Z vyšetřování daňových podvodů před rokem ještě veřejnosti naprosto neznámého podnikatele Samana El-Talabaniho se dostal k případu sahajícímu do nejvyšších pater brněnské, ne-li české politiky, na radnici Prahy 4 či na antimonopolní úřad. A v pondělí přivádí Radek Mezlík, žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, obří korupční kauzu Stoka před soud. Ale pouze její část. Zatímco korupci na radnici Brna-střed vyšetřovatelé detailně zmapovali, v rozkrývání úplatkářství v miliardových městských firmách, podle Mezlíka "nepředstavitelného rozsahu",  policisté stále vyplňují bílá místa. Podezřelými jsou politici, kteří v představenstvech a dozorčích radách společností zasedají.

Žalobce v rozsáhlém rozhovoru pro HN vzpomíná na to, jak kauza – vlastně "šťastnou náhodou" – odstartovala a jak jim klíčový svědek a spolupracující obviněný Talabani naservíroval "hlavu" ústřední postavy kauzy – expolitika ANO Jiřího Švachuly – na stříbrném podnose. Detailně přitom popisuje korupční systém, který dlouhou dobu přežíval díky propojení elitních detektivů vyšetřujících nejzávažnější hospodářskou kriminalitu na brněnské podsvětí.

HN: Když lidé mluví o brněnské kauze Stoka, nejčastěji skloňují jméno expolitika hnutí ANO Jiřího Švachuly. Kdyby nebyl Švachula, nebyla by Stoka?

Dá se to tak říct. Měl ve své moci přidělování zakázek městskou částí Brno-střed. A podle výpovědi Samana El-Talabaniho (klíčový spolupracující obviněný – pozn. red.) s ním v roce 2014 právě Jiří Švachula domluvil systém, kdy zakázky budou přidělovány oproti poskytnutí úplatků. Ten pak zavedli i na úseku správy nemovitostí, tento "penězovod" byl natažen i z některých městských firem. O vedoucím postavení Švachuly svědčí i to, že po dvou letech El-Talabaniho ze systému vytlačil a nahradil Petrem Liškutinem (bývalý šéf odboru investic na Brně-střed, exčlen hnutí ANO – pozn. red.).

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se