Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše je vítězem letošních krajských voleb. Vyhrálo v deseti ze třinácti krajů. V mnoha z nich jsou ale poměrně silní starostové, Piráti a ODS a počty hlasů naznačují, že to budou právě tyto strany, kdo bude sestavovat většinu krajských vlád.

Andrej Babiš proto v první reakci neskrýval své rozladění. Poděkoval sice svým voličům a řekl, že jde o "úžasné vítězství", dodal ale také, že se ostatní strany už v krajích spojují proti němu. "My víme, že všichni udělají všechno pro to, aby nás obešli. Je to spiknutí nenávisti proti Babišovi," řekl.

Už v prvním kole se dnes také do Senátu dostal první kandidát – Zbyněk Linhart ze STAN ve volebním obvodu Děčín.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
21:53
Dohodnutá koalice na jižní Moravě dnes smlouvu nepodepíše

Zástupci dohodnuté koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu dnes koaliční smlouvu nepodepíšou. Budou jednat do noci, řekl dnes novinářům brněnský tajemník KDU-ČSL Jakub Hruška. Lídr KDU-ČSL a kandidát na hejtmana Jan Grolich dříve uvedl, že by se možná mohla koaliční smlouva podepisovat už dnes.

20:21
Antl o získání podpory od jiných senátních kandidátů neuvažuje

Vítěz prvního kola senátních voleb v obvodu Rychnov nad Kněžnou Miroslav Antl (ZA OBČANY) o získání podpory od neúspěšných kandidátů z prvního kola neuvažuje. Věří, že mu přijdou ve druhém kole dát hlas ti, kterým jako dosavadní senátor pomáhal, například hasiči či rodiče malých sportovců.

19:04
Starostové a ODS tvoří na jižní Moravě společný klub zastupitelů

Starostové pro jižní Moravu a ODS s podporou Svobodných vytvářejí společný zastupitelský klub v jihomoravském zastupitelstvu. ČTK to dnes řekli lídři Starostů František Lukl a ODS Jiří Nantl. Obě uskupení se mají stát členy nové koalice spolu s KDU-ČSL a Piráty, která nahradí koalici vedenou ANO. Uskupení bude mít v koalici nejvíce mandátů, a to 16, přesto se podle Lukla nic nemění na tom, že by měl být hejtmanem lidovecký lídr Jan Grolich.

18:57
Štěpán: Hradečtí Piráti mohou mít hejtmana v koalici s ANO a ČSSD

Piráti v Královéhradeckém kraji podle dosavadního hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) dostali nabídku na funkci hejtmana v případné koalici s ANO a koalicí ČSSD a Zelení. Taková koalice by měla 23 hlasů ze 45. Štěpán to dnes řekl ČTK. Piráti nabídku nekomentovali a uvedli, že všechna jednání jsou otevřená. ANO by podle svého lídra Jiřího Dědečka preferovalo trojčlennou vládu vítězné koalice ODS, STAN, Východočeši s ANO a ČSSD a Zelenými, která by měla 28 hlasů. Vyjádření koalice vedené ODS ČTK zjišťuje.

18:05
Lídři STAN, ODS, Pirátů a Spojenců se dohodli na koalici ve středních Čechách

Hejtmankou středočeského kraje bude Pecková. STAN, ODS, Piráti a Spojenci začínají pracovat na programovém prohlášení, koaliční smlouvu musí nejdříve projednat stranické orgány a zastupitelské kluby. V opozici zůstane hnutí ANO.

17:22
Koalice v Pardubickém kraji chce v pondělí podepsat memorandum

Čtyři politické subjekty, které se v sobotu předběžně dohodly na koaliční spolupráci ve vedení Pardubického kraje, dnes pokračovaly v dalším jednání. Uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN chtějí v pondělí podepsat společné memorandum, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Vznikne tak v podstatě staronová koalice, která vedla kraj předchozí čtyři roky.

16:27
Sovová (ODS) podpoří v senátní volbě na Trutnovsku Sobotku (STAN)

Majitelka krkonošské Luční boudy a neúspěšná kandidátka ODS v senátních volbách na Trutnovsku Klára Sovová vyslovila před druhým kolem podporu starostovi Vrchlabí, současnému senátorovi Janu Sobotkovi (za STAN). Sovová to dnes řekla ČTK. Sobotka první kolo vyhrál a ve druhém se 9. a 10. října utká o křeslo v Senátu se starostou Dvora Králové nad Labem Janem Jarolímem (ANO).

16:21
Nejvyšší volební účast v Plzeňském kraji měla opět Čilá - 94 pct

Nejvyšší volební účast v krajských volbách v Plzeňském kraji měla tradičně nejmenší obec v kraji a jedna z nejmenších v Česku - Čilá na Rokycansku. Hlas tam odevzdalo 94,12 procenta voličů, což bylo nejvíce v celé ČR. Ze 17 zapsaných voličů nepřišel jen jeden. Naopak nejmenší účast měli v Semněvicích na Domažlicku, kde volilo 16,17 procenta voličů. Volební komise se tam ze 167 zapsaných voličů dočkala jen 27 hlasujících. Vyplývá to z údajů na www.volby.cz.

15:37
V Ústeckém kraji o koalici jedná vítězné ANO s ODS a STAN

V Ústeckém kraji vítězné ANO jedná o koalici s druhou ODS a třetím STAN. Dohodli se, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Jan Schiller. Novinářům to řekli po dnešním jednáním lídři uvedených stran. Taková koalice by měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 32 mandátů.

15:23
V Karlovarském kraji se jedná o koalici

O koalici v Karlovarském kraji jedná hnutí ANO s SNK 1, koalicí ODS a KDU-ČSL s podporou soukromníků a sdružením Místní - HNHRM. ANO chce mít hejtmana, zbytek vyjednávajících to respektuje.