Můžete dostat výpověď z bytu pro neplacení nájemného, ačkoliv nemáte příjmy kvůli pandemii koronaviru? Mají podnikatelé možnost odkladu nájmů?

Na tyto i další otázky vám ve svém webináři na sociálních sítích magazínu Ekonom odpovídal Ondřej Preuss, právník stojící za vznikem platformy
Dostupný Advokát.

 

Online rozhovor

On-line rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jarmil
Dobry den. Chtel bych se zeptat, zda je v dnesni dobe vlivem snizenych prijmu relevantni zadat pronajimatele o snizeni najemneho. Predpokladam, ze to zkusit mohu, ale on to jako povinnost mit nebude. Lze vubec neco takoveho ze strany vlady a poslanecke snemovny prikazat? Dekuji.
David
Dobry den, chtel bych se zeptat na presne zneni podminek, ktere je nutne splnit ze strany najemce, abyl mel pravo na odklad najemneho? Chapu to dpravne, ze povinnost ma on podat dukaz, ze nema prijmy kvuli viru? Jake dukazy jsou prijatelne a ktere uz by u soudu neuspely? Napriklad me napada, ze mi najemnik posle screenshot sveho internetoveho bankovnictvi, kde ma nula penez. Je to dukaz? Mohl si je predtim vybrat. Nebo proste do toho vneste prosim trochu vice informaci. Dekuji
Karel Šolberk
1. Vztahuje se to i na najemce z jiných zemí EU a mimo EU? Pokud nezaplatí do konce května 2021, kde je bude pronajímatel nahánět? 2. Musí nájemce platit alespoň zálohy na energie? 3. Opatření platí "do konce mimořádných opatření, nejdéle však do 30.9.", co jsou to ta mimořádná opatření, je to pouze Stav nouze? 4. Pokud nájemce platil často pozdě, existuje zde předpoklad, že dlužné nájemné nezaplatí vůbec a pronajímatel může tedy smlouvu ukončit?
Karel Šolberk
Je možné si s nájemcem domluvit ZÁVAZNÝ splátkový kalendář, nebo při neplacení je 30.5.2021 ještě vše "v pořádku" a teprve po nezaplacení dne 31.5.2021 je nájemce v prodlení? Podotýkám, že tou dobou už bude zřejmě polovina nájemců z bytu pryč a nebude mít důvod dluh platit. Jak stát zajistí, aby tady po 31.5.2021 nezačala běhat armáda dlužníků, na které se bude valit exekuce? Ochrání je na úkor pronajímatelů?
Karel Šolberk
Je možné místo neplacení se raději s nájemcem domluvit na snížení ceny nájmu a bude toho závazné? Tzn. že se nebude moct nájemce rozhodnout, že nakonec stejně nebude dle zákona platit? Jak by měla vláda vykoumunikovat, aby si nájemci celé opatření nepřebrali jako "A teď nemusím nic platit"?
Karel Šolberk
Bude mít stát nějakou zodpovědnost za to, pokud nájemce uteče a dluh to 31.5.2021 nevyrovná? Riziko je jak u občanů ČR, tak EU, tak hlavně mimo EU. Těžko bude pronajímatel podávat trestní oznámení na cizince dokonce mimo Evropu. Proč je vztah český pronajímatel a zahraniční nájemce silně nevyrovnaný? Pokud něco "provede" český pronajímatel, jakýkoliv zahraniční nájemce půjde za prvním advokátem a pronajímatele zažaluje. Ale opačně lze dost těžko žalovat cizince v EU nebo ještě mimo Evropu...
Kamil
Pokud je smlouva na dobu urcitou, mohu ukoncit najem i kdyz najemce pozada o odklad najmu? Jakou formou musi najemce zadat o odklad najmu?
Kamil
Pokud najemce pozada o odklad najmu, muze majitel navrhnout zvyseni najmu dle predpisu?
Jan
Musí pronajímatel vyhovět nájemníkovi s odkladem splátek v důsledku pandemie? Pokud ano, po jak dlouhou dobu? Je vhodné si nechat podepsat doklad o uznání dluhu?
Kučerová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu dát okamžitě výpověď z nájmu Který končí 30.6., byl na dobu určitou. Být byl pronajatý pro děti, které studují, ale kvůli uzavření škol být nevyužívají. Navíc manžel přišel o zaměstnání, pracoval v zahraničí a z důvodu uzavření hranic dostal výpověď. A já jsem dostala výpověď o měsíc dříve ze zdravotních důvodů.. Pronajímatel samozřejmě o výpovědi slyšet nechce, ale v naší současné situaci by nám to velmi ulehčilo. Děkuji za odpověď.
Pijáčková
Dobrý den, může dát nájemník výpověď ze smlouvy na dobu určitou? Děkuji
Jaromír Milštain
Platí že,zákon nemůže potlačit rovnost smluvních stran a tudíž moratorium výpovědi platí i pro výpověď ze strany nájemce ?
Jan Holp
Nájemník neplatí od ledna 2020 nájem. Po druhém nezaplacení nájemník převzal převzal Výzvu k okamžité úhradě dlužného nájemného a Upozornění na ukončení nájemní smlouvy bez výpovědní doby když nezaplatí třetí nájemné. Nezaplatil. Těsně před vyhlášením nouzového stavu v ČR (NS) dne 11.3.2020 převzal výpověď z nájmu bez výpovědní doby (ale odmítl podepsat převzetí). Následně již po vyhlášení NS dne 18.3.2020 mu byla totožná výpověď z nájmu doručena. Co dál? Vysmívá se mi! Děkuji za info na e-mail.
Karel Šolberk
Může dát pronajímatel výpověď v případě, že nájemce nezaplatí a důvod neuvede? (je povinen). Proč by se měl pronajímatel pídit po důvodu, když to není jeho povinnost? Nemůže dát hned klasickou 3 měsíční výpověď bez udání důvodu? Nebo zda se pak zruší, pokud nájemce doloží důvod?
Jose Remšík
Dobrý den, nájemník neplatí od začátku roku. Na telefonické výzvy reagoval vždy výmluvou nebo lží. Chci mu poslat výzvu k zaplacení dlužného nájmného za 3 měsíce a následně mu doručit okamžitou výpověd za hrubé porušení nájemní smlouvy.Dále bych chtěl podat tresní oznámení za neoprávněné užívání bytu. Ovlivní tento postup odklad z nájmu a vyhlášený nouzový stav vládou? Děkuji za odpověd nebo radu.
Karel Šolberk
Důkaz je potvrzení z úřadů práce. Může ho dostat i cizinec a za jakých podmínek?
Michal Kolář
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li by nájemce neměl před odkladem platby nájemného nejdříve na úřadě požádat o příspěvek na bydlení? Děkuji.
Michal Kolář
Dobrý den, jakým dokumentem by si mezi sebou měli pronajímatel a nájemce stvrdit odklad platby nájemného? Jaký dokument a jaká forma podle Vašeho názoru bude pro strany závazná a vymahatelná? Děkuji.
Petr David
Dobrý den, pokud končí nájemní smlouva na dobu určitou k 30. 6., je pronajímatel povinen tuto smlouvu prodloužit do července? Prosince? Může požadovat uvolnění bytu dle té nájemní smlouvy na dobu určitou? Děkuji.
Tomas
Dobry den, jak je to u druzstev. Sice nemam hypoteku, ale castka, kterou splacim, je cca 12000. Pro me je to likvidacni, nemam dusledkem krize praci. Asi chapu, ze by se meli druzstevnici setkat, odhlasovat si, ze druzstvo poprosi banku o docasne odlozeni splaceni. V praxi to neni mozne, nebot to by se muselo sejit cca 200 druzstevniku, coz snad i zakon zakazuje se nejak shromazdovat. Co s tim?
Jan
Pane doktore, jaké mám možnosti já, jako pronajímatel? Jak se mohu bránit tomu zákonnému nařízení? Jak si poradit s nájemníkem, který odmítne doplatit nájemné? Lze to vymáhat následně po státu? Jak musí prokázat to, že se ho opatření dotýká a nemůže platit nájemné - kdo a jak to posuzuje? Očekávám, že bude, v důsledku tohoto opatření, mnoho dlužníků-neplatičů. Děkuji.
Karel Šolberk
Prosím kde najdeme schválené znění zákona? Četl jsem spoustu článků a vždy tam je něco jinak... Děkuji.
Vlastimil Král
Pokud byl nájemce již před začátkem rozhodné doby v prodlevě plateb nájemného, je nutné mu uznat odklad dalších plateb dle přijatého zákona?
Karel Šolberk
Jak si myslíte, že se bude nájemní trh vyvíjet? Víc měsíců kauce (dnes je standard 1, nikdo víc nedá), vyšší cena pronájmu, notářská vykonatelnost, reference od předchozích pronajímatelů apod.?
Karel Šolberk
Mluvilo se i o zastropování nájmu (cena za m2), nechystá vláda ještě něco takového? Fixní cena za metr by zlevnila malé byty, ale zdražila velké. Přitom kupní cena za m2 je nejvyšší u malých, klidně 2x vyšší než u velkých.
Jindřich novotny
Dobrý den, taky zažívate zvýšenou poptávku po vašich službách jako ostatní on-line služby? Jaké jsou nejčastější dotazy?