Vláda podle premiéra Andreje Babiše zvažuje, že dá důchodcům jednorázový příspěvek 5000 nebo 6000 korun. "Ten dáme buď příští, nebo možná ještě letošní rok," řekl Babiš sobotnímu vydání Práva.

V pondělí se na tom premiér chce domluvit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). "Chceme splnit slib, že průměrný důchod bude vyšší než 15 tisíc korun. Příští rok bychom se měli dostat na 15 351 korun," uvedl premiér v rozhovoru. Zákonná valorizace důchodů by měla činit 855 korun.

Babiš argumentuje tím, že koronavirová krize neuškodila jen OSVČ nebo zaměstnancům, ale právě i seniorům, kteří dle jeho slov prožívali v tomto období stres a těžkou životní situaci. Premiér připomněl, že v roce 2016 dostali důchodci příspěvek ve výši 1200 korun. I nyní si ho podle něj zaslouží.

O příspěvku už dříve hovořila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Senioři by podle ní měli do Vánoc dostat příspěvek vyšší než tisíc korun. "Máme na to v koalici hodně společný názor," řekla serveru Blesk.cz. "O té částce, jaká by to měla být, jsme se také už bavili, ale je neseriózní ji teď říct, dokud není ještě úplně dojednaná," dodala.

Příspěvek ve výši několika tisíc korun pro důchodce navrhuje také menší koaliční partner ČSSD. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová by měla dokonce už v pondělí přinést na jednání vlády návrh na bonus pro důchodce. Podle jejích slov by příspěvek mohl mít i podobu každoměsíčního příspěvku 500 korun vypláceného po dobu 12 měsíců. Maláčová také v sobotu uvedla, že jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6000 korun, který označila jako rouškovné, by se mohl vyplatit ještě letos před Vánocemi.

"Dohoda se rýsuje. Já myslím, že ji s panem premiérem velmi rychle doladíme," řekl k tomu v neděli předseda ČSSD Jan Hamáček. Shoda u výše příspěvku je podle něj na rámci mezi pěti a šesti tisíci korun. "Pokud bychom to zvládli vyplatit ještě letos, tak by to bylo i jednodušší z hlediska státního rozpočtu," dodal.

Premiérův ministr průmyslu a obchodu i dopravy Karel Havlíček (také za ANO) v neděli oznámil, že tento návrh je v rozpočtu 'ustojitelný'. Podle odhadů by takový příspěvek mohl stát až 18 miliard korun, přičemž Babiš, Hamáček, Havlíček ani Maláčová neuvedli, kde takovou částku vezmou.

Jan Skopeček z ODS, který se s Havlíčkem setkal v nedělním diskuzním pořadu televize Prima Partie, uvedl, že podle něj jde o předvolební korupci. "Vyšší důchody si přejeme všichni, ale nejprve by se měla uskutečnit důchodová reforma. Každý výdaj nad rámec zákonné valorizace navíc pomůže důchodcům, ale znamená zároveň kratší životnost penzijního systému pro střední generaci," podotkl.

"Na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny navrhneme jednorázový příspěvek jeden milion korun pro každého občana. Vzhledem k tomu, že populisté a socialisté zjevně vynalezli nekonečný rozpočet, neměl by to být problém a jistě nás podpoří," komentoval ironicky na Twitteru vládní plány předseda ODS Petr Fiala.

Návrh naopak vítá KSČM, s jejíž podporou koaliční kabinet ANO a ČSSD vládne.

Antivirus se prodlouží

Program Antivirus zřejmě vláda prodlouží o dva měsíce nebo až do konce roku. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Program nyní pokrývá období od 12. března do konce srpna, zaměstnavatelé a odbory požadují jeho prodloužení, někteří ekonomové ale byli pro jeho co nejdřívější ukončení. Program Antivirus má bránit propouštění, obdobný dopad by měl mít takzvaný kurzarbeit, který by podle Maláčové mohl být zaveden od nového roku.

Kurzarbeit představuje zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu za odpracovanou dobu. Stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.

Ředitel služeb pro finanční sektor KPMG ČR a člen KoroNERV-20 Mojmír Hampl, který se dříve vyjadřoval také pro brzké ukončení programů Antivirus, v neděli uvedl, že kurzarbeit by měl být zaveden co nejdřív. Program Antivirus, který bývá někdy označován jako kurzarbeitový, je podle něj spíše "keine arbeit", tedy nikoli zkrácená práce, ale žádná práce.

Maláčová již dříve uvedla, že Antivirus je "nejvíc funkčním nástrojem vlády" proti koronavirové krizi. Program Antivirus zahrnuje tři druhy podpor. Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 000 korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu lidí.