recept.
Zatímco zástupci klasických lékáren zásilkový prodej léků na předpis odmítají, on-line lékárny to prosazují už léta. V roce 2016 kvůli tomu vznikla Česká asociace provozovatelů internetových lékáren. Mezi zakladateli je šéf on-line Lékárny.cz Vladimír Finsterle nebo zdravotnický řetězec EUC. Změnu dlouhodobě podporuje i Pilulka Martina Kasy. Před rokem přišla s rezervačním systémem eRecept.cz, který měl dodání léků na předpis alespoň zprostředkovat seniorům a nemocným. Na využití domény, která se jmenuje stejně jako systém povinné elektronické preskripce, si ale úspěšně stěžoval Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist