Kdo se neotužuje, jako by nebyl. Nebo to tak alespoň vypadá z mnohých fotek z polozamrzlých jezer na sociálních sítích. Z otužování se stal v Česku obrovský trend. Špatně zvládnuté otužování může ale člověku spíše ublížit. "Fotka v jezeře je samozřejmě pohlazení pro ego, ale pokud bych měl z otužování získávat nějaké dlouhodobější zdravotní a mentální benefity, tak to není o tom se jít čtyřikrát za zimu ponořit do ledové vody," upozorňuje lektor a instruktor Wim Hof metody Jakub Chomát.

Na sociálních sítích to v poslední době vypadá, že kdo se neotužuje, je skoro vyvrhel společnosti. Co říkáte na to, jak se fenomén otužování rozšířil, a je to dobře? Nemohou si tím někteří lidé, kteří to jen zkouší, i ublížit? 

Já to vnímám ve dvou rovinách. Jasně, pokud do toho jdu hrrr, tak je to krátkodobý zážitek pro fotečku a můžu z toho mít i nepříjemné prožitky jako nekontrolovatelný třes a podobně. Na druhou stranu jsem ale rád, že popularizace tématu otužování přichází. Pojďme více do přírody, pojďme za sebe a své zdraví převzít zodpovědnost, to je dobře. A chce se mi věřit, že ačkoliv je to z části módní vlna, tak určité spektrum lidí to nadchne a začnou se třeba i kolem tématu péče o své zdraví a imunitu více vzdělávat. Přihlásí se na nějaký kurz, něco si o tom přečtou, podívají se na Wima Hofa, který je velký propagátor nejen otužování, ale má vypracovanou celou metodu. Obecně tento trend podle mě přinese více pozitiv než negativ.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se