Josef Prokeš pracuje přes patnáct let jako řidič autobusu v Brně. Měsíc před šestnáctým pracovním výročím ale čelil rozhodnutí, zda má riskovat neomluvenou absenci, nebo jít do práce a tiše snášet něco, s čím sám bytostně nesouhlasí. Na jednom z autobusů, které řídí, se totiž objevil plakát hnutí SPD hlásající "Zdravé školství bez inkluze". Prokeš má sám dvě děti s autismem a jedno z nich je začleněné do běžné výuky právě díky inkluzi, tedy společnému vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Prokeš se proto obrátil na primátorku města Brna Markétu Vaňkovou (ODS) - dopravní podnik je městská firma.
"Tento slogan hrubě uráží moje děti i mě," uvedl ve zprávě primátorce, kterou sám později zveřejnil na Facebooku. Podle něj by stejně tak na sloganu mohlo stát "Za zdravou společnost bez Židů". Problém se prý snažil vyřešit i s dopravním podnikem. Ten mu však sdělil, že s reklamou na autobusech nemůže nic dělat, protože slogan je v souladu se zákonem, a odstranit ho proto nemůže. To HN potvrdila i mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. "Za obsah reklamy odpovídá nájemce reklamní plochy (hnutí SPD) a dopravní podnik Brno není oprávněn obsah reklamy jakkoliv měnit," uvedla.
Prokeš však ve zprávě primátorce napsal, že bude mít neomluvenou absenci, pokud s takovým vozem odmítne jet. "Zvažuji výpověď. Připadal bych si jako člověk mlčky souhlasící se segregací svých dětí," napsal Prokeš. Vaňková mu odepsala, že informaci ověří. Prokeš zřejmě spor s dopravním podnikem mezitím vyřešil - na Facebook napsal, že mu vozy se sloganem SPD nebudou přidělovány a pracovníci dopravního podniku nápis proberou s právníky a pracovníky marketingu. Na doplňující dotazy HN ale brněnský dopravní podnik nereagoval.
Ředitel školy proti inkluzi
Na sloganu je vyobrazen předseda hnutí SPD Tomio Okamura a brněnský kandidát hnutí do Senátu Tomáš Anderle. Ten zároveň pracuje jako dlouholetý ředitel místní střední školy pro tělesně postižené. Jedním z jeho politických témat, se kterým jde do voleb, je právě zrušení inkluzivního modelu vzdělávání.
"Inkluzivní model vzdělávání znamená "škola pro všechny". V jedné třídě tak sedí třicet žáků - mimořádně nadaní, migranti, žáci se vzdělávacími potřebami. A je tam jen jeden učitel. Nemůže tam probíhat individuální výuka," uvedl Anderle. Chce, aby děti s handicapem chodily do běžných škol v mnohem menší míře než dnes. A pokud se rodiče rozhodnou, že je dají na speciální školu, neměli by k tomu podle Anderleho potřebovat doporučení ze školského poradenského zařízení, jako je tomu dnes.
"Pokud v posudku není uvedena taková míra postižení, aby to opravňovalo zařadit dítě do speciální školy, má k nám cestu uzavřenou a já ho nemůžu vzít. Jsem proto pro zrušení inkluzivního modelu vzdělávání pro dobro těchto dětí. Takže nevím, proč se pan řidič urazil," uvedl ředitel školy pro tělesně postižené Anderle s tím, že slogan rozhodně neplánuje odstranit.
Řidič Prokeš na žádost o rozhovor nereagoval. Na svém Facebooku ale uvedl, že dopravní podnik chce s reklamní společností řešit nastavení obsahových limitů reklamy.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist