Pandemie urychlila přesun řady každodenních činností do on-line prostředí. Proč tedy lidem neumožnit objednat si na internetu také léky na předpis, řekli si poslanci za hnutí ANO Adam Vojtěch a Patrik Nacher. Svým návrhem na změnu zákona o léčivech ale vyvolali kritiku České lékárnické komory, České farmaceutické společnosti a dalších profesních organizací.

Jejich zástupci kritizují například to, že poslanci se změnu snaží prosadit formou takzvaného přílepku k jiným projednávaným návrhům, a neumožňují tak odborné veřejnosti, aby se k ní vyjádřila. Vojtěch s Nacherem podle nich nesledují zájmy pacientů, ale snaží se vyjít vstříc on-line lékárnám, které na klasických lékárnách "kanibalizují". Proti návrhu je také opoziční ODS.

Léky na předpis si mohou pacienti nechat zaslat například v Německu, Polsku, Velké Británii či v některých skandinávských zemích. V Česku je možné si on-line objednat pouze volně prodejné léky či doplňky stravy.

Během úterního vystoupení ve sněmovně se dvojice poslanců za hnutí ANO pokusila obavy rozptýlit a přizvali si k tomu předsedu Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásu. Podle něj by změna pomohla hlavně lidem s omezenou pohyblivostí, pro něž může být vyzvedávání medikamentů v lékárnách komplikované.

Léky na předpis by podle návrhu mohli pacientům domů posílat pouze lékárníci z registrovaných lékáren. K balíčku by přikládali potřebné informace a pak ještě příjemci zavolali, aby s ním užívání léku probrali a zodpověděli jeho dotazy.

Pacienti si v případě, že návrh projde, nebudou léky na předpis na webových stránkách lékáren sami vybírat jako v běžných e-shopech. Pošlou kód elektronického receptu od lékaře a lékárník na jeho základě medikament odešle. "Není pravda, že vytváříme e-shopy," uvedl Vojtěch.

Zástupci lékárníků varují, že by při odesílání léků mohlo dojít k tomu, že s nimi bude manipulovat někdo nekvalifikovaný. Exministr zdravotnictví Vojtěch namítá, že nepřevzatý lék by se ihned vracel do lékárny a neležel by na poště. Dodal, že dnes lékárny běžně léky na předpis vydávají příbuzným či známým pacientů, kteří s nimi také nemusí zacházet potřebným způsobem.

"Mluvit o tom, že distanční výdej léků rozvrátí lékárenství, je absurdní," říká Vojtěch s tím, že ministerstvo zdravotnictví by mělo možnost určit, že některé typy léků na dálku vydat nelze. Nacher dodal, že by se nebránil tomu, aby se jejich plán nejprve vyzkoušel u lidí s postižením nebo seniorů.

Poslanec Nacher obdobnou úpravu navrhl už předloni v červnu. Vojtěch k ní tehdy v roli ministra vydal neutrální stanovisko. A následně ji zamítla sněmovna. Oba poslanci to nyní vysvětlují tím, že předchozí verze nebyla dostatečně dobře napsaná. Vojtěch navíc dodává, že bylo nutné počkat, až se rozjede a osvědčí elektronický recept.

Zatímco zástupci klasických lékáren zásilkový prodej léků na předpis odmítají, on-line lékárny to prosazují už léta. V roce 2016 kvůli tomu vznikla Česká asociace provozovatelů internetových lékáren. Mezi zakladateli je šéf on-line Lékárny.cz Vladimír Finsterle nebo zdravotnický řetězec EUC. Změnu dlouhodobě podporuje i Pilulka Martina Kasy. Před rokem přišla s rezervačním systémem eRecept.cz, který měl dodání léků na předpis alespoň zprostředkovat seniorům a nemocným. Na využití domény, která se jmenuje stejně jako systém povinné elektronické preskripce, si ale úspěšně stěžoval Státní ústav pro kontrolu léčiv.