Už příští týden může být jasno, jak dopadne pozměňovací návrh poslankyně a předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Díky němu by firmy na jeden rok získaly od státu peníze na vyplacení dvou třetin odstupného za zrušené místo. Zároveň by návrh podnikům umožnil dávat výpovědi bez udání důvodu.

"Mnoha malým a středním firmám hrozí krach, pokud nepropustí část svých zaměstnanců. Musí se dostat z nejhoršího, aby postupně znovu začaly zaměstnávat víc lidí," vysvětluje v rozhovoru pro Hospodářské noviny motivaci k tomuto návrhu Markéta Pekarová Adamová.

Jaký má být hlavní dopad vašeho pozměňovacího návrhu?

Struktura ekonomiky se musí proměnit a tento návrh tomu pomůže. Krize má nejen své poražené, ale i vítěze. Řada odvětví se na předkrizovou úroveň už nikdy nevrátí, nebo jim to bude trvat několik let. Naopak jiní jsou na vzestupu. Ti, kteří podnikají v IT, digitálních službách a řadě dalších oborů, poptávají lidi už dnes. A stát by měl podpořit příležitost změnit či doplnit si kvalifikaci.

Kdo tuto změnu podle vás nejvíce potřebuje?

Návrh myslí zejména na malé a střední firmy, které krize postihla nejvíce. Cílem je těmto firmám pomoci krizi překonat bez toho, aniž by na jejím konci musely ohlašovat bankrot.

V čem jim to konkrétně pomůže?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se