Pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD vyzval stranu k odchodu z vlády, která podle něj přestala fungovat. Reagoval tak na schválení daňových změn. Netolický to v pátek uvedl na Facebooku. Pokud ČSSD neodejde z vlády, bude podle Netolického pro smích. V situaci, kdy je nutné každý den řešit koronavirovou krizi, ale podle předsedy strany Jana Hamáčka odchod z vlády není na pořadu dne. Podle premiéra Babiše byla na sazbách daně z příjmu 15 a 23 procent byla v srpnu v koalici shoda, změnu postoje ČSSD ministrům za ANO nevysvětlila. 

"Je to závěr čtyřletého populistického snažení (Andreje) Babiše, které skončí nejen krizí společenskou, ale také ekonomickou," prohlásil Netolický.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Podle hejtmana by nedůstojná role ČSSD měla rychle skončit. "Ať si (ANO) dovládne, s kým chce. Nebudu možná populární, ale cítím elementární zodpovědnost vůči nám všem. Nejde ani o to, že obce a kraje mohou rezignovat na jakékoliv investice včetně evropských, ale jde o principy, zásady a zdravý selský rozum," uvedl Netolický, který v čele Pardubického kraje na konci října zahájil třetí funkční období. 

"Upřímně se modlím, aby ten marast jednoho soukromého hnutí již skončil. Nedodržení koaliční spolupráce je to minimum ze včerejší hloupé frašky," řekl k fungování koalice. "Přežili jsme jiné situace, přežijeme i tuto. Nebudu následovat ty, kteří nebyli schopní ustát, že ČSSD nebyla na výsluní," dodal.

Podle jeho názoru hnutí ANO porušilo koaliční smlouvu, v daňových změnách nebyla koaliční shoda. "Podle mě ve čtvrtek přestalo vládní hnutí existovat. Hnutí ANO porušilo koaliční dohodu. Hlasovalo pro daňové změny fatálního charakteru," řekl Netolický.

Kvůli snížení daní podle Netolického nyní bude muset zeštíhlet veřejný sektor. "Asi chce vláda méně krajů, méně obcí, méně veřejných služeb. Dobře. Je ovšem nutné velmi rychle snížení příjmů doprovodit dramatickými úsporami. Pokud k tomu nedojde, skončíme jako jižní státy, kterým jsme se donedávna smáli," uvedl.

Pardubický kraj podle Netolického schválenými daňovými změnami přijde po započítání všech přijatých změn bez kompenzací o 800 milionů korun ročně, tedy o 3,2 miliardy korun za čtyři roky. Netolický navrhne mimořádné jednání zastupitelstva, které sněmovní rozhodnutí nejspíš odmítne. Také věří, že Senát a prezident změny neschválí, dodal.

Předseda ČSSD Jan Hamáček ale odchod z vlády vzhledem k nutnosti řešit koronavirovou krizi nepřipouští. Není to na pořadu dne, řekl konkrétně. Podle něj nyní bude naopak nutné vedle epidemie řešit i krizi veřejných rozpočtů, protože schválenou verzi daňového balíčku považuje za "rozpočtovou katastrofu".

ČSSD doufá, že rozhodnutí ještě není definitivní. "Věc má v rukou Senát, který může toto šílené rozhazování ještě zkorigovat, případně může zrušení superhrubé mzdy vetovat prezident," uvedl Hamáček. Prezident Miloš Zeman byl podle Hamáčka totiž "oklamán nedodrženým slibem", že opatření by mělo platit jen dva roky. "Snad alespoň některým poslancům časem dojde, jak velké chyby se dopustili," dodal Hamáček.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ČTK napsal, že Netolický je oprávněně znepokojen tím, jak je ohroženo financování krajů. "Návrh je tak nesystémový a zásadní, že ještě pořad věřím, že může dojít ke změně nebo úpravě. Pokud by prošel ve stávající podobě, máme připravené určité kroky," uvedl Zaorálek.

Premiér Babiš v pátek řekl, že na sazbách daně z příjmu 15 a 23 procent byla v srpnu v koalici shoda, změnu postoje ČSSD ministrům za ANO nevysvětlila. Výzvy k odchodu sociálních demokratů z vlády si podle něj musí ČSSD vyřešit v rámci strany. Babiš také dodal, že naopak ČSSD neprojednala s koaličním partnerem podporu pro návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Dosud činí 24 840 korun a nově by měla odpovídat průměrné hrubé mzdě za předminulý rok. Podle Babiše to bude mít dopad na rozpočet 35 miliard korun.

Změny v daňovém systému schválila sněmovna v noci na pátek. Zdaňování superhrubé mzdy v Česku zřejmě po 13 letech skončí, místo toho se bude od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u vyšších mezd nad 140 000 korun měsíčně 23 procenty. Zrušení ještě není definitivní, musí ho posoudit Senát a podepsat prezident. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

ČSSD s tím nesouhlasila, její předseda Jan Hamáček navrhoval daň ze mzdy 19 procent. Hamáček v pátek uvedl, že schválená verze daňového balíčku znamená rozvrat veřejných financí, ČR se podle něj enormně zadluží, ohrožen je zdravotní i sociální systém. Hamáček ale trvá na svých předchozích prohlášeních, že záležitost není důvodem k rozpadu koalice. 

Také někdejší dlouholetý místopředseda ČSSD Zaorálek se nevyslovil pro odchod z vlády. "Nezdá se mi být šťastné, teď možná v nejhlubším bodě krize, prásknout dveřmi, když máme úkol se o něco snažit a něco dělat, abychom ji překonali," napsal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist