Zákazníci na zahrádkách u restaurací od sebe budou muset sedět nejméně s odstupy 1,5 metru, pokud nebudou patřit k jednomu stolu. Při jídle a pití si budou moci sundat roušky, řekl v pátek novinářům vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Na zahrádkách podle něj bude moci chodit obsluha. Provozovny se zahrádkou mohou mít otevřeno od 11. května, vnitřní prostory restaurací se budou moci zákazníkům otevřít o dva týdny později.

"Zákazníci budou usazeni tak, že v rámci jednoho stolu budou moci sedět bez omezení," uvedl Havlíček. Poobědvat tak spolu budou moci rodina, přátelé i známí.

Ostatní návštěvníci zahrádky pak budou muset být nejméně metr a půl od ostatních, a podle toho bude muset mít provozovatel rozmístěné stoly. Bude muset zajistit také stejný odstup od kolemjdoucích.

Restaurace nebudou muset dodržovat dvoumetrové odstupy, které jsou povinné v obchodech a dalších provozovnách. "Chtěli jsme vyjít vstříc menším provozovnám," vysvětlil to ministr. Pokud to však půjde, doporučuje ministerstvo zdravotnictví postavit stoly a židle tak, aby zákazníci seděli alespoň dva metry od sebe.

Podle majitele pražských podniků Duplex, Irish Times a Dubliner Seana Currana jsou opatření pro restaurační zahrádky v pořádku, sám je ale pravděpodobně v nejbližším možném termínu neotevře. "Nemyslím, že by se to ekonomicky vyplatilo. Stálo by víc zahrádky otevřít, než je ponechat zavřené," uvedl. Všechna tři zařízení se nacházejí v centru Prahy a jsou do jisté míry závislá na turistech.

Restaurace budou muset podle nových pravidel vydezinfikovat stoly po každém zákazníkovi, výdejové okénko každé dvě hodiny.

Návštěvníci budou muset mít možnost využít toalety ve vnitřních prostorách provozovny. Provozovatel bude muset kontrolovat, jestli mezi sebou dodržují zákazníci i uvnitř restaurace požadované rozestupy.

Do práce nebude smět přijít zaměstnanec, který bude mít tělesnou teplotu vyšší než 37 stupňů nebo bude projevovat příznaky onemocnění covid-19. Ministerstvo zdravotnictví pak doporučuje, aby restaurace zajistily co největší odstupy mezi obsluhou a zákazníky. Provozovatelé by měli vytvořit vnitřní pokyn, jak mají zaměstnanci zacházet s rouškami a dalšími ochrannými prostředky. V restauracích by se neměla zapínat klimatizace.

Muzea bude smět navštívit jeden člověk na 10 metrů čtverečních

Do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět po jejich otevření v pondělí 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu, v kinech by mělo dvojici diváků od dalších oddělit volné sedadlo. Na páteční tiskové konferenci o hygienických požadavcích pro provozy otevřené po koronavirových omezeních to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Muzea může navštívit v jeden okamžik jen 100 lidí. "A nejvíc jeden na deset metrů čtverečních prostorů určených pro návštěvníky. Každá galerie ví, jakou má výstavní plochu, a je schopna si napočítat, kolik lidí může do daného prostoru pustit," řekl Vojtěch. Návštěvníci budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy a při příchodu si vydezinfikovat ruce.

Na divadelní, koncertní a cirkusová představení či do kina může také dorazit maximálně 100 lidí. "Diváci budou sedět v každé druhé řadě, je nutné, aby byla mezi nimi jedna řada volná," uvedl Vojtěch. Ve všech případech mohou sedět maximálně dva lidé vedle sebe, od dalších je musí oddělit prázdné sedadlo. Mimo hlediště musí být zamezeno sedět na místech, která jsou jinak určená k sezení. "Pokud je to bez pevně umístěných sedadel, pak je nutné sedět opět nejvíc ve dvojicích a jeden a půl metru od ostatních," dodal.

Diváci čekající na vstupenky se musí řadit nejblíže dva metry za sebe, stejně tak pokladny pro prodej lístků musí být od sebe vzdálené alespoň na stejnou vzdálenost. V kinech a divadlech navíc nebude možné prodávat ani jíst potraviny včetně nápojů. "Před zahájením musí být také celé prostory pro zákazníky vydezinfikovány," řekl Vojtěch.

Provoz 11. května zahájí například síť multikin Cinestar ve svých 13 pobočkách v celé České republice. "Jsme v situaci, kdy nemůžeme neotevřít, protože předepsaná hygienická opatření jsme schopni splnit a objektivní překážka neexistuje," řekl ředitel společnosti Jan Bradáč.

Vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar připustil, že některým divadlům se při limitu 100 diváků otevírat nevyplatí. 

"Ale vycházíme z toho, že pravidla musí být čitelná, mít logiku a být férová. Kdybychom kinům povolili jen 100 diváků a divadlům 300, nebylo by to férové," uvedl Maďar. Divadla, kterým se hrát představení zatím nevyplatí, musí bohužel zatím jen zkoušet, dodal.

Počty osob v divadlech a kinech se podle Maďara neregulují hlavně kvůli sezení v hledišti, ale kvůli shlukování při přestávkách nebo u vstupu. "Každá ta vlna je dočasná a není to navždy, každá přinese určité rozvolnění i pro divadla, nemohli jsme jít jinak než definovat stejná pravidla pro všechny," dodal Maďar.

Zatím se tak neotevře například většina pražských divadel, další vlna rozvolnění koronavirových omezení jim podle jejich zástupců nepomůže. Za daných podmínek se nevyplatí hrát ani Národnímu divadlu.

"Hrát pro takto malý počet diváků by jen prohlubovalo ekonomické ztráty. Těšíme se na návrat k normálnímu životu," uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Dodal, že první česká scéna od 4. května otvírá pokladny a spouští předprodej na příští divadelní sezonu. Zkoušky všech uměleckých souborů zahájí prozatím ve zvláštním režimu.

Svateb se podle manuálu zveřejněného na webu ministerstva zdravotnictví od 11. května smí účastnit 100 osob včetně snoubenců, svědků, oddávajícího a matrikáře. Snoubenci nemusí mít při obřadu roušku, účastníci obřadu nemusí dodržovat dvoumetrové odstupy. Po skončení obřadu má být provedena dezinfekce všech použitých pomůcek. Stejná pravidla se vztahují i na uzavření registrovaného partnerství.

Nákupní centra musí hlídat dodržování pravidel

Nákupní centra budou muset po svém otevření zajistit, aby v nich byl alespoň jeden člověk, který pohlídá dodržování bezpečnostních pravidel zavedených kvůli nákaze novým koronavirem. Návštěvníky také budou muset na tabulích, obrazovkách či rozhlasem o zásadách informovat.

Lidé budou muset ve všech prostorách obchodních center dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Také prodejny v nákupních střediscích se podle vládního plánu otevřou 11. května.

Nákupní centra, stejně jako všechny ostatní provozovny, budou muset mít pro návštěvníky připravenou dezinfekci.

Krajské hygienické stanice jim pak doporučí, jak mají uklízet a dezinfikovat společné prostory.

"Je striktně zamezováno shlukování osob zejména na místech, kde se očekává, že by to mohlo nastat," dodal Havlíček. Hlídat se proto budou muset zejména vstupy z garáží, prostory před výtahy, eskalátory a toalety. Nebude tolik odpočinkových míst, dětské koutky se neotevřou vůbec.

Zavřeny budou muset být nadále podle čtvrtečního vládního usnesení i stravovací služby.

Od 11. května smí závodit a trénovat až 100 lidí současně

Od pondělí 11. května umožní vláda i sportování až 100 lidí současně včetně závodů a tréninků. Novinářům to v pátek řekl předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička. Nadále nebudou otevřené kabiny s výjimkou toalet, dodal, sportující ale nebudou muset mít roušky.

Hnilička také vybídl k používání zdravého rozumu v případě sportování dětí, které se stýkají s lidmi ze skupin, pro něž je nákaza novým typem koronaviru nejrizikovější.

Od minulého pondělka se profesionální sportovci vrátili k venkovnímu tréninku a zatím se mohou připravovat jen ve skupinách a za dodržení přísných hygienických opatření. Od tohoto pondělí mohly otevřít posilovny či fitness centra, rovněž při dodržování konkrétních podmínek, uzavřeny jsou například společné šatny.

Hnilička uvedl, že od 11. května bude umožněno sportování pro až 100 osob naráz. "Včetně závodů a tréninků organizovaných sportovců. Budou zpřístupněna i vnitřní sportoviště, i když opět nebudou zpřístupněny kabiny s výjimkou záchodů," uvedl. Opatření je podle něj pro sportovní prostředí velmi důležité.

Ohledně sportování dětí doporučil šéf NSA dbát na "použití zdravého rozumu". Lidé by měli dbát na ochranu prarodičů. "Pokud se někdo pohybuje v okolí rizikových skupin, zvažte účast na sportovních akcích," uvedl Hnilička.

ZŠ musí bránit shlukování žáků

Základní školy musí po návratu žáků zajistit, aby se při příchodu do školy neshlukovali na jednom místě. Kabinet ve čtvrtek informoval, že po přerušení výuky kvůli nemoci covid-19 od 11. května umožní návrat do školy deváťákům, aby se mohli připravovat na přijímací zkoušky.

Žáci nebudou muset nosit roušky, pokud ve třídě budou mezi nimi dostatečné rozestupy, nasadit je budou muset při společných úkolech či při pohybu po škole, sdělil v pátek novinářům ministr školství Robert Plaga (ANO).

Plaga zdůraznil, že návrat deváťáků bude dobrovolný a žáci se budou moci scházet na konzultacích do 15 lidí. "Nikdo nenutí žáky, aby se do 30. června vraceli k povinné školní docházce," řekl Plaga.

Školy by podle příručky zpracované úřady a epidemiology měly dostat volnost v tom, jak zabezpečí stravování žáků podle vlastních podmínek. Příručku obdrží v pondělí do datových schránek, uvedl Plaga.

Podle dispozic každé školy se budou lišit i další opatření po návratu žáků, řekl Plaga. Školy podle něj musí zabránit "zašpuntování" dětí před svou budovou před vyučováním. "Jde to zabezpečit různými způsoby, některé školy mají například víc vchodů," uvedl ministr. "Jde o to, aby se různými nástroji zabezpečilo, aby se neshlukla celá kohorta žáků před vyučováním," dodal.

Žáci si budou muset očistit ruce po přezutí, při dalším pohybu po budově pak dodržovat dostatečné rozestupy. "V rámci třídy v takovém případě nebudou muset být roušky na ústech studentů, žáků a učitelů. V případě společných prací a při pohybu po škole budou muset být nasazeny," uvedl Plaga.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý uvedl, že zabránit shlukování před vstupem se mohou školy pokusit. "Ale v praxi to asi bude vypadat všelijak. Ohledně roušek mi ten pokyn přijde realistický. Podmínky jídelen jsou tak rozdílné, že jinak než dle vlastních možností to ani nejde," uvedl Černý. Školy by podle něj potřebovaly upřesnit, zda docházku deváťáků ministerstvo chápe jako občasnou přípravu na zkoušky nebo jako denní výuku.

Děti v mateřských školách mít roušky nemusí. Úřady si ale přejí, aby ve školkách panovala zvýšená hygiena. "Provoz by měl být relativně normální při dodržení vyšších hygienických požadavků," řekl Plaga. Děti by se měly pohybovat co nejvíce venku.

U letních táborů by měla být opatření podobná jako u škol, řekl novinářům vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar. "Za stávající epidemiologické situace by mohly tábory být bez nějakého prodlení hned začátkem léta," uvedl. Snaha je, aby byly tábory co nejdříve, epidemiologická situace ale vždy znamená určitou nejistotu, dodal.

Zhoršení situace by mohlo například znamenat nutnost rozdělit větší tábory na menší a podobně. "Ale to zase může být organizačně komplikované. Takže my nastavíme základní pravidla, a pokud vzhledem k epidemiologické situaci bude možné je splnit, tábory budou. A pokud ne, tak ne. Rozhodně je naším zájmem, aby ty tábory byly," řekl Maďar.

Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset nosit roušku i štít

Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset nosit roušku i ochranný štít. Nutné bude sledovat teplotu těchto pracovníků, při tělesné teplotě nad 37 stupňů nebudou moci pracovat, platí to i pro další symptomy nákazy novým koronavirem. Mezi zákazníky budou muset být dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny.

Podle čtvrtečního vládního usnesení povinnost jednorázových rukavic platí pro manikúry, pedikúry, kosmetické služby a podologii. Holiči a kadeřníci si musí před začátkem poskytování služby a po jejím ukončení dezinfikovat ruce, rukavice však povinně používat nemusí.

Po každém zákazníkovi bude nutné dezinfikovat dané místo, včetně všech použitých pomůcek. Pravidelně by se měly dezinfikovat a čistit i další povrchy, zejména kliky či zábradlí, kde se lidé častěji dotýkají. Podlaha by se měla dezinfikovat alespoň jednou denně. Pro zákazníky by měla být v provozovnách k dispozici dezinfekce, na toaletách musí být antibakteriální mýdla, dezinfekční prostředky a jednorázové ručníky. O bezpečném pohybu v salonech by měli být lidé provozovateli služeb informováni.

Vojtěch doporučil v provozovnách zavedení objednávkového systému na konkrétní čas, aby se lidé v místech neshlukovali. Většina služeb už takto funguje.

Vládní harmonogram uvádí možnost od 11. května otevřít kadeřnictví, holičství, manikúry, pedikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační a rekondiční služby.

Ve vládním usnesení i na webu ministerstva zdravotnictví jsou uvedeny obecně masáže, navíc podologie, solária v přehledu chybí.

Původní vládní harmonogram s jejich otevřením počítal od 25. května. Díky příznivé epidemiologické situaci kabinet plán uvolňování restrikcí zrychlil.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru