Komerční bance klesl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 45 procent na 6,1 miliardy korun. Po očištění o jednorázové položky byl nižší o 44 procent. Čisté provozní výnosy se snížily o 8,6 procenta na 22,3 miliardy korun. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, oznámila konsolidované hospodářské výsledky ve čtvrtek v tiskové zprávě. Sama Société Générale za první tři čtvrtletí roku vykázala ztrátu 728 milionů eur (19,5 miliardy korun) a takřka totožný pokles jako Komerční banka ve čtvrtek ohlásila i UniCredit Bank.

Finanční výkonnost Komerční banky zůstala podle jejích představitelů zdravá navzdory významným dopadům ekonomického šoku způsobeného pandemií koronaviru.

"Probíhající krize bude mít dlouhodobé důsledky, ale zároveň posílí naši odolnost. Je tak nutné se dívat dál za její konec," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Jan Juchelka.

"Zisk KB zaostal za očekáváním trhu," řekl Tomáš Pfeiler, analytik makléřské firmy Cyrrus. "Meziročně poměrně výrazně klesly čisté úrokové výnosy, což souvisí s politikou ČNB. Ta se vydala s úroky dolů, což obecně znamená nižší výnosy z úložek peněžních ústavů u centrální banky. Naopak pozitivní je pokles provozních nákladů, když se daří redukovat zejména výdaje na marketing," dodal Pfeiler. Akcie banky po otevření na pražské burze odepisovaly v reakci na horší než očekávaný čistý zisk 1,5 procenta.

Úvěry klientům se letos do září zvýšily o 5,9 procenta na 692,3 miliardy korun. Z toho úvěry na bydlení poskytované Komerční bankou a její stavební spořitelnou Modrá pyramida stouply o 7,8 procenta a spotřebitelské úvěry o 1,3 procenta. Objem úvěrů podnikům a jiným subjektům byl větší o 4,8 procenta. Vklady klientů stouply meziročně o 8,2 procenta na 930,4 miliardy korun.

Související

Čisté úrokové výnosy se snížily o 8,9 procenta na 16,1 miliardy korun, podle banky hlavně v důsledku výrazného poklesu tržních úrokových sazeb, který vedl ke snížení výnosů z reinvestic depozit. Čisté poplatky a provize se snížily o 13,1 procenta na 3,9 miliardy korun, a to především kvůli nižší transakční a prodejní aktivitě, ale i v důsledku nové regulace poplatků za přeshraniční platby.

"Čistý výsledek z finančních operací ve výši 2,2 miliardy korun se zvýšil o 1,9 procenta s tím, jak kolísavé a nejisté prostředí zvedalo poptávku klientů po zajištění finančních rizik," uvedla banka v tiskové zprávě.

Provozní náklady stouply o 1,9 procenta na 11,4 miliardy korun. Tento růst byl podle banky tažen zejména zvýšeným příspěvkem do Fondu pro řešení krize a narostly i odpisy, což souvisí s investicemi do digitalizace služeb a provozu banky.

Průměrný počet zaměstnanců banky klesl o 0,7 procenta na 8099. Komerční banka také zaúčtovala restrukturační rezervu na náklady spojené se zrychlením transformace na základě zkušenosti z epidemie covid-19 s čistým dopadem do provozních nákladů ve výši 94 milionů korun. Provozní náklady bez této jednorázové rezervy byly vyšší o procento.

Zisk klesl v Česku a na Slovensku i UniCredit Bank

Podobná čísla jako Komerční banka ve čtvrtek reportovala i česká a slovenská UniCredit Bank. Za tři čtvrtletí letošního roku vykázala čistý zisk 4,18 miliardy korun (156 milionů eur), což je meziroční pokles o 44,8 procenta. Vyplývá to z informací, které zveřejnila mateřská společnost banky. Také dalším velkým bankám zisky negativně ovlivnila opatření kvůli koronavirové pandemii.

Objem vkladů UniCredit Bank klesl meziročně o 4,4 procenta na 434,2 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 2,3 procenta na 458,3 miliardy korun.

Čisté výnosy z poplatků a provizí meziročně klesly o 13,4 procenta na 2,653 miliardy korun, čisté úrokové výnosy propadly o 18,3 procenta na 9,27 miliardy korun. Provozní zisk banky se snížil o 24,2 procenta na 8,23 miliardy korun.

České spořitelně klesl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 38,9 procenta na 7,9 miliardy korun, Monetě Money Bank o 38 procent na 1,9 miliardy korun a Komerční bance o 45 procent na 6,1 miliardy korun.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku více než 750 000 klientů.

Société Générale hlásí smíšená čísla

Francouzský vlastník Komeční banky za první tři čtvrtletí roku vykázal ztrátu 728 milionů eur (19,5 miliardy korun). V samotném třetím čtvrtletí už je ale Société Générale zpět v zisku, který činil 862 milionů eur (23 miliard korun). Přispěl k tomu růst příjmů z obchodování s cennými papíry, oznámil ve čtvrtek podnik. Akcie Société Générale si po zveřejnění čtvrtletních výsledků připisovaly přes šest procent, později ale o část zisků přišly.

Příjmy z obchodování s akciemi se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o 5,1 procenta, příjmy z obchodování s dluhopisy pak vzrostly dokonce o 9,4 procenta.

"Oživení příjmů z obchodování s akciemi překonalo očekávání," upozornili podle agentury Reuters analytici ze společnosti Jefferies.

Ke ztrátovosti Société Générale v prvním a druhém čtvrtletí přispělo zvyšování rezerv na úvěrové ztráty v reakci na hospodářské dopady šíření koronaviru. "Výsledky za třetí čtvrtletí ilustrují schopnost všech našich aktivit zotavit se po výjimečném karanténním období, které jsme zažili, a přizpůsobit se stále velmi nejistým podmínkám," uvedl šéf banky Frédéric Oudéa.

V Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice, drží Société Générale podíl 60,4 procenta.

Související