Na 30 aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) ve čtvrtek ráno zablokovalo v Praze dopravu v Thunovské ulici u sněmovny. Chtějí, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze a jednala o klimatických opatřeních. Krátce předtím se podle zjištění zpravodajky ČTK skupina pokusila neúspěšně dostat do sněmovny. Policie na twitteru uvedla, že ochranná služba u sněmovní budovy zadržela deset lidí, protože neuposlechli výzvy a narušili chráněný prostor.

Policie při protestech zadržela 44 lid. Důvodem bylo neuposlechnutí výzvy nebo narušení chráněného prostoru parlamentní budovy. Prvních 12 lidí zadržela ochranná služba u budovy sněmovny, dalších 32 v přilehlé Tomášské ulici. Podezřelí z přestupkového jednání skončili na policejní služebně, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Člen české odnože hnutí Arne Springorum uvedl, že demonstrující neměli v plánu se dostat do sněmovny, chtěli jen hřebíkem přibít na sněmovní dveře deklaraci o klimatické nouzi.

Dopravu z Thunovské ulice policie odklonila. Po jejím zablokování aktivisty se totiž vytvořila před ní kolona aut, která se táhla přes nedaleké Valdštejnské náměstí.

Policisté zasahovali u dolní parlamentní komory krátce po 08:00, důvodem podle ní bylo to, že skupina aktivistů neuposlechla výzvy a narušila chráněný prostor. "Deset osob bylo za použití donucovacích prostředků zajištěno a předáno pražským policistům," uvedla policie a doplnila, že na místě je pořádková jednotka.

Aktivisté v ulici přiléhající ke sněmovně zůstávají, hrají a zpívají. Někteří jsou zavěšeni na konstrukci, kterou si tam sestavili. Ostatní stojí za velkým bannerem, na kterém je mimo jiné napsáno "Rebel for life" nebo "V permafrostu jsou horší věci než koronavirus, nenechme ho roztát."

"Cílem akce je upozornit jak veřejnost, tak hlavně vládu a sněmovnu, že se nacházíme ve stavu klimatické krize a požadujeme po ní, aby se zachovala tak, že vyhlásí stav klimatické nouze. Což je podle nás něco naprosto samozřejmého," řekla mluvčí pořádajícího hnutí Adéla Hrdličková.

Podle ní je obecným cílem hnutí dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025, aby se Česká republika udržela pod oteplením 1,5 stupně Celsia, protože jen tak bude mít 66procentní šanci vyhnout se nejhoršímu scénáři, ke kterému klimatická krize zatím míří. "A to bude mít dopad na každého občana. Proto jsme přistoupili k takovému jednání z nouze, to je blokování ulice. Víme, že to může mnoho obyvatel Prahy naštvat, protože se třeba nedostanou do práce, ale je to jednání v nouzi a my požadujeme stav klimatické nouze," odůvodnila mluvčí zablokování ulice.

Členové hnutí své požadavky demonstrovali v úterý i před ministerstvem financí v Praze. Někteří se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. ER požadovali, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci stejně jako ve čtvrtek monitorovali policisté.

Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na čtvrtek měli naplánovanou blokádu neznámé instituce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist