Příchod pandemie, jakou nyní zažíváme, byl jen otázkou času, tvrdí molekulární biolog z Masarykovy univerzity v Brně Omar Šerý. Zda virus vznikl přirozenou mutací, nebo v laboratoři, budou muset ještě zodpovědět vědecké analýzy. Ty podle něj prověří všechny možné teorie. Omar Šerý je zároveň jednatelem brněnské společnosti Elisabeth Pharmacon, která počátkem tohoto týdne spustila distribuci vlastních laboratorních testů na koronavirus. "Jsme schopni pokrýt dodávky do všech laboratoří v České republice. Vyrábět můžeme desítky souprav pro tisíce analýz denně," říká Šerý. Aktuálně jsou tuzemské laboratoře závislé zejména na testech dovážených ze zahraničí.

Málokdo čekal, že v Česku může dojít k takové epidemii, jakou nyní zažíváme. Byla stejně velkým překvapením i pro vás?

Byla to skutečně jen otázka času, než k něčemu takovému dojde. Vlastnosti viru jej předurčují k úspěšnému šíření v lidské populaci. Věřím ale, že přijatá opatření jeho šíření výrazně omezí. Je pouze na nás všech, zda je budeme brát vážně. Někteří si bohužel stále neuvědomují, že svým nezodpovědným chováním ohrožují především své bližní.

Jaké nejdůležitější otázky bude podle vás v případě koronaviru ještě nutné zodpovědět? Má nějaké vlastnosti, které vás zaráží?

Zaráží mě skutečnost, že virus může být i v počátečních fázích infekce vylučován takovým přerušovaným způsobem, že může zůstat nerozpoznán. Při testování klinických vzorků jsme se setkali s velmi nízkými koncentracemi viru, které by mohly být pokládány některými metodikami za negativní. Ostražitost je zde skutečně na místě a nedivím se už lékařům z referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu, že jsou trošku nervózní při povolování provádění testů dalším a dalším laboratořím. Jako zcela unikátní taktiku této nové verze viru SARS lze pokládat to, že člověk může infikovat další lidi kapénkovou infekcí, aniž by sám měl jakékoliv příznaky, které se projeví až se značným zpožděním. Virus se tak nepozorovaně plíží lidskou populací a nutí další a další lidi jako své hostitele produkovat obrovské množství svých kopií.

Někteří odborníci, například Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia Laboratories, uvádí, že SARS-CoV-2 má prvky uměle vytvořeného viru. Má v sobě nějaké takové znaky?

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.