Najít motivaci nejen k práci, ale vlastně k čemukoliv je s druhou vlnou koronaviru čím dál těžší. Situace je daleko vážnější, chaotická nařízení vlády drží člověka v neustálé nejistotě, nervozitě a napětí. Rodinám se školáky opět přibylo učení a vymýšlení programu pro nevybité děti, což je v podzimním počasí ještě obtížnější než na jaře. Jak se v této době dokázat nakopnout k tomu, abychom dělali něco smysluplného, měli více energie a nenechali se zahnat na pohovky se sebelitujícími myšlenkami, radí lektor osobní produktivity Daniel Gamrot.

Kde najít v těchto dnech motivaci a sílu k tomu, abychom se zvedli z pohovky a i za tmavých podzimních dní se dokázali soustředit, kreativně myslet, pracovat, starat se o domácnost, věnovat se dětem? 

Motivace souvisí s biochemickými procesy v těle. A to konkrétně s hormonem dopaminem a aktivní látkou serotoninem. Dopamin může člověk, kromě samozřejmě návykových látek, získat děláním věcí, které mu dávají smysl. Dopamin se doplní, když zvládneme dokončit smysluplný úkol, a nemusí se to týkat pouze práce, ale i rodiny nebo koníčků. Na tom bych to postavil.

A druhá věc je osvojit si přístup, že žádný plán nevyjde na 100 procent. V tom dělá hodně lidí chybu. Začnou daleko lépe fungovat, pokud pochopí, že když plány vyjdou na 60 až 70 procent, tak je to skvělé. A zatřetí, když se vrátím k těm neurovědám, existuje několik látek, které zajišťují spokojenost, a to je serotonin, dopamin, oxytocin a endorfin. Strašně moc lidí je demotivovaných z toho důvodu, že pravidelně "nedoplňují" tyto látky, respektive nemají nastavený životní rytmus tak, aby měli tyto látky v odpovídajícím množství, a tím pádem potom cítí takovou tu frustraci, blbou náladu a nemají chuť dělat věci, které dávají smysl a které jim pak zase zpětně dávají tu motivaci.

Jak ale tyto hormony doplňovat?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.