Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s výraznou převahou nad druhou ODS a třetími Piráty. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, který se konal od konce února zhruba do konce března, tedy zčásti ještě před začátkem nouzového stavu v Česku kvůli koronaviru. ANO premiéra Andreje Babiše by podle průzkumu získalo 29,5 procenta hlasů, více než dvojnásobek podílu občanských demokratů či Pirátů.

Zatímco ANO vede v modelu Medianu s velkým náskokem před ostatními stranami, na dalších příčkách už velké rozdíly v podílech hlasů nejsou.

Druhá ODS by jich získala 13 procent a třetí Piráti jen o jeden procentní bod méně. ČSSD a komunisté by získali shodně 7,5 procenta hlasů.

Do sněmovny by se dostaly ještě SPD se šesti procenty, STAN a TOP 09 shodně s 5,5 procenta a lidovci s pěti procenty. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Dolní komory Parlamentu by skončila Trikolóra se třemi procenty a Zelení s 1,5 procenta.

K volbám by přišlo 64,5 procenta lidí. Při posledních sněmovních volbách v říjnu roku 2017 dosáhla volební účast zhruba 61 procent.

Oproti průzkumu Medianu z letošního ledna se podíly hlasů pro jednotlivé strany výrazněji nezměnily. Ani ve srovnání s průzkumem z loňského března se příliš neliší. Meziročně si pohoršila třeba SPD, která loni v březnu dosáhla výsledku 8,5 procenta. Polepšila si naopak třeba TOP 09, která minulý rok měla jen čtyři procenta.

Průzkum se ale zcela nebo zčásti konal ještě před začátkem řady mimořádných opatření vlády ANO a ČSSD kvůli šíření koronaviru. První případy nákazy se v Česku objevily 1. března a 12. března byl vyhlášen nouzový stav. Vláda následně zavedla například zákazy vstupu do některých obchodů a zařízení, volného pohybu a cestování do ciziny.

Průzkum Medianu se konal od 29. února do 26. března. Zúčastnilo se ho 1 019 obyvatel České republiky starších 18 let.