Řekněme to bez obalu. Šest tisíc "rouškovného" pro důchodce je čistý předvolební úplatek. Na plánu koalice ANO a ČSSD rozdat bezmála třem milionům důchodců osmnáct miliard korun po věcné stránce nesedí vůbec nic. Ani zdůvodnění, ani zacílení, ani rozpočtové možnosti. Je to pouze a jedině pokus o cynický deal: "My vám prachy, vy nám hlasy."

Premiér Andrej Babiš zdůvodnil šestitisícový dárek všem důchodcům tím, že prožívali těžkou životní situaci a měli během koronavirové krize největší stres. To druhé není pravda. Nejstarší lidé byli sice po zdravotní stránce nejohroženější skupinou, ovšem ekonomicky nikoli. Daleko hůř než důchodci na tom jsou například samoživitelky a samoživitelé, podle průzkumu klubu svobodných matek každý pátý z nich přišel v důsledku krize o práci. Jedna třetina má po krizi měsíční příjem pod 10 tisíc korun. Polovina samoživitelů a samoživitelek se zadlužila a pouhá pětina je schopná půjčky splácet pravidelně. S tím koreluje i "stresový" výzkum IDEA při CERGE-EI, podle kterého vykazovaly během krize nejvyšší hladinu stresu a rizika psychických problémů osamělé ženy s dětmi. Těm se nyní "kupodivu" nic nekompenzuje. Proč? Je to jasné. Bylo by to složité a hlavně z politického hlediska neefektivní. Samoživitelky tolik hlasů pro ANO nepřinesou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Viktor Horký 25.08.2020 18:43
Rouškovné není o nic větší uplácení důchodců než je zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu uplácení pracujících.
Radim Svoboda 24.08.2020 18:41
Absurditu plošného "bombardování" rouškovným si uvědomíme při představě, jak např. vystresovaný důchodce AB (nejbohatší senior v ČR) zrelaxuje po finanční injekci z rozpočtu 6000,- Kč. Tímto nekorektním komentářem jenom podtrhuji nesmyslnost přiřazování štíku "důchodce" a rovnostářského rozdávání peněz, které budou splácet ještě děti našich dětí.
jp.straka 24.08.2020 17:52
My máme oprávněný vztek, hnutí ANO má zajištěné hlasy a mandáty....vítěz je jasný.
Tomáš Válek 24.08.2020 17:06
V Čechách máme velmi specifický slovník politické korektnosti. Například se tvrdí, že důchodci se mají špatně, protože mají malé důchody. Zaprvé důchodci nejsou jednolitá skupina, ale je jednodušší to tak podávat. Zadruhé nadpoloviční většina má naprosto minimální náklady, nesrovnatelné s jinou věkovou skupinou. Ku příkladu, žijí ve vlastním, nemají hypotéky, splátky ani půjčky, téměř všechny druhy veřejných služeb pro ně mají slevu mimo jiné včetně dopravy a zdravotnictví. (Říkám většina ne všichni.) Zatřetí větší část jich žije v páru, v kombinaci s výše uvedenými fakty se pak nejedná o nízkopříjmovou skupinu, ale spíš o střední až vyšší střední třídu (a to nemluvím o té části, která má další kapitálové příjmy zejména z pronájmů, akcií, dluhopisů a jiného nastřádaného majetku). Závěrem, nic z toho jim nezávidím, někteří na to poctivě vydělali, někteří chytli příležitost a někteří pomohli jiným způsobem. Tak jako tak ale není fér tvrdit, že jsou na tom obecně zle. A to prý v ČR nemáme politickou korektnost :-)
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru