Za neděli v Česku přibylo 3104 případů koronaviru. V sobotu přibylo v České republice 4635 potvrzených případů, což bylo o skoro čtyři tisíce nakažených méně než v rekordní pátek. Přesto šlo o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se méně testuje, a celkově pátý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nárůst počtu nakažených je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) enormní a jasně dokládá exponenciální charakter současného vývoje epidemie covidu-19 v Česku. Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí jeden infikovaný nakazí, se zvýšilo na 1,4, což indikuje nutnost zpřísnění opatření, uvedl v sobotu Prymula bez dalších podrobností.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pravidelném nedělním vystoupení na svém Facebooku oznámil, že nová opatření budou platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí. Návrhy chce předtím probrat na Bezpečnostní radě státu, s opozicí a tripartitou. Občany znovu vyzval k dodržování přijatých opatření a semknutí se, jak tomu bylo při jarní vlně epidemie koronaviru.

Opatření se nemají podle dřívějších vyjádření vicepremiérů Karla Havlíčka a Aleny Schillerová (oba za ANO) dotknout ekonomiky. Měla by směřovat k dalšímu omezení kontaktů.

Schillerová uvedla, že lidé, kteří mohou pracovat z domu, by doma měli zůstat. Centrální úřady už tak podle ní učinily.

 

mapa rizika nákazy

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Po pondělním zpřísnění opatření se zavřely památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování. Omezené jsou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrací výuka na dálku.

Z kulturních institucí musejí od pondělí zůstat zavřené také galerie a muzea, lidé nemůžou navštívit ani hrady, zámky nebo hvězdárny. Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté a také kongresy a veletrhy. Účast na vnitřních náboženských akcích je omezena maximálně na deset lidí, dosud byl limit 100 účastníků.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
10:15
Doktoři volají SOS - a Babiš s nimi

 

10:00
Velmi rychle v Česku přibývá nakažených lékařů, sester a dalších zdravotníků. Jen za poslední týden se počet lékařů s covid-19 zvýšil o 426 případů

Celkem jich bylo k pátku 978. Skoro desetkrát víc než před měsícem. Na začátku září jich bylo 63.

09:45
Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na nový koronavirus má výpadek. Odběry vzorků ale nadále pokračují, žádanky budou do systému doplněny zpětně

Informaci České televize potvrdila ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Lenka Svobodová.

09:24
Lékaři "z první linie" v dopise volají proti dalšímu zlehčování problému
08:45
V Českém Jiřetíně vznikají ochranné masky pro Delta Force i dalajlamu

Na dohled od německých hranic se v malém rodinném domku v Českém Jiřetíně nachází nenápadná tovární výroba.

08:03
Na plošné testování bychom potřebovali spoustu dnů a nedělali bychom nic jiného, bojí se lékaři

Plošné testování by mělo proběhnout metodou, která dokáže pomocí výtěrů z nosohltanu odhalit v těle protilátky proti viru. Ty se v těle tvoří po nakažení. K vyhodnocení těchto testů není potřeba laboratoř.

08:01
Vláda dnes po jednání Bezpečnostní rady státu a jednání se zástupci opozice a tripartity oznámí nová, ještě přísnější opatření pro boj s pandemií

Česko čeká další zpřísnění pravidel. Ve hře je zavření škol i omezení prodeje alkoholu.

08:00
Jsme v krizi covidové i komunikační. Prymula nemůže ohlašovat opatření dřív, než je schválí vláda, říká generál Pavel
07:26
V neděli přibylo v Česku 3104 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 1500 méně než v sobotu

Aktuálně nemocných je 59 920. Počet úmrtí lidí s koronavirem v neděli stoupl o 22 případů na celkových 987 od začátku epidemie.

07:25
V Praze v neděli testy potvrdily nemoc covid-19 u 415 lidí

Byl to nejnižší denní přírůstek od 29. září. Počet zemřelých s covidem v neděli stoupl o šest na 208 od začátku epidemie.