Prestižní Cenu Karla Havlíčka Borovského získal při jubilejním udílení novinářských cen redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska. V celkem dvanácti kategoriích uspěli i další reportéři titulů mediálního domu Economia.

"Pro novináře je nejdůležitější autorská svoboda a možnost pracovat s chytrými a inspirativními lidmi. V Hospodářských novinách mám oboje. Bez toho bych cenu nezískal," reagoval na ocenění Ondřej Houska, který se jako redaktor zahraniční rubriky dlouhodobě věnuje Evropské unii a české zahraniční politice.

Ceny již podesáté udělovala nadace OSF a Nadace Český literární fond a jejich odborné poroty, složená z předních českých i zahraničních osobností veřejného života.

"Mám z toho velkou radost. Ondřej ve své práci předvádí, že o tématech souvisejících se složitým organismem, kterým Evropská unie je, lze psát zasvěceně, čtivě, s nadhledem i vtipem. Pro čtenáře HN je Ondřej zárukou skutečně exkluzivního čtení," uvedl šéfredaktor HN Martin Jašminský.

Výjimečně proto odemykáme tři texty Ondřeje Housky, které v poslední době ovlivnily debatu v Česku.

Nadace OSF chce cenami upozornit veřejnost na novinářské počiny, které zajímavým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. V rámci titulů vydávaných Economií porotu zaujaly počiny reportérů Aktuálně.cz.
V kategorii psané žurnalistiky Nejlepší komentář zvítězil Daniel Anýž za sérii komentářů Americký týden, v kategorii Žurnalistika zaměřená na řešení problému uspěl projekt Nejsi sám, který se věnoval tématu sebevražd mužů a připravili jej Nikita Poljakov, David Gaberle, Simona Fendrychová, Jiří Kropáček a Vojtěch Scheinost.

"Jsem ráda, že si poctivé a důležité práce našich novinářů všímají nejen čtenáři, ale i odborná veřejnost. Pro naše redakce a lidi, kteří v nich pracují, je to velká motivace," uvedla ředitelka redakcí Economie Zuzana Kleknerová.

Do redakce Aktuálně.cz míří i individuální cena určená mladým talentovaným novinářům do 33 let, kterou porota literárního fondu udělila Lukáši Valáškovi. Porotci mimo jiné ocenili jeho práci při dokládání případů, jak se Čína nebo firmy na ni napojené snažily v Česku rozšiřovat sféru čínského vlivu.

"Lukášova snaha dostat se rozkrýváním klíčových kauz k podstatě problému, jeho pečlivost i buldočí vytrvalost jsou opravdu mimořádné. Nepřekvapuje mě, že si ho porota vybrala," řekl šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka.