V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických ústenek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) půjde o obchody, veřejnou dopravu a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. Řekl to na páteční tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

"Za dostatečnou ochranu nebude možné považovat různé svépomocně vyrobené tkaniny," řekl ministr. Lidem doporučil, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2. Důvodem je podle něj horší epidemická situace se šířením britské mutace.

Podle Blatného jsou respirátory na trhu dostupné a zatím se nebude uvažovat o regulaci jejich ceny. Na začátku února vláda na dva měsíce zrušila u respirátorů třídy FFP2 vyšší daň z přidané hodnoty, obchodníci je pak mohli zlevnit. "Kdyby docházelo ke snížení dostupnosti, tak to budeme dál řešit s příslušnými resorty, které to mají na starosti," dodal ministr.

Hlavní hygienička už dříve upřesnila metodické pokyny pro udělování karantén, které také nošení šátku, šály nebo podomácky vyrobené roušky za dostatečnou ochranu nepovažují.

Stát pošle do Karlovarského a Královéhradeckého kraje více vakcín proti covidu-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že tyto kraje rozhodnou, kam je pošlou. Vláda tak podle Blatného reaguje na žádost regionů, které jsou nejvíc postiženy šířením koronaviru.

Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 registrovat kromě lidí nad 70 let také pracovníci ve školství. Aplikovat vakcínu začnou více také praktičtí lékaři. Informace, které v minulých dnech sdělilo ministerstvo školství a serveru Seznam Zprávy vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla, potvrdil v pátek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zástupci pacientů s chronickými nemocemi upřednostnění učitelů odmítají.

Maloobchody v pondělí neotevřou

Vláda od pondělí provoz všech obchodů nepovolí, podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) není pandemická situace dobrá. Příští týden ale chce téma znovu otevřít a podle stavu šíření koronaviru navrhne další kroky. Napsal to na Twitteru.

Kabinet v pátek podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o otevření obchodů ani nehlasoval. Hamáček kvůli rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru jakékoliv uvolňování neschvaloval. I premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že za aktuální situace nepovažuje rušení současných opatření za dobrý nápad.

Havlíček navrhoval zrušení zákazu maloobchodního prodeje od pondělí za přísnějšího režimu. Personál obchodů měl mít povinnost nosit respirátory třídy FFP2, v platnosti by zůstala i další opatření, jako jsou limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování rozestupů či řízení front. Obchodníci se na otevření připravovali. Asociace nákupních center uvedla, že zvýšení pohybu lidí po otevření všech prodejen bude zanedbatelné, v řádu několika procent.

"S ohledem na to, že od pondělní dohody s kraji a dalšími aktéry odborné i politické obce, se pandemický stav zhoršil, jsme uvolnění zbytku maloobchodů zatím odložili," napsal Havlíček. Doplnil, že riziko šíření koronaviru v těchto provozovnách je podle aktuálních výzkumů minimální a mobilita by se zvýšila jen o pět procent. Respektuje, že situace v nemocnicích není dobrá a je třeba být obezřetný, uvedl dále.

Obchodníci se na otevření připravovali. Pro zaměstnance zajišťovali respirátory, objednávali také reklamní letáky.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je prodej jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

Vláda bude v úterý pokračovat v jednáních o "pandemické dohodě"

Vláda bude v úterý pokračovat v jednáních o epidemii koronaviru s opozicí. Chce najít cestu, jak prosazovat opatření na základě celospolečenského konsenzu, řekl dnes po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O závěru debaty hovořil jako o pandemické dohodě. Ve čtvrtek sněmovna po jednáních s vládou a opozicí přijala návrh pandemického zákona, na jehož základě bude možné opatření vyhlašovat bez nutnosti nouzového stavu.

Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice dostanou na základě nového zákona pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav. Sněmovna návrh zvláštního zákona schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Na podobě takzvané pandemické normy se vláda dohodla s většinou opozičních stran. Opozice do návrhu zákona prosadila například parlamentní kontrolu, pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru a také odškodnění podnikatelů nebo firem. Předlohu, jejíž stěžejní část má být účinná do konce února příštího roku, nyní posoudí Senát.