Sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Podle poslanců nejsou postojem sněmovny. Shodly se na tom v pátek na návrh STAN všechny frakce s výjimkou komunistů. Filip již dříve jakékoliv pochybení odmítl.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Sněmovna také na podnět Romana Kubíčka (ANO) vyzvala Filipa, aby jako ústavní činitel důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti.

Filip je prvním místopředsedou sněmovny. Její předseda Radek Vondráček (ANO) již dříve v rozhovoru se serverem Aktuálně.cz nevyloučil, že by mohl být sesazen z této funkce, pokud by se situace opakovala. "Obrazně řečeno je v jakési podmínce," uvedl Vondráček.

ODS v pátek neúspěšně požadovala, aby sněmovna vyzvala Filipa k omluvě. Občanští demokraté uspěli naopak s výzvou, aby se Ruská federace v souladu se vzájemnou smlouvou lépe starala o hroby legionářů. Dolní komora rovněž deklarovala, že legionáři se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného svobodného a demokratického Československa, což podpořili i komunisté.

Filip v polovině května v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky. Současně kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské politiky nařkl z neofašismu.

Předseda komunistů zprvu své výroky hájil, později ale naznačoval, že nebyli ruskými novináři interpretovány zcela věrně.

Ve středu ve sněmovně uvedl, že jeho rozhovor "odráží jenom názorovou hladinu občanů České republiky".

Filip tak podle historika a poslance ODS Pavla Žáčka jinými slovy potvrdil své urážky vůči legionářům, podle něho jsou projevem zastydlého třídního boje. Poslanec podobně jako dříve vicepremiér a předseda ČSSD Jiří Hamáček uvedl, že Filipovy výroky by mohly být snahou získat si neostalinisty v KSČM před nadcházející volbou šéfa komunistů.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli památníku v pražských Řeporyjích věnovanému protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist