Čtvrtý velký mobilní operátor v Česku zatím nebude, vyplývá z výsledků aukce kmitočtů, kterou provedl Český telekomunikační úřad. Klíčové kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G v pásmu 700 megahertzů (MHz) si mezi sebou rozdělí O2, T-Mobile a Vodafone. Tyto firmy si také se společnostmi CentroNet a Nordic Telecom rozdělily bloky v pásmu 3400 až 3600 MHz. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun.

ČTÚ v páteční tiskové zprávě uvedl, že z původních sedmi zájemců v aukci nakonec uspělo pět, neuspěly firmy Poda a Sev.en Innovations, která patří do skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Souhrnná vyvolávací cena byla 5,4 miliardy korun. Aukce měla přivést na trh jednoho či více nových operátorů, kteří by zvýšili konkurenci na trhu, což by mohlo vést k poklesu ceny mobilních dat.

Z oznámení ČTÚ vyplývá, že T-Mobile celkem za kmitočty zaplatí 1,89 miliardy korun, Vodafone 1,57 miliardy korun, O2 pak 1,34 miliardy korun, CentroNet 628 milionů korun a Nordic Telecom 168 milionů korun.

"Výsledky aukční fáze a zájem o nabízené kmitočty ukazují, že jsme podmínky výběrového řízení nastavili správně pro dosažení jejich cílů. Pro prohloubení hospodářské soutěže je jistě dobrou zprávou, že svoji pozici posílí i vstoupí noví operátoři v pásmu 3400 až 3800 MHz. Celková částka je 5,596 miliardy korun, což je vyšší částka, než bylo očekáváno," uvedla v pátek předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková.

Telekomunikační úřad dražil kmitočty v pásmu 700 MHz uvolněné přechodem TV vysílání na DVB-T2 a také frekvence 3,4 až 3,6 gigahertzů (GHz). Souhrnná vyvolávací cena byla asi o 900 milionů korun nižší, než byl původní záměr úřadu v minulém roce. Důvodem byly výsledky podobných soutěží jinde ve světě i zlevnění jednoho z frekvenčních bloků, na který je navázána povinnost poskytovat takzvaný národní roaming.

Úřad v pátek uvedl, že v pásmu 700 MHz získala společnost O2 Czech Republic blok o velikosti 2x10 MHz, spojený se závazkem národního roamingu a služeb pro krizové a bezpečnostní složky státu. Další bloky v tomto pásmu získaly společnosti T-Mobile Czech Republic a Vodafone Czech Republic.

Bloky o velikosti 20 MHz v pásmu 3400 až 3600 MHz, spojené se závazkem pronájmu kmitočtů pro podporu takzvaného Průmyslu 4.0, pak podle úřadu získaly firmy O2 Czech Republic a CentroNet. Dalšími úspěšnými uchazeči v tomto pásmu byly společnosti T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic a Nordic Telecom 5G, dodal úřad.

Společnost Nordic Telecom v pátek v reakci na výsledky dražby uvedla, že plánuje českým zákazníkům nabídnout kromě stávajících služeb fixního připojení k internetu také mobilní služby. "Úspěch v aukci je pro nás dalším krokem k tomu, abychom se stali důležitým hráčem i na trhu mobilních služeb. Díky nově získaným 5G frekvencím hodláme nabízet mobilní služby zákazníkům na celém území republiky," uvedl v pátek ředitel pro vnější vztahy firmy David Voska. Web Lupa.cz ale upozornil, že firma bude závislá na takzvaném národním roamingu v síti O2.

Výsledky aukce kmitočtů pro chytré mobilní sítě 5G zvýší konkurenční tlak na operátory a na další snížení cen. Na Twitteru to v reakci na páteční oznámení ČTÚ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dražbu označil za úspěšně dokončenou, což zpochybnil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Šéfredaktor serveru Lupa.cz Havlíčkův názor na aukci nesdílí. "Já si rozhodně nemyslím, že to je nějaký zásadní úspěch," řekl v České televizi (ČT). Pravděpodobně sice vzniknou jeden až tři menší operátoři, budou ale podle Slížka závislí na velkém operátorovi. Podobně fungující čtvrtý operátor na Slovensku má velice těžkou cestu, jak svou síť rozvíjet, a trhem příliš nezamíchal, uvedl.

"Obávám se, že to situaci na trhu nějak zásadně neprospěje," řekl Slížek k výsledku české aukce. Nečeká zlevňování služeb velkých operátorů, ale spíš zvýhodňování zákaznických balíčků. "Ta velká trojka (operátorů) podle mého názoru jednoznačně vyhrála a shrábla to zásadní, co v té aukci bylo," shrnul.

Havlíček se kvůli aukci kmitočtů 5G na začátku letošního roku dostal do sporu s tehdejším předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem. Novák sám oznámil rezignaci kvůli snaze ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce, vláda ho nakonec odvolala. Na jeho místo dosadila dosavadní členku rady Hanu Továrkovou, která dostala za úkol přivést na trh čtvrtého operátora. V pátek na to na Twitteru upozornil zakladatel webu Hlídač státu Michal Bláha.

"Soutěž, kterou vypsal ČTÚ, nebyla ve prospěch konkurence," uvedl tehdy premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli činnosti úřadu jsou podle něj v Česku proti zbytku Evropy podstatně dražší platby za mobilní služby. "Pan ministr Havlíček dospěl k závěru, že pan Novák by neměl být předseda ČTÚ," dodal Babiš.

V následujících měsících Továrková nechala podmínky aukce upravit tak, aby odpovídaly záměru ministerstva průmyslu a obchodu prohloubit konkurenci na trhu a přilákat nové operátory.

"Samozřejmě mě mrzí, že 5G aukce neskončila příchodem velkého čtvrtého infrastrukturního hráče, ale úspěšným operátorům upřímně gratuluji," napsal v pátek na Twitteru bývalý šéf ČTÚ Novák.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň v pátek řekl, že očekávat vstup nového operátora do hlavního segmentu bylo asi nereálné. "Vybudování sítě je obrovsky náročná investice, finančně i časově. A sama existence této aukce ukazuje, že se technologie vyvíjejí rychleji, než by mohl nový operátor infrastrukturu pro jeden vývojový stupeň vybudovat. Vyššímu zájmu investorů brání také relativně malá velikost českého trhu. Je zvláštní, nakolik jsou telekomunikační trhy v Evropě stále rozparcelovány podle státních hranic, navzdory principu jednotného trhu," uvedl.

Zkušenosti ze zahraničí podle něj ukazují, že hlavní tlak na snižování cen nevede přes nové operátory s licencí na budování infrastruktury, nýbrž přes virtuální operátory, kteří nabízejí služby skrze stávající operátory. "U nás zůstávají také velké cenové rozdíly mezi soukromými a firemními zákazníky - proto se i soukromé osoby snaží dostat k nějakému firemnímu tarifu," dodal Bartoň.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist