Ještě měsíc a bude to rok, co do Česka dorazil covid-19 a většinu z nás nečekaně zavřel doma a donutil nás prát se s výzvami, které jsme do té doby často ani za výzvy nepovažovali. Dlouhodobá práce z domova a domácí vzdělávání dětí se podepisují hlavně na domácí pohodě rodin, které z domácích i mezinárodních průzkumů vychází jako ty nejzranitelnější jednotky, co se duševního zdraví týče. "Koronavirus testuje každého z nás, a pokud jsme sami se sebou neuměli být a pracovat v časech blahobytu, většinu z nás to krize nenaučí. Místo toho si svou emoční nádobu vyléváme do těch nejbližších vztahů. Je to nejrychlejší a nejjednodušší, ale uhýbáme tím před hlubším problémem," říká vztahová a rodinná koučka Paula Fassati. To nejlepší, co teď podle ní můžeme všichni udělat, je slevit ze svých nároků a své vztahy zakonzervovat a počkat, až se to nejhorší přežene. 

Podle mezinárodního srovnání, které o životě s covidem-19 dala dohromady agentura Kantar, patří rodiny s malými dětmi a školáky k nejohroženějším skupinám co se týče dopadů na duševní zdraví. Podle prognózy Nadade Sirius a agentury Median pak hrozí v důsledku protikoronavirových opatření v českých domácnostech nárůst domácího násilí. Co nám to o aktuálním fungování rodin a rodinných vztazích říká? 

To, co koronavirus podrobuje zkoušce, je především psychika každého z nás. Ne tolik vztahy jako takové, na těch se "jenom" ukazuje, jak to máme sami v sobě, co jsme schopní zpracovat a co ne a jak ty frustrace házíme na druhé. Problém je, že koronavirus je přepadovka, na kterou se nikdo nechystal a trvá už strašně dlouho. Nejen v krizích je naše psychická pohoda závislá na našich vnitřních zdrojích, které nám ukazují cestu a dodávají energii. O některých víme, jiné jsou hluboko skryty. Odhalit tyto zdroje a být se sebou v kontaktu je důležitým úkolem každého z nás. Abychom byli v souladu v tom, co děláme, s tím, co cítíme a co si o tom všem myslíme. Každý čerpáme jinde, někomu pomáhá být víc sám, někdo sportuje, jiného dobíjí kontakt s ostatními, někdo se svými zdroji vůbec pracovat neumí a může je nalézt v procesu psychoterapie. A právě naše schopnost takové zdroje aktivovat a využít je se přelévá do našich vztahů. Zvlášť rodiče mají teď míň prostoru i času si své zdroje pěstovat a čerpat z nich, proto se tak často mohou cítit frustrovaní.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.