Ve věku 68 let zemřel profesor ekonomie Michal Mejstřík, bývalý člen Národní ekonomické rady vlády. Informaci ČTK potvrdila Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Podlehl komplikacím spojeným s nemocí covid-19.

Mejstřík se v 90. letech podílel na založení Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání (CERGE) a na Univerzitě Karlově založil Institut ekonomických studií. Do roku 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

V době pandemie covidu-19 byl profesor Mejstřík členem ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu. Byl také členem expertní skupiny KoroNERV-20, která vznikla loni v březnu s cílem zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku. 

Mejstřík se narodil v roce 1952, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a pak pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Po roce 1990 Mejstřík studoval na Londýnské ekonomické škole. Později se stal šéfem poradenské společnosti EEIP, v letech 2002 až 2007 zasedal v dozorčích radách několika krajských distributorů plynu, působil také dva roky jako předseda dozorčí rady ČSA.

"Jsem z toho zničený, konsternovaný. Byl to ještě mladý chlap, který se před Vánocemi zajímal, kam by se dalo jet na lyže," reagoval pro HN ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník.

"Vždycky se s ním skvěle pracovalo, byl kdykoliv ochotný konzultovat ekonomické nápady. Nikdy nezapomenu, s jakým nasazením a úspěchem dokázal dát dohromady Institut ekonomických studií na Karlově Univerzitě a přivést do něj mladé, přemýšlivé lidi. Byl to člověk s obrovským rozhledem," dodal Zámečník.

"Je mi to strašně líto, znali jsme se skoro čtyřicet let, vystudovali jsme spolu Vysokou školu ekonomickou," řekl HN Rochard Hindls, bývalý rektor VŠE a člen Národní rozpočtové rady.

"Michal byl velmi chytrý ekonom, který dokázal vybudovat skvělý Institut ekonomických studií při UK a poslat ho do světa. Pod jeho vedením se z institutu stala naprostá špička ekonomické a finanční teorie," uvedl Hindls.