Od 11. května se budou moci konat společenské, sportovní a kulturní akce s účastí do 100 osob. Opatření se týká i provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů, spadat do této kategorie budou i svatby. Po čtvrtečním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Dosud platí limit deseti osob, na základě debat epidemiologů je podle Vojtěcha možné dosavadní opatření proti šíření koronaviru rozvolnit.

Opatření se týká také bohoslužeb, kterých se od 11. května bude moci zúčastnit 100 lidí.

Velké kulturní akce, hlavně hudební festivaly s tisíci účastníky se do 31. října v ČR kvůli koronaviru konat nebudou. Po jednání vlády to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vláda ve čtvrtek také schválila návrh zákona o tom, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci.

"Tisícihlavé mezinárodní festivaly je něco, co si hygienici ani ministerstvo zdravotnictví představit nedovede. Říkám to definitivně. Budeme se samozřejmě bavit, co bude v létě možné. To vám ale teď neřekne nikdo z nás, protože to bude věcí toho, jak se vyhodnotí první krok (účast 100 lidí), jak se to projeví," řekl Zaorálek.

Deváťáci se budou od 11. května moct vrátit do škol, aby se mohli připravovat na přijímací zkoušky. Bude to dobrovolné a scházet se žáci budou moct na konzultacích do 15 osob. Rozhodla o tom ve čtvrtek vláda při jednání o další vlně rozvolňování podmínek chování v epidemii. O změně informoval na tiskové konferenci po zasedání ministr školství Robert Plaga (ANO).

K 11. květnu bude obnovena také činnost zájmových kroužků mládeže, a to v počtu do 15 osob. Do provozu se vrátí i školské poradny. Ve stejný den bude možná i osobní přítomnost dětí na výuce v Základních uměleckých školách a jazykových školách ve skupinách do 15 osob.

Na vysoké školy se budou moct od 11. května vrátit studenti všech ročníků ve skupinách do 15 osob. Omezení počtu se nevztahuje na praktickou výuku a praxi.

Podmínky, které budou muset školy pro návrat žáků splnit, vysvětlí ministr Plaga společně s ministrem zdravotnictví Vojtěchem v pátek.

V České televizi večer Plaga uvedl, že během příštího týdne oznámí termín jednotné přijímací zkoušky na střední školy i termín zahájení maturitních zkoušek. "Nebudu čekat až do poloviny května, pokud vše půjde takto dobře, jak jde doposud," uvedl k termínu oznámení s odkazem na zlepšující se epidemiologickou situaci.

Nouzový stav v celé České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru bude pokračovat do neděle 17. května. Po úterním souhlasu Poslanecké sněmovny tak ve čtvrtek rozhodla vláda, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Nouzový stav v Česku trvá od 12. března a bez prodloužení by skončil s dnešním dnem.

Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí především v oblasti obchodu a služeb. Sněmovna však na návrh KSČM souhlasila jen s prodloužením do 17. května, což ve čtvrtek vláda využila. Kabinet chce další trvání restrikcí zajistit novelou zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ministři ANO původně už po 30. dubnu nouzový stav prodlužovat nechtěli. Žádost poslala vláda až po verdiktu pražského městského soudu, který zrušil hlavní omezující opatření ministerstva zdravotnictví vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Podle soudu měla vláda postupovat podle krizového zákona jako na začátku koronavirové epidemie, což kabinet po verdiktu znovu učinil.

Pro dodržení svého harmonogramu rozvolňování vláda potřebuje, aby nouzový stav platil aspoň do 25. května. Vyřešit situaci by měla podle Babiše novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která má dát ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Úřad má mít pravomoc nařídit povinné používání ochranných prostředků nebo dezinfekce.

Babiš uvedl, že kabinet novelu projedná v pondělí 4. května a poslanci se jí budou zabývat následující den ve stavu legislativní nouze. Opoziční strany většinou s posílením pravomocí ministra zdravotnictví nesouhlasí. Nástroje k omezování svobody nesmí být podle nich v rukou jednoho ministra. Změnu považují za účelovou kvůli tomu, že vláda nebyla schopna předložit argumenty pro trvání nouzového stavu do 25. května.

Nouzový stav platí v Česku od 12. března, sama vláda jej mohla vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Vláda stav nouze už jednou prodloužila, a to rovněž podle sněmovní iniciativy komunistických poslanců do konce dubna, ač poslance žádala o trvání do soboty 11. května. Nouzový stav se vyhlašuje v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.

Úleva pro pendlery

Vláda ve čtvrtek ulevila pendlerům. Test na koronavirus budou muset předložit na hranicích jednou za měsíc místo dosavadních dvoutýdenních intervalů. Kabinet o tématu znovu diskutoval po týdnu. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha nelze s testováním skončit kvůli šíření viru přes rodiny lidí, kteří jezdí každý den do práce za hranice. Novinářům po jednání vlády řekl, že nově bude také stačit, když test pendleři předloží do 72 hodin po posledním překročení hranic.

Podle dosud platného ustanovení se musejí pendleři negativním testem prokázat na hranicích jednou za dva týdny. Pokud si ho nepořídí za hranicemi, mohou tak učinit i na vybraných místech v Česku. Po dvou týdnech ježdění přes hranice bez testu musejí na dva týdny do karantény. Kabinet při přijetí opatření počítal s tím, že testy budou pendleři získávat za hranicemi, později Vojtěch připustil, že mohou být i z Česka.

Systém s sebou nese podle jeho kritiků problém, a to jak se mají pro test nebo jeho výsledky bez hrozby trestu pendleři vypravit z karantény na odběrové místo.

Umělci bez roušek

Nosit roušky nebudou od pátku muset děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. Povinnost se nově nebude vztahovat také na moderátory a redaktory vystupující v rozhlasových či televizních pořadech ve studiu a bez hostů nebo na osoby, jejichž aktuální duševní stav dodržování zákazu neumožňuje. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které ve čtvrtek schválila vláda.

Umělci ale budou muset mít PCR test na koronavirus s negativním výsledkem, který není starší než čtyři dny. Pokud provádění díla trvá déle, budou muset umělci být testováni alespoň jednou za dva týdny. Mezi účinkujícími a dalšími osobami (spolupracovníky či diváky) musí být dodržen dvoumetrový odstup. Místo provádění či natáčení díla nebo pořadu musí být pravidelně dezinfikováno, v případě uzavřených prostorů také větráno.

Pokud někdo z umělců či spolupracovníků má teplotu 37 stupňů Celsia a vyšší nebo jiné příznaky nemoci covid-19, nesmí se provádění díla zúčastnit.

Vláda zrušila daň z nabytí nemovitosti

Vláda schválila návrh na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty zůstanou zachovány i u nových hypoték, ale jen do konce roku 2021. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

"Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 tak platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně," uvedlo ministerstvo financí.

Zrušení daně bude znamenat snížení příjmů rozpočtu o zhruba 13,8 miliardy korun ročně. V letošním roce by to pak mělo být 10,6 miliardy korun. Zrušení uplatňování odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení bude znamenat pro veřejné rozpočty dodatečných pět miliard korun navíc.

Novela by měla mít podle ministryně zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později.

Zároveň vláda prodloužila z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Případné zrušení daně z nabytí nemovitosti označili již dříve za správný krok zástupci většiny realitních firem a developerů. Podle nich by to mohlo rozhýbat realitní trh. Tím argumentovalo i ministerstvo financí. Daňoví odborníci se ale na přínosu zrušit daň neshodují. Podle jedněch je to nesystémové opatření, které trh s nemovitostmi neovlivní. Podle dalších je to dobrý nápad, který by i mohl trhu pomoci, ale neměl by být zaváděn v době krize. Opozice zrušení daně z nabytí nemovitostí prosazuje dlouhodobě.

"Dobrá zpráva pro trh je, že konečně došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Trh by se tím opravdu mohl rozhýbat. Zbytek tohoto roku bude tedy pro realitní trh klíčový, mohu koupit nemovitost bez daně z nabytí, dále si k tomu mohu odečítat úroky a pokud kupuji byt na investici, platí pro mě do konce roku pětiletý časový test," uvedl hypoteční specialista Bidli Daniel Horňák.

I regionální ředitel 4fin Tomáš Trauške se domnívá, že zrušení daně z nabytí nemovitosti zrychlí a rozpohybuje trh s nemovitostmi. "Spolu s ní však vláda zruší také odpočet úroků, tedy jedinou podporu bydlení, kterou Češi mají. Z nemovitosti za čtyři miliony korun tak sice kupující nezaplatí daň 160 000 korun, ale na druhou stranu dá státu při hypotéce za 30 let jiných 200 000 korun, které mohl doteď odečíst. Tuto změnu nejvíce odnesou lidé s nižšími příjmy, rodiny s dětmi a páry, které plánují rodinu," uvedl.

Ministerstvo financí ale argumentuje tím, že kupujícím díky návrhu zůstane více peněz než předtím a především je budou mít hned, ne až za dvacet či třicet let po splacení těchto úvěrů.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy zrušení daně pomůže realitnímu trhu, může to snížit celkově ceny nemovitostí a pomůže to i ekonomice tím, že lidem zůstane více peněz na jiné útraty.

Vláda předloží zákon do sněmovny v rámci standardního legislativního procesu, dodala Schillerová.

V květnu jen 15 nakažených denně

Podle nejnovějších predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude na konci května v Česku celkem asi 8500 nakažených nemocí covid-19. Počítá s průměrným růstem v příštím měsíci o 15 případů denně. Vyplývá to z prezentace ÚZIS na čtvrteční tiskové konferenci. Před týdnem statistici předpovídali na konci května 9000 nemocných.

Od 1. března do čtvrtečního rána bylo laboratorně potvrzeno 7581 případů nemoci způsobené novým typem koronaviru. Před týdnem ÚZIS odhadoval na konci dubna 7800 případů.

"Roste počet vyléčených, což považujeme za velmi dobrou zprávu," řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Z celkového počtu je jich už více než 40 procent, vyplývá z prezentace.

Jeden nakažený covidem-19 v ČR nakazí dál méně než jednoho dalšího člověka, podle Duška je to útlum epidemie, která ztrácí sílu. Reprodukční číslo 0,7. Klesá také počet zachycených případů na počet testů. Pozitivních bylo dosud asi tři procenta ze všech, testů je mezi 7500 až 9000 denně. Z denně testovaných je nakažených asi 0,7 procenta.

ÚZIS připravil také tři dlouhodobější scénáře. První počítá se současným lepšícím se vývojem a vrcholem epidemie už na konci března. Na konci května by mělo být denně zhruba 61 případů, v červnu 36, červenci 21 a od září do prosince už jen jednotky případů. Scénář mírného zhoršení počítá s pozvolným nárůstem případů a průměrným počtem 1,1 další nákazy na jednoho nakaženého. Ze zhruba 144 nových případů denně na konci května by se situace zhoršila až na prosincových 246. Nejhorší scénář počítá s reprodukčním číslem 1,3 a vrcholem epidemie na konci listopadu s téměř 18 tisíci novými případy denně. "Už na konci května budeme vědět, kterým z nich se vydáme," řekl Dušek. První model podle něj počítá s kumulativním počtem nakažených do 10 tisíc lidí, druhý s 13 tisíci a nejhorší s 19 tisíci.

Zhruba 15 procent nakažených se potřebuje léčit v nemocnici. V rizikové věkové skupině nad 65 let je pětina nakažených, počet nemocných nad 75 let klesl na devět procent.

Vojtěch ve čtvrtek dále představil novou strategii proti šíření koronaviru. Chce plošnější testování v místě, kde se objeví ohnisko nákazy. Testování tak má být více efektivní. Podle jeho náměstka Romana Prymuly jsou těmito regiony například Chebsko nebo Domažlicko.

"Jsou to regiony, které sousedí s Německem. Musíme proto řešit pendlery, domovy pro seniory a nákazu ve zdravotnických zařízeních," řekl náměstek. Nakupení případů mělo podle něj souvislost i s jedním obchodem. Podle Duška je možné situaci sledovat na úrovni okresů, ale i nižší.

Od minulé středy přibývá méně než sto nových případů denně. Za pondělí vzrostl počet nakažených o 41, což bylo nejméně od 13. března. V úterý činil denní přírůstek 59 a ve středu znovu vzrostl na 75. V březnu či začátkem dubna denně přibývaly většinou dvě až tři stovky nakažených. Dosud nejvíce nemocných mělo Česko za jeden den 27. března, kdy přibylo 373 nakažených. Nejvyšší denní přírůstek za tento měsíc má 3. duben s 332 případy.

Mezi kraji je nemoc nejvíce rozšířená v Praze, absolutně i v přepočtu na počet obyvatel. V hlavním městě se od vypuknutí epidemie nakazilo 1711 lidí, což znamená bezmála 126 na 100 tisíc obyvatel. V přepočtu na obyvatele následuje Karlovarský kraj se 358 případy, což vychází na 121 infikovaných na 100 tisíc obyvatel. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji na 100 tisíc obyvatel připadá necelých 27 případů. 

V hlavním městě s covid-19 i nejvíce lidí zemřelo, lékaři zde zaznamenali 82 úmrtí. Následuje Moravskoslezský kraj s 28 a Karlovarský s 22 zemřelými. Jediný člověk s covid-19 dosud zemřel ve Zlínském kraji. Naprostá většina obětí jsou senioři, kteří ještě před nakažením často trpěli i vícero vážnými nemocemi.