Po více než třech letech od velkého zátahu na Ministerstvu školství a ve vrcholných sportovních organizacích začal soud řešit případ zmanipulování půl miliardy z dotací pro sport. Hlavními obžalovanými jsou tehdejší náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová a šéf Fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Spolu s nimi jsou na lavici obžalovaných i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč a ministerský úředník Zdeněk Bříza. Všem hrozí až dvanáctileté vězení. Stíhány jsou i oba spolky – jak Fotbalová asociace, tak Česká unie sportu. Těm by v krajním případě mohlo hrozit i zrušení.

V úterý začal jako první vypovídat bývalý ředitel odboru sportu ministerstva školství Bříza. Ten celý případ označil za omyl policie i žalobců. "Dostal jsem dvakrát cenu fair play, poprvé jako hráč, podruhé jako funkcionář," říkal s tím, že se naopak snažil opravit chyby, které udělali ministerští úředníci, když špatně spočítali objem peněz pro sportovní organizace.

A hájil se tím, že je dlouholetý zkušený úředník a snažil se být nestranný. "Na šesti olympijských hrách jsem vedl český olympijský dům. Víc než 20 let jsem byl ředitelem vysokoškolského sportovního centra. Byla u nás řada kontrol, i NKÚ, ale nenašly žádná pochybení," uvedl. "V obžalobě je spousta chyb a vad. Řadu let jsem pracoval jako státní úředník a mám na to oko," dodal.

Proces bez náměstkyně

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se