Ke konci září na postu ministra zdravotnictví vystřídal Adama Vojtěcha epidemiolog Roman Prymula, bývalý vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Podle agentury STEM/MARK, která provedla v říjnu internetové šetření, tento krok v očích veřejnosti zásadní zlepšení fungování úřadu nepřinesl. V průzkumu se také ukázalo, že dvě třetiny osob nejsou spokojeny se současnými kroky vlády. Analytik agentury Ondřej Klubal uvedl, že jen desetina mladých důvěřuje vládě v jejím počínání, u nejstarších osob je to téměř polovina. 

Jen desetina Čechů se v současnosti cítí být silně ohrožena – jedná se především o seniory. Naopak u mladých do 29 let je podle výsledků průzkumu zvýšená tendence nemoc podceňovat. Těmto zjištěním odpovídá i skepse vůči vládním opatřením, jako je aplikace eRouška, která uživatele upozorňuje na riziková setkání, či k systému chytré karantény. Téměř tři čtvrtiny dotázaných aplikaci nemá a funkčnosti chytré karantény věří jen osm procent dotázaných.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím on-line dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 510 osob reprezentujících internetovou populaci ve věku 18 až 64 let. Šetření probíhalo mezi 9. a 14. říjnem 2020.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist