Starostové a další osobnosti z Chebska ve čtvrtek poslali otevřenou stížnost premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na údajně lživé informace o chebské nemocnici, které uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Zkreslování informací a přístup vlády k chebskému okresu v době pandemie vnímají signatáři dopisu jako "zradu občanů ve prospěch vládního marketingu".

Ve stížnosti si představitelé více než deseti obcí a měst z Chebska a další signatáři včetně například primáře interního oddělení chebské nemocnice Stanislava Adamce stěžují zejména na odmítavý postoj ministerstva k převozům pacientů do Německa a na výroky náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého o situaci v chebské nemocnici.

"Nepravdivá tvrzení o relativně velkém počtu německých pacientů umístěných v chebské nemocnici či nepravdivé údaje o volných kapacitách v SRN, které pan náměstek uváděl v neděli v ČT, pobouřily mnoho místních občanů," uvádí se v dopise. "Vrcholem všeho ale bylo zjištění, že pan náměstek Černý lhal i o nabízené pomoci ze strany Německa. Tvrzení, že Německo je ochotno přijmout nejvýše deset českých pacientů, se opět ukázalo jako nepravdivé, když toto číslo nevzešlo z německé, ale naopak z české strany. Bavorské kancléřství stále potvrzuje nabídku přijetí až 100 pacientů na lůžka intenzivní péče," uvádějí signatáři stížnosti.

Na Chebsku vznikla petice za otevření hranic s Německem pro sanitky. Vláda ale dosud pomoc sousedního státu odmítala s tím, že kapacita v českých nemocnicích je stále dostatečná a není třeba žádat o pomoc Německo. Chebská nemocnice přitom čelí už několik týdnů kritickému nedostatku volných lůžek pro covidové pacienty. Každodenně jsou pacienti převáženi jak v rámci Karlovarského kraje, tak i mimo kraj, a to včetně leteckých transportů.