Bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (za ANO) se bude u soudu zpovídat i z toho, že manipuloval zakázky městských firem. Skupina kolem něj si podle žalobce přišla na úplatcích na 12,5 milionu korun. Brněnští radní se ale o škodu u soudu nehlásí. Magistrát a městské firmy totiž stále řídí i lidé, kteří ve funkcích byli v době, kdy se kauza Stoka odehrávala. A ve vyšetřování figurují v roli podezřelých.

Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství na konci září k soudu přivádějí větev korupční kauzy Stoka, v níž Jiřího Švachulu obžalovali z manipulací stamilionových zakázek největší a nejbohatší městské části Brno-střed. Švachula je měl jako místostarosta za ANO v gesci. To ale není zdaleka vše. Státní zástupce v obžalobě, kterou mají HN a Aktuálně.cz k dispozici, popisuje také machinace v brněnských městských firmách. Ty mají roční obrat 10 miliard korun.

JIŘÍ ŠVACHULA ALIAS BÁSNÍK

Policisté Švachulu krom korupce v kauze Stoka podle předchozího zjištění HN a serveru Aktuálně.cz podezřívají, že do značné míry ovládal antimonopolní úřad a měl blízké vazby s jeho šéfem Petrem Rafajem.

Dle detektivů posloužil i jako prostředník, který domluvil schůzky mezi Rafajem a šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Oba jsou podezřelí z pokusu manipulovat miliardový tendr na mýto.

Blízko měl i třeba ke generálnímu řediteli ČEZ Danielu Benešovi. Komunikace ukazuje, jak spolu dvojice přes šifrovanou aplikaci řešila například rozbitý rám Benešova obrazu či se domlouvala na schůzky v Praze. Beneš Švachulu oslovoval "kamaráde".

Nadace ČEZ věnovala v roce 2013 půl milionu Švachulově nadaci Aspekt na výstavu soch. O rok později nadaci poslala 400 tisíc korun záložna Creditas (dnes banka) českého miliardáře Pavla Hubáčka. V bytě jeho zaměstnance, jak upozornil deník Právo, bydlí druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tomu Švachula zprostředkovával na ÚOHS schůzky.

Na odposleších je Švachula zmiňován jako "básník". V minulosti se věnoval výtvarné činnosti pod uměleckým jménem "George". Toto jméno používal i v šifrované komunikaci. V souvislosti s korupční kauzou Brno-střed sedí od března minulého roku ve vazbě, přičemž stále odmítá vypovídat.

V podezření je kvůli tomu podle předchozího zjištění Aktuálně.cz a HN i Jiří Faltýnek, syn šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Ten za Babišovo hnutí, které se chlubilo, že v Brně bude bojovat proti korupci, seděl mimo jiné ve vedení městské firmy Teplárny Brno. Z tepláren plynuly zakázky za desítky milionů podnikateli Ivanu Trunečkovi, od něhož ve stejné době koupil Faltýnek vilu. Trunečka je obžalovaný společně se Švachulou. Faltýnek nikoliv. Přesto ale ve Švachulově obžalobě státní zástupce Radek Mezlík popisuje, že z tepláren plynuly milionové úplatky.

"V souvislosti s fakturací dodavatelů společnosti Teplárny Brno za období od března 2015 z fakturovaného objemu vybraných zakázek ve výši 135 milionů obdrželi a výše uvedeným způsobem si rozdělili úplatek ve výši přibližně 10 milionů," píše o obžalovaných Mezlík a dále ukazuje i na firmu Technické sítě Brno a Sako Brno.

Brněnští radní se ovšem o škodu doteď u soudu nepřihlásili. A to navzdory tomu, že radnice Brno-střed na magistrát už na konci července poslala obžalobu Švachuly, v níž se detailně píše, že skupina kolem bývalého politika ANO způsobila milionové škody i městským firmám. Do samotných společností už ale informace z magistrátu z neznámého důvodu nedoputovala, a Brno tak o peníze nejspíše přijde. Na tom, že škodu město nenárokuje, mají přitom podíl stejní lidé, které dodnes policie z manipulací zakázek podezřívá.

O post primátora sice ANO po volbách připravila Markéta Vaňková z ODS, ovšem jejím náměstkem zůstal lidovec Petr Hladík. Hladík zároveň v době, kdy se dle žalobce stamilionové čachry v Teplárnách odehrávaly, působil jako předseda představenstva Tepláren, a měl tak v popisu práce na tendry dohlížet. Místopředsedu mu dělal právě policisty podezřívaný Faltýnek. Pak se syn dvojky ANO přesunul na post předsedy dozorčí rady, jejímž řadovým členem je dodnes. Ředitelem tepláren je, stejně jako za Švachulovy éry, Petr Fajmon.

Hladík se k tomu, proč nyní rada, jejímž je členem, Teplárnám nenařídila, aby se o miliony přihlásily, nechtěl vyjadřovat. "Obraťte se na magistrát," uvedl náměstek Vaňkové.

Brněnský mluvčí Roman Burián konstatoval, že magistrát vedení svých městských firem o podání obžaloby informoval. "Všechny tři subjekty sdělily, že v souvislosti s obžalobou žádnou škodu neevidují," uvedl Burián.

Vedení městských firem ale tvrdí, že od magistrátu informaci o tom, že v kauze přímo figurují, nedostaly a jen z médií ji čerpat nemohou. Aktuálně.cz a HN přitom zjistily, že už na konci července od své městské části Brno-střed dostal magistrát obeznámení o tom, že Švachulova skupina dle policie poškodila i jeho firmy.

"Informaci jsme předali prostřednictvím našeho právního zástupce," uvedl tajemník Brna-střed Petr Štika. "Dali jsme jim k dispozici obžalobu, kde je vše uvedeno. Teď už je to na nich. Pokud se o náhradu škody nepřihlásí do 21. září, kdy začíná soud, právo na škodu v tomto řízení ze zákona zaniká," doplnil Radek Ondruš, právník, který ve Švachulově kauze zastupuje jako poškozené Brno-střed. 

Nejde přitom jen o teplárny. Státní zástupce Mezlík škodu u městských firem spočítal na celkem 12,5 milionu korun. V případě odpadové firmy Sako hovoří obžaloba minimálně o jednom milionu korun. V té době byl v představenstvu společnosti například i nynější předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. V případě Technických sítí Brno policie jmenuje zakázku na odvlhčení kolektorů za 1,5 milionu.

Redakce oslovila vedení všech tří firem, proč se o náhradu škody u soudu nepřihlásily. Všechny shodně tvrdí, že o obsahu obžaloby, ani konkrétních zmanipulovaných zakázkách nic nevědí. Magistrát jim prý informace nepředal.

"Zatím jsme nezjistili, že bychom mohli uplatnit škodu. Nekontaktoval nás ani magistrát, ani policie," uvedla pro HN například mluvčí tepláren Renata Diatková.

KDO STANE PŘED SOUDEM V KAUZE STOKA

Jiří Švachula - ústřední postava obžalované skupiny, bývalý člen hnutí ANO a exmístostarosta městské části Brno-střed, kde podle policistů manipuloval s veřejnými zakázkami. Je ve vazbě. Stále odmítá vypovídat. Dle žalobce má jít do vězení na 15 let.

Saman El-Talabani - klíčový svědek, podnikatel s iráckými kořeny, který měl vazby na politiky brněnského ANO, se kterými dle jeho svědectví ovlivňoval zakázky a vybíral úplatky nejen na Brně-střed, ale rovněž v brněnských městských firmách. Usiluje o status spolupracujícího obviněného. Státní zástupce mu navrhl tři roky vězení, při zohlednění jeho dalších kauz pět let.

Petr Liškutin - bývalý člen hnutí ANO a exmístostarosta městské části Brno-Ivanovice. Na radnici Brno-střed vedl investiční odbor. K činům se nepřiznal. Hrozí mu 13 let vězení. 

Petr Kosmák - bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed, kam jej dosadil Švachula s Liškutinem. K vybírání úplatků od podnikatelů se přiznal. Usiluje o status spolupracujícího obviněného. Žalobce navrhuje udělit tříletý podmíněný trest.

Lubomír Smolka - spoluvlastník stavební společnosti Kros-stav, která je v kauze také obžalována. Při výsleších se k uplácení přiznal a rovněž popsal údajnou korupci v brněnské Fakultní nemocnici, brněnské Správě železnic, v Centru sociálních služeb i na Praze 4. Na základě jeho svědectví byly jmenované čtyři kauzy vyčleněny do samostatného vyšetřování. Usiluje o status spolupracujícího obviněného. Hrozí mu tři roky vězení.

Pavel Ovčarčin - brněnský podnikatel, který měl pomáhat vybírat úplatky od podnikatelů, vytipovával rovněž společnosti, které oslovil s nabídkou získávání tendrů pod podmínkou úplaty. Bývalý společník Samana El-Talabaniho, se kterým je obžalován i v kauze daňových podvodů. K činu se přiznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného. Hrozí mu tři roky vězení.

Petr Kalášek - podnikatel, který měl vybírat úplatky za tendry od dalších byznysmenů. Obžalobu a jakoukoli vinu od počátku kauzy odmítá. Státní zástupce pro něj navrhuje 12 let vězení.

Ivan Trunečka - podnikatel, jehož společnosti vyhrávají velké množství zakázek v brněnské městské firmě Teplárny. V souvislosti s Trunečkou a Teplárnami policie podezřívá z korupce i syna druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka - Jiřího Faltýnka. Vinu odmítá. Hrozí mu 13 let vězení.

Jiří Hos - vlivný člen brněnské ODS, který podle výpovědi Pavla Ovčarčina na systému zmanipulovaných tendrů rovněž profitoval. Vinu odmítá. Žalobce pro něj navrhuje devět let.

Michal Unzeitig - podnikatel, který měl dát úplatek. K činu se přiznal. Policisté ho nepovažují za součást zločinecké organizované skupiny. Státní zástupce mu navrhuje trest dva roky.

Luboš Krejčí - podnikatel, jenž měl přes svou společnost UNO manipulovat zakázky v Brně, ale podle podezření vyšetřovatelů i v Praze. Pracoval v úzkém kontaktu s obžalovaným Smolkou. Podle vyšetřovatelů ale není členem organizované zločinecké skupiny. K činu se nedoznal. Hrozí mu tři roky.

KROS-stav - společnost, kterou spoluvlastní obžalovaný Lubomír Smolka. Právě přes ni se měl Smolka nezákonně dostávat k tendrům v Brně-střed a dle podezření i v dalších městských firmách případně na radnici Prahy 4.

UNO - firma obžalovaného Luboše Krejčího, jež se měla podílet na manipulaci tendrů. Podle vyšetřovatelů nicméně není členem organizované zločinecké skupiny. 

Marek Slovák - bývalý technik správy nemovitostí, žalobce jej obvinil letos v červenci, za účast na organizované skupině mu hrozí 16 let vězení.

V souvislosti se správou nemovitostí v červenci žalobce obvinil dalších 25 lidí - především živnostníků a jednu firmu. Ti ale pravděpodobně k soudu nepůjdou - uzavřou dohodu o vině a trestu. 

Později upřesnila, že z magistrátu před měsícem sice přišel e-mail, ve kterém byl seznam deseti obžalovaných lidí a dvou obžalovaných firem s dotazem, zda chtějí vůči nim uplatňovat škodu. Informace o tom, že je v obžalobě přímo popsáno, že Švachulova skupina teplárnám škodu způsobila, ovšem chyběla. To samé redakci řekl i generální ředitel Technických sítí Brno Pavel Rouček. Ten doplnil, že na základě informací, které mu redakce poskytla, bude postupovat právní oddělení firmy a zakázku prověří.

Kdo všechno z vedení městských firem je za manipulaci zakázek zodpovědný, přitom policie v separátní větvi kauzy dále vyšetřuje. Jestli i ta v budoucnu zamíří k soudu, zatím není jasné. I část těch, kteří rozhodli, že firmy škodu vymáhat nebudou, je dnes v roli podezřelých. "Část škody v případu se odvíjela z nadhodnocených zakázek v městských společnostech, ale není jasně dáno, která osoba z městských společností se v nadhodnocení podílela," uvedl žalobce Mezlík. "V případě zájmu samozřejmě připadá v úvahu účast firem u soudu v pozici poškozeného," doplnil.

Radnice Brno-střed se přihlásila o 50 milionů

To městská část Brno-střed bude u soudu uhrazení škody, kterou jí dle žalobce skupina podnikatelů, úředníků a politiků kolem exstarosty Jiřího Švachuly způsobila, požadovat. Vymáhat bude celkem 49 milionů. Se závěry žaloby se přitom, na rozdíl od magistrátu a městských firem, ztotožňuje a odkazuje se na ně.

"Městská část Brno-střed byla činností této organizované zločinecké skupiny přímo poškozena, protože policejnímu orgánu se podařilo prokázat, že o výši úplatků a neoprávněného prospěchu (zisku) byly navyšovány ceny za zhotovení díla," píše tajemník městské části Petr Štika v dokumentu o vyčíslení škody, který má redakce k dispozici a jenž v pondělí předloží radě městské části ke schválení.

Tajemník dále škodu rozdělil do tří částí. V první sekci jsou vyčísleny úplatky za ovlivňování zakázek za stavební práce. Tam město škodu vyčíslilo zhruba na 10 milionů. Celková hodnota tendrů, ze kterých byly provize odváděny, je stanovená na 130 milionů korun. "Škoda vznikla městské části tím, že obžalovaní ovlivňovali veřejné zakázky stavebních firem tak, aby bylo dopředu jasné, kdo veřejnou zakázku vyhraje. Za toto dostávali úplatky, o které stavební firmy navyšovaly své cenové nabídky. Vybrané úplatky si obžalovaní rozdělovali předem dohodnutým způsobem," uvádí tajemník v dokumentu.

V druhé části vyčíslení škody radnice sečetla úplatky za opravy a údržbu bytových domů. Tím výši škody stanovila na téměř 28 milionů, přičemž ovlivněné práce byly celkově za 160 milionů. "Škoda vznikla tak, že obžalovaní vybírali úplatky ve výši 15 procent od firem a drobných řemeslníků, kteří prováděli opravy a údržbu bytových domů. Jednou za období dvou až tří měsíců byli inkasováni technikem Správy nemovitostí, který si část úplatků ponechal a zbytek odváděl panu Švachulovi ve prospěch organizované skupiny. Firmy a drobní řemeslníci byli k odvádění úplatků nuceni pod pohrůžkou, že jinak s nimi bude ukončena spolupráce," popsal tajemník.

V červenci HN informovaly, že dle policejního šetření uplácelo 90 procent všech živnostníků a firem, kteří se Správou nemovitostí spolupracovali.

Třetí část vyčíslení škody se týká neoprávněného prospěchu firem u veřejných zakázek na stavební práce. Radnice bude v této věci požadovat dvanáct milionů.

Jak ale upozorňuje, výše škody se může ještě s průběhem soudu měnit. Pakliže se během procesu odhalí další projekty, při kterých byla způsobena škoda, bude městská část nárokovat škodu vyšší. Sama radnice dohledala další tři zakázky za 180 milionů, u nichž mají úředníci podezření, že je skupina také ovlivnila.

Škody vymůžeme, věří advokát

Advokát Brna-střed Radek Ondruš věří, že peníze od obžalovaných dostane městská část z velké části zpět. "Myslím, že téměř vše vymůžeme. Mnozí ze stíhaných podnikatelů ochotně spolupracují a chtějí škodu, kterou způsobili, uhradit," uvedl Ondruš.

Obžalovanému Švachulovi navíc policie obstavila značné majetky. O majetek přišli i dalším obžalovaní - například podnikatel Petr Kalášek. Bývalý vedoucí technik Správy nemovitostí Brna-střed Petr Kosmák potom sám policistům předal přes milion korun pocházející z úplatků, další dva miliony u něj policisté našli při domovní prohlídce sami.

Klíčový svědek v kauze, podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani, je stíhán na svobodě a k zablokování jeho majetku soud nepřistoupil, přestože rovněž vybíral milionové úplatky od městských firem i společností figurujících na Brně-střed. Nemá na sebe totiž žádný majetek napsaný. S přítelkyní nicméně bydlí ve vile ve slovenské Sološnici.