Česko se v protiepidemickém systému PES vrátí od pátku 18. prosince do čtvrtého stupně přísnosti opatření. Po pondělním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Služby a obchody se ale po přechodu do čtvrtého stupně systému PES zavírat nebudou, nevrací se ani nedělní zákaz prodeje. Platí nicméně omezení počtu osob v obchodě (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a udržování dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky.

Hotely pro rekreační účely a restaurace budou muset od pátku znovu zavřít. Stravovací podniky budou moci otevřít výdejní okénka, a to po dobu mimo zákaz vycházení mezi 23:00 a 4:59, který se od pátku rovněž vrací. Zavřené budou také galerie, muzea a památky, fitness centra, wellness centra a bazény, naopak ale budou moci fungovat lyžařská střediska.

Provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci nákladů. Po pondělním zasedání tripartity to řekl premiér Babiš. Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 korun, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Vláda schválila v souvislosti s pandemií podporu i pro stravovací zařízení, a to 2,5 miliardy korun. Program Covid gastro bude na dobu od 14. října do 31. prosince.

Stát podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií přispěje také na komerční nájem za čtvrté čtvrtletí. Na program vláda v pondělí schválila tři miliardy korun.

Živnostníci s nárokem na takzvaný kompenzační bonus budou smět dostávat peníze i z programu Antivirus, podobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru. Spolu s bonusem budou smět případně čerpat i peníze z programů Covid nájemné nebo ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné. Počítá s tím návrh Senátu, který v úterý sněmovna schválila.

Ministerstvo školství kvůli covidu-19 prodlouží vánoční prázdniny. Místo úterý 22. prosince půjdou žáci do škol naposledy v pátek 18. prosince, uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Do té doby zůstanou školy ve 3. stupni systému PES. Mateřské a vysoké školy začnou 21. a 22. prosince fungovat podle 4. stupně, dodala Lednová.

V pondělí testy v Česku odhalily 5169 nakažených covidem-19, což je méně než o víkendu, ale o 920 víc než před týdnem. Z více než 23 tisíc testů bylo pozitivních 22 procent.

Rizikové skóre PES v úterý kleslo ze 71 na 66 bodů, zůstává ve čtvrtém stupni z pěti. Za zlepšením je pokles reprodukčního čísla na 1,16. V pátém stupni je nadále pět krajů, do třetího přibyl k Praze Karlovarský kraj. Skóre počítané včetně antigenních testů kleslo na 61 bodů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí uvedl, že se ministerstvo snaží postupovat maximálně transparentně, a proto bude zveřejňovat obě hodnoty. Ohradil se proti kritice, že jde o "ohýbání psa".

Dobrovolné antigenní testování na covid-19 začne už ve středu 16. prosince. Původně ministerstvo počítalo se začátkem v pátek 18. prosince.

Babiš na Facebooku uvedl, že by se potenciálně mohlo do testování zapojit 5200 praktických lékařů, 6000 zubařů a 9000 ambulantních specialistů. Navyšovat se také bude počet testů ve fakultních nemocnicích. Lidé se kromě webu budou moct hlásit přes své lékaře nebo přes linku 1221.

Premiér také uvedl, že Všeobecná zdravotní pojišťovna umožnila testovat a vykazovat testy všem lékařům v České republice. Za úkon dostanou 350 korun.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
15.12.2020 18:01 | Do některých obchodů by se podle opatření vlády nemělo chodit

Od pátku bude v ČR kvůli epidemii koronaviru omezený pohyb i přes den a lidé budou smět nakupovat jen základní životní potřeby, vyplývá z opatření vlády zveřejněného na webu ministerstva zdravotnictví. Server Lidovky.cz dnes upozornil, že do některých obchodů by tak lidé správně chodit neměli. ČTK zjišťuje vyjádření ministerstva zdravotnictví. V minulém týdnu kabinet po upozornění médií opravil usnesení, které v původním znění zakazovalo prodej rozlévaných nápojů v restauracích.

15.12.2020 18:01 | Do některých obchodů by se podle opatření vlády nemělo chodit

Od pátku bude v ČR kvůli epidemii koronaviru omezený pohyb i přes den a lidé budou smět nakupovat jen základní životní potřeby, vyplývá z opatření vlády zveřejněného na webu ministerstva zdravotnictví. Server Lidovky.cz dnes upozornil, že do některých obchodů by tak lidé správně chodit neměli. ČTK zjišťuje vyjádření ministerstva zdravotnictví. V minulém týdnu kabinet po upozornění médií opravil usnesení, které v původním znění zakazovalo prodej rozlévaných nápojů v restauracích.

15.12.2020 17:49 | Hejtmani jednali se zástupci vlády o strategii očkování

O strategii očkování proti covidu-19 jednali dnes hejtmani s představiteli vlády a Centrálního řídicího týmu. V tiskové zprávě to uvedla Asociace krajů. Podle předsedy asociace Martina Kuby (ODS) by měl stát do procesu zapojit praktické lékaře, kteří by posílali a hlásili občany do očkovacích center. Debata se týkala i distribuce vakcín a zásob materiálu potřebného k očkování.

15.12.2020 17:27 | Češi se podle průzkumu míň chrání před covidem a přitom se víc setkávají

Češi se nyní chrání před nemocí covid-19 méně než na přelomu října a listopadu, kdy nakažených rekordně přibývalo. Zároveň se teď lidé spolu více setkávají. Vyplývá to z prosincového průzkumu společnosti PAQ Research. Lidé v poslední době například začali více navštěvovat příbuzné a přátele a také častěji docházejí do zaměstnání. Začátkem prosince začal nárůst počtu nakažených po předchozím zpomalování opět zrychlovat. V pondělí testy v Česku odhalily podle údajů ministerstva zdravotnictví 5169 nových případů covidu-19, o 920 více než předchozí pondělí.

15.12.2020 17:08 | Senátoři chtějí uzákonit dobrovolnost očkování proti koronaviru

Dobrovolnost očkování proti koronaviru by měla být podle senátního výboru pro zdravotnictví výslovně stanovena zákonem, stejně jako zákaz diskriminace neočkovaných. Výbor tak dnes doporučil doplnit novelu, která má stanovit pravidla pro nákup, distribuci a použití vakcín proti nemoci covid-19.

15.12.2020 16:47 | Výstavy se zahraničními zápůjčkami bude možné navštívit i nadále

Výstavy s unikátními zahraničními zápůjčkami, jako jsou například Sluneční králové v Národním muzeu nebo Rembrandt: Portrét člověka v pražské Národní galerii, bude možné navštívit i poté, co se v pátek z rozhodnutí vlády znovu uzavřou muzea a galerie. Na facebooku o tom dnes informoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

15.12.2020 16:39 | Ve středu začne antigenní testování, denně až pro 60 tisíc lidí

Lidé budou moci od středy podstoupit antigenní testy hrazené ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60 tisíc testů denně. Testuje asi 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích. Zapojit se mohli dobrovolně. Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo zveřejnilo web, který funguje jako rozcestník informací. Zájem je velký, do Vánoc zbývají většinou jen jednotky volných termínů.

15.12.2020 15:53 | OSVČ budou moci dostávat peníze z Antiviru i kompenzační bonus

Živnostníci s nárokem na takzvaný kompenzační bonus budou smět dostávat peníze i z programu Antivirus, podobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru. Spolu s bonusem budou smět případně čerpat i peníze z programů Covid - Nájemné nebo Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné. Počítá s tím návrh senátu, který dnes sněmovna schválila. 

15.12.2020 15:12 | Americký úřad pro kontrolu léčiv byl mohl už v pátek schválit další vakcínu proti covidu-19

 

15.12.2020 15:02 | Unijní agentura rozhodne o vakcíně Pfizer/BioNTech už v pondělí

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že o podmínečné registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech rozhodne již 21. prosince. Původně o ní měla jednat až o osm dní později, informovala agentura DPA. Podle ní je tak možné, že se začne v Evropské unii očkovat ještě letos.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru