Elektrárenská firma ČEZ zavedla na konci minulého týdne kvůli pandemii koronaviru nový režim pro dispečery, kteří mají na starosti distribuční sítě a tedy rozvod elektřiny do firem a k lidem domů. "Jednotlivé směny jsou vždy celý týden na pracovišti a nechodí domů. Udělali jsme jim v dispečinku zázemí, aby tam vydrželi. V dispečinku tedy nyní i spí," řekl v rozhovoru pro HN generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Plány na stavbu jaderných bloků firma nemění, stejně tak zatím nepočítá se změnou plánovaného zisku či rušením dividend.

Kdyby se pandemie koronaviru výrazně zhoršila, může být ohrožena výroba elektřiny, třeba kvůli onemocnění klíčových lidí, kteří je řídí? Hrozí potenciálně blackout?

Vůbec nepracujeme se scénářem, že by byl blackout. Dodáme elektřinu za všech okolností, protože bez ní by nefungovalo nic, nemocnice, telekomunikace. Byl by to chaos, který nemůže nastat. Že by přestaly fungovat elektrárny, to se nestane. Máme nastavený jasný plán. Pokud jde o dispečink ČEZ distribuce, tedy rozvod elektřiny, tak v pátek jsme přepnuli na nový režim. Jednotlivé směny dispečerů jsou vždy celý týden na pracovišti a nechodí vůbec domů. Udělali jsme jim v dispečinku zázemí, aby tam vydrželi.

Takže tam i spí?

Ano. Mají tam postele, sprchu, prostě všechno, aby týden spolu vydrželi. Řešíme i psychologickou stránku věci, není jednoduché se od sebe týden nehnout. Navíc máme celkem tři dispečinky, a to v Děčíně, v Hradci Králové a v Kladně. Každý z nich dokáže řídit celou naši distribuční soustavu i sám, kdyby další třeba vyhořely.

Jak zajišťujete obsluhu elektráren, hlavně jaderných, která je dost specifická?

Z hlediska opatření není moc rozdíl, jestli jde o jadernou, uhelnou nebo jinou elektrárnu. Samozřejmě na jaderné elektrárně jsou operátoři, kteří sedí ve velíně a tam nemůžete poslat někoho z jiné profese, kdo dělá jinou práci. Pak jsou lidi kteří udržují reaktor, turbínu a další. Takto je to rozdělené, mají režim směn, některé z nich jsou v záloze. Ty směny se točí a nesmějí se potkat. Máme plány podle toho, jak by se pandemia šířila a podle toho bychom přešli do další fáze, kde jsou definována konkrétní opatření.

Kam to až může dojít?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.