Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat. Je to důkaz, že se v Česku šíří britská mutace viru, řekl ve čtvrtek novinářům. Nedodržování opatření je podle ministra hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat.
Jeden den nedodržování opatření může podle Blatného vést až k jejich týdennímu prodloužení. "Řada nemocnic je na hranici urgentní péče. Pokud opravdu nezačneme dodržovat protiepidemická opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou schopné poskytovat ani základní péči," řekl ministr.
"Pojďme to vydržet. Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale je prostě fakt, že bez očkování a dodržování opatření ji nepřekonáme," dodal Blatný. Apeloval na dodržování stávajících opatření. Lidé by neměli cestovat po republice, měli by se setkávat co nejméně. Je podle něho třeba nosit ochranné prostředky úst a nosu, nejlépe respirátory.
Žádost o další prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru by měla vláda projednat v pondělí. sněmovna by ji posuzovala ve čtvrtek odpoledne, řekl ve čtvrtek předseda dolní komory Radek Vondráček, který o záležitosti jednal s premiérem Andrejem Babišem (oba ANO).
Vondráček uvedl, že ho Babiš informoval o tom, že vláda v pondělí požádá sněmovnu o souhlas s prodloužením stavu nouze. "Nejbližší vhodný termín a skoro jediný možný je čtvrtek," řekl předseda dolní komory. Mimořádnou schůzi svolá na čtvrtečních 14:30.
Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února. Půjde o šestou vládní žádost o jeho prodloužení při nynější vlně epidemie.
V minulých případech podpořili menšinovou vládu ANO a ČSSD při prodlužování stavu nouze poslanci KSČM, kteří ji v dolní komoře tolerují. Naposledy si před hlasováním kladli podmínky, které se týkaly třeba širšího otevření škol a provozu zimních středisek.
Předseda KSČM Vojtěch Filip ve středu uvedl, že komunisté pro další prodlužování nouzového stavu nevidí důvod. Podotkl, že kabinet nepřijal žádná opatření k naplnění požadavků komunistické strany. O záležitosti bude v pátek ještě jednat stranický výkonný výbor.
Blatný ve čtvrtek přislíbil chebské nemocnici, která je kriticky přetížená, zajištění tří dalších lékařů na interní oddělení i posílení převozů pacientů do jiných nemocnic. Řekl, že převozy do sousedního Německa zatím nejsou nutné, šlo by podle něj jen o několik málo pacientů. Letecké převozy budou nově možné i v noci, řekl ve čtvrtek ministr po návštěvě nemocnice v Chebu.
"Situace v Karlovarském kraji je jednoznačně dána nejen přetížením této nemocnice, ale složitou situací v kraji jako takovou. Hovořili jsme i o možnosti spolupráce s Německou spolkovou republikou, která je stále otevřená. Pravidelně se bavíme jak s konzuly, tak s vedením spolkových zemí, ale v současné době je kapacita německých nemocnic velmi podobná a v některých oblastech i ještě více zatížená než v České republice. Proto by převoz několika málo pacientů nevyřešil situaci zdejší nemocnice, protože jsou to desítky pacientů, které je třeba převážet," uvedl Blatný.
Podle ministra by dva vrtulníky, z nichž jeden je vymezen pouze pro potřeby Karlovarského kraje a které slouží pro transporty pacientů z Chebu po republice, mohly létat i v noci. "Dohodli jsme se na tom, že pokud to bude potřeba, bude možné aktivovat i hromadné přesuny většího množství pacientů," doplnil Blatný.
Zásadní je podle něj také dohoda, že se nebudou transportovat jen pacienti ve vážném stavu, ale i ostatní tak, aby byla vždy zajištěna dostatečná kapacita volných lůžek v chebské nemocnici, případně dalších nemocnicích Karlovarského kraje.
Doplnění personálu o zdravotní sestry se na čtvrteční návštěvě neřešilo.
Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) ale Karlovarský kraj vyhlásil pracovní povinnost pro zdravotní sestry s cílem, aby sedm desítek sester mohlo vypomoci v nemocnicích.
Návštěvu ministra sledovala padesátka lidí, kteří měli transparenty s požadavkem otevření hranic pro sanitky. Hejtman Kulhánek ve čtvrtek ocenil, že ministr Blatný se přijel osobně do Chebu podívat a slíbil zejména posílení personálu o tři lékaře i posílení leteckých transportů. Jak řekl, na převozy pacientů do Německa má odlišný názor, a to nejen z pohledu uvolnění kapacity chebské nemocnice, ale i ze symbolického pohledu. "Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, pokud jde o lidské zdraví, neměla by hranice hrát žádnou roli," uvedl Kulhánek.
Situace v chebské nemocnici je v posledních týdnech vypjatá. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého prošlo jen za leden zdejším oddělením ARO 50 pacientů, přičemž před covidem to bylo okolo 160 pacientů ročně. Podobně i lůžka jednotky intenzivní péče jsou vysoce přetížená. Zatímco běžně je na nich okolo 25 pacientů měsíčně, v lednu jich bylo 61.
Podle Blatného se nyní šíří koronavirus zejména v pohraničních regionech.
"Jednoznačně je tedy třeba, aby všichni občané věděli, že pohyb většího množství osob mezi těmito kraji a zbytkem republiky bude výrazně zvyšovat pravděpodobnost rozšíření onemocnění a že do stejné situace, jako se dostala nemocnice v Chebu, se může během několika dnů nebo týdnů dostat i jakákoli jiná nemocnice," uvedl Blatný.
Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý ve čtvrtek v Chebu také uvedl, že Česká republika jedná o možnostech pořízení léku Bamlanivimab, který má omezit množství viru v těle a zamezit tak vývoji těžších forem onemocnění. O podrobnostech by se mělo jednat ve čtvrtek odpoledne.
Česko může stihnout očkování podle plánu, tedy do léta. Výrobci poslali nová čísla dodávek, AstraZeneca nebude potřeba
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist