"Já jsem tu bezmoc mocných viděl na vlastní oči. Bylo to na schůzce na Hradě 11. března, seděli tam Andrej Babiš, Jan Hamáček, prezident a všichni říkali 'prosím tě, prosím tě, hlavně nic neříkej k Tchaj-wanu, protože by se mohlo stát, že bude problém s dodávkami ochranných prostředků z Číny', za které český stát přitom řádně zaplatil. Koukal jsem na ostatní jako blázen a říkal, tomuhle říkáte partnerství, které chcete zachovat? Nereagovali na to ale," popisuje v rozhovoru pro HN předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který se na Tchaj-wan vydá na konci srpna coby druhý nejvyšší ústavní činitel po exprezidentu Václavu Havlovi v roce 1994.

HN: V úterý jste oznámil, že pojedete na Tchaj-wan, který Čína neuznává a považuje ho za součást svého území. Původně, v lednu, jste s cestou váhal. Už tehdy přitom platily důvody, které teď uvádíte jako motivaci pro odjezd, například přílišné podřízení české politiky čínským zájmům. Proč jste váhal?

Měl jsem k tomu dva důvody. První důvod byl, že jsem si myslel, že bude možné jinak adekvátně reagovat. Například že spolu s ostatními ústavními činiteli dosáhneme výměny čínského velvyslance v Praze (dodavatele vyděračského dopisu Jaroslavu Kuberovi, který se stal rozbuškou celé věci, pozn. red.).

HN: To jste si myslel, že se podaří?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se