"My všichni jsme z komerční sféry zvyklí, že když něco nejde, tak zatlačíme víc a ono se to nakonec prolomí. To je typ energie a přístupu, kterým bychom měli pomoct těm lidem ve státní sféře, kteří mají chuť věci měnit," uvedl v panelové diskusi HN organizátor dálničního hackathonu Tomáš Vondráček. Panelová diskuse zástupců české technologické scény o spolupráci s českým státem se konala ve středu. 

Během lednového hackathonu zdarma postavilo na sto IT dobrovolníků pro stát e-shop na elektronické dálniční známky, protože se jim původní státní zakázka na 400 milionů zdála předražená. Kvůli této zakázce skončil také tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík a nahradil ho ministr Karel Havlíček, který původní tendr zastavil. Informační systém nakonec vyjde stát na 128 milionů a z kódu vytvořeného během hackathonu se nic nevyužije, protože pro stát bude efektivnější postavit elektronické dálniční známky na novém základu, který bude potřebám systému více odpovídat. 

Čeští IT odborníci se zapojili také při pandemii koronaviru v rámci platformy COVID19CZ, za kterou se účastnil diskuse jeden z jejích iniciátorů zakladatel Keboola Petr Šimeček a Lada Brůnová z projektu Donio, přes který se jen na plicní ventilátor CoroVent vybralo v rámci crowdfundingu přes 14 milionů korun.

Českým dobrovolníkům se v krátkém čase povedlo vyvinout plicní ventilátor z dostupných součástek, jehož cena bude zhruba třetinová až čtvrtinová oproti klasickým ventilátorům. A i když měl původně sloužit pouze jako nouzový ventilátor pro pacienty s nemocí covid-19, nebude velký problém CoroVent upravit tak, aby byl srovnatelný s konkurencí.

Státní sféru zastupoval šéf státní firmy Cendis Jan Paroubek, který má nakonec na starosti e-shop na dálniční známky. O roli státu v rozvoji technologické scény mluvili také zakladatel projektu Česko.Digital a start-upu Apairy Jakub Nešetřil a Ivo Denemark ze startupového inkubátoru Evropské vesmírné agentury ESA-BIC. A o svém pohledu na budoucnost IT scény ve věcech veřejných diskutovala zakladatelka MyStay Pavlína Zychová, zakladatel firmy Brand Embassy (dnes Nice) Vít Horký a zakladatel CDN77 Zdeněk Cendra.