Nová pravidla kurzarbeitu sněmovna v pátek vrátila z finálního kola k dalšímu projednávání do druhého čtení. K původní vládní předloze se v dolní komoře sešly konkurenční celkové úpravy od koaličních ANO a ČSSD. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zdůraznila, že je nutné najít shodu všech aktérů.

Na příští týden se podle ní chystá jednání zástupců sněmovních stran, zaměstnanců a Hospodářské komory s cílem najít dohodu. "Aby byla klíčová předloha funkční a dohodnutá napříč všemi aktéry, kterých se to týká," řekla ministryně. V konsenzus věří předsedkyně sociálního výboru Jana Pastuchová (ANO), která stojí spolu s Hanou Aulickou Jírovcovou (KSČM) za jednou z úprav.

Po dohodě volal také šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik, aby se nestalo, že pravidla kurzarbeitu budou schválena až po nynější koronavirové krizi.

Poslanec ODS Jan Bauer řekl, že vládní koalice udělala z kurzarbeitu "blamáž a bramboračku", nejde podle něho o chybu sněmovny. "Jsme připraveni být konstruktivní," dodal.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Vláda původně plánovala zavedení nových pravidel už od loňského listopadu, nebyla na nich ale shoda. Nebudou platit ani od března, jak se o tom mluvilo později.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru