Je asi čtyřistakrát menší než průměr lidského vlasu a ještě před rokem jsme o něm neměli ani tušení. Říkáme mu čínský koronavirus, ale jeho pravé jméno je SARS-CoV-2. Za posledních zhruba dvanáct měsíců se mu podařilo nakazit přes 76 milionů lidí. Více než 1,6 milionu z nich pak zemřelo. Jen v Česku to je zatím více než deset tisíc lidí.

Vědci z pražského Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR mají už od jara jako jedni z mála v Česku možnost zkoumat tento infekční virus. Ve speciálně vybavených laboratořích jím infikovali buňky, přidávali postupně asi sedm tisíc různých látek a následně sledovali jejich reakci. Především to, jestli testovaná látka dokáže množení viru v buňce zabrzdit.

Dnes mají vytipováno několik "favoritů" a ty budou prověřovat, jestli je bude možné využít proti nákaze známé pod názvem covid-19. Co se vlastně po roce výzkumu vědci o tomto viru dozvěděli?

Například se zdá, že skutečně vznikl přirozenou cestou v přírodě. "Kdyby měl tento nový virus vyrobit člověk, udělal by to jednodušeji. Spíš by okopíroval předešlý typ SARS-CoV-1," říká vedoucí skupiny virologie z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Weber.

HN: Co na viru SARS-CoV-2 překvapuje asi nejvíc?

Asi nejvíc je to jeho schopnost se šířit. A hlavně, že se šíří v té bezpříznakové fázi nebo těsně před tím, než ty příznaky propuknou.

HN: A to jiné viry nedělají?

Koronaviry určitě ne. S virem SARS-CoV-1, tedy koronavirem jedna, jak mu říkáme, jste rovnou skončil v nemocnici a vir se častěji přenášel až tam. U většiny ostatních nemocí se třeba už alespoň cítíte špatně, když jste nakažlivý. Ten dnešní koronavirus přenášejí velmi často lidé úplně bez příznaků, což je skutečně neobvyklé. Podle některých studií je bezpříznakových přenašečů třicet, podle jiných kolem padesáti procent. Bude to, myslím, někde mezi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.