Najít motivaci nejen k práci, ale vlastně k čemukoliv je s druhou vlnou koronaviru čím dál těžší. Situace je daleko vážnější, chaotická nařízení vlády drží člověka v neustálé nejistotě, nervozitě a napětí. Rodinám se školáky opět přibylo učení a vymýšlení programu pro nevybité děti, což je v podzimním počasí ještě obtížnější než na jaře. Jak se v této době dokázat nakopnout k tomu, abychom dělali něco smysluplného, měli více energie a nenechali se zahnat na pohovky se sebelitujícími myšlenkami, radí lektor osobní produktivity Daniel Gamrot.

Kde najít v těchto dnech motivaci a sílu k tomu, abychom se zvedli z pohovky a i za tmavých podzimních dní se dokázali soustředit, kreativně myslet, pracovat, starat se o domácnost, věnovat se dětem? 

Motivace souvisí s biochemickými procesy v těle. A to konkrétně s hormonem dopaminem a aktivní látkou serotoninem. Dopamin může člověk, kromě samozřejmě návykových látek, získat děláním věcí, které mu dávají smysl. Dopamin se doplní, když zvládneme dokončit smysluplný úkol, a nemusí se to týkat pouze práce, ale i rodiny nebo koníčků. Na tom bych to postavil.

A druhá věc je osvojit si přístup, že žádný plán nevyjde na 100 procent. V tom dělá hodně lidí chybu. Začnou daleko lépe fungovat, pokud pochopí, že když plány vyjdou na 60 až 70 procent, tak je to skvělé. A zatřetí, když se vrátím k těm neurovědám, existuje několik látek, které zajišťují spokojenost, a to je serotonin, dopamin, oxytocin a endorfin. Strašně moc lidí je demotivovaných z toho důvodu, že pravidelně "nedoplňují" tyto látky, respektive nemají nastavený životní rytmus tak, aby měli tyto látky v odpovídajícím množství, a tím pádem potom cítí takovou tu frustraci, blbou náladu a nemají chuť dělat věci, které dávají smysl a které jim pak zase zpětně dávají tu motivaci.

Jak ale tyto hormony doplňovat?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se