V České republice od pondělí po dobu 30 dnů opět platí kvůli vývoji koronavirové epidemie nouzový stav. Doprovází ho opatření s platností na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech nebo zákaz hromadných akcí ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad dvacet. V restauracích nově může u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí.

V pondělí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) varoval, že pokud 30 až 40 procent obyvatel nebude respektovat současná opatření proti šíření koronaviru, vláda asi za deset dnů bude muset přitvrdit. Zatím podle něj není důvod uzavírat společnost, jak se to děje v Izraeli či v Madridu, dodal.

Podle Prymuly je za vyhlášením nouzového stavu snaha zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Bez vyhlášení nouzového stavu by podle něj mohl počet pacientů s covidem koncem října ohrozit kapacitu zdravotnických zařízení.

"Nejde o to, jaké jsou denní přírůstky, ale o to, že generují vyšší počet pacientů vyžadujících hospitalizaci," uvedl Prymula minulý týden.

Ministerstvo nouzový stav podle Prymuly potřebuje mimo jiné proto, aby mohlo zapojit do práce spojené s covidem-19 studenty medicíny. Mnoho zdravotníků je v karanténě a hrozí, že jich v nemocnicích bude nedostatek. 

Prymula doufá, že se během nouzového stavu podaří snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna, což znamená, že jeden člověk nakažený koronavirem nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se