Ekologičtí aktivisté v sobotu protestovali proti těžbě uhlí na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli do lomu Vršany u Mostu a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Policie zajistila 105 aktivistů, kteří se podle ní dopustili přestupku. Zadržela je ale jen k ověření totožnosti. V lomu zůstávají čtyři aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek, které dnes ráno obsadily rypadlo. Skupina Sev.en Energy, která lom vlastní, chce po aktivistech vymáhat způsobenou škodu. Zatím její výši nevyčíslila.

Aktivistky obsadily skrývkový stroj, který byl v chodu. Těžební společnost musela zastavit těžbu. "Zdá se, že obsazení těžebního stroje se stává pro jistou skupinu mladých lidí formou zábavy. Důrazně upozorňujeme, že rypadlo není uzpůsobeno k volnému pohybu nezodpovědných osob a pohyb na něm je velmi nebezpečný," uvedla mluvčí těžební firmy Eva Maříková.

Dopoledne do lomu vniklo dalších 105 lidí. Aktivisté vyšli ráno z kempu u obce Okořín, který od čtvrtka organizuje hnutí Limity jsme my. Pochod kolem lomu Vršany byl nahlášený, přes stovku jeho účastníků se pak rozhodlo k "aktu nenásilné občanské neposlušnosti". "Vybrali jsme si ho z toho důvodu, že tento důl plánuje ukončit těžbu teprve v roce 2052, což je pro nás extrémně pozdě," vysvětlil novinářům mluvčí klimakepmu Pavel Solanský. Policie aktivisty, kteří vnikli do lomu, odpoledne zadržela pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Na služebnu policisté ale odvezli jen ty, kteří odmítli nebo nebyli schopni předložit osobní doklady na místě.

"Na nejbližší služebně provedeme nezbytné úkony k ověření totožnosti," dodala mluvčí policie Jana Slámová.

Další zhruba dvě stovky lidí dnes demonstrovaly před elektrárnou Počerady. Požadovaly rychlé ukončení těžby uhlí a s ním i ukončení provozu podle nich nejšpinavější elektrárny Počerady. "Dnešní demonstrace před elektrárnou Počerady zakončila akční dny, které byly spojené s klimakempem a s různými akcemi občanské neposlušnosti," řekl organizátor protestu Luboš Pavlovič. Podle něj by měla být elektrárna zavřena co nejdříve. "Do roku 2030 bychom byli rádi, aby se energie z uhlí přestala v celé České republice vyrábět úplně," dodal. Demonstraci společně svolalo 13 ekologických organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.