Česko má první tři pacienty vyléčené z nemoci Covid-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Potvrzených případů nákazy je 522.

Vláda ve středu schválila zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst. Platit bude od středeční půlnoci.

Kvůli vyššímu počtu nakažených hygienici uzavřeli nejméně na 14 dní 21 obcí na Olomoucku a Kynici na Havlíčkobrodsku.

Od pondělí platí v celé zemi z rozhodnutí vlády zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Uzavřené jsou hranice.

Vláda v pondělí doporučila seniorům nad 70 let, aby nevycházeli po dobu nouzového stavu z domovů.

Obyvatelům domovů pro seniory zakázala opouštět tato zařízení.

Ve středu rozhodla o tom, že v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách budou od čtvrtka mezi 10:00 a 12:00 smět nakupovat pouze lidé nad 65 let.

Zástupci vlády také uvedli, že pro pacienty s koronavirem budou během jednoho až dvou týdnů připraveny pražské Nemocnice Na Homolce a Motol a brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Propadem reagují česká koruna i pražská burza, podle guvernéra České národní banky je zřejmé, že nastane
razantní útlum ekonomiky.

Přesné znění usnesení vlády o omezení pohybu osob včetně všech výjimek naleznete ZDE. Všechna krizová opatření, která vláda zatím vydala, si můžete přečíst přehledně ZDE

V sousedním Německu roste počet nakažených podle Institutu Roberta Kocha (RKI) exponenciálně. Když se ho nepodaří zpomalit, může být za dva až tři měsíce až deset milionů infikovaných.

Institut, spadající pod ministerstvo zdravotnictví, počítá s tím, že může trvat i dva roky, než bude velká část obyvatel vůči koronaviru imunní a nákazu se podaří zastavit. 

"Jsme na začátku epidemie, která ještě mnoho týdnů a měsíců bude v naší zemi," řekl na tiskové konferenci v Berlíně šéf RKI Lothar Wieler. K půlnoci bylo v Německu 8198 nakažených, což představuje nárůst o 1042 za 24 hodin.

Na 100 000 obyvatel zatím spolková republika registruje 9,9 infikovaných.

Ekonomická témata v souvislosti s pandemií koronaviru sledujeme ve speciální on-line reportáži zde.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
06:53
V Jihočeském kraji se potvrdily další tři případy

Testy v českobudějovické nemocnici potvrdily nákazu koronavirem u tří lidí ze Strakonicka. Nemoc COVID-19 tak má na jihu Čech 19 lidí. Českobudějovická nemocnice od začátku února testovala kvůli podezření na nákazu koronavirem 886 případů. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

06:45
Austrálie a Nový Zéland uzavírají hranice

Austrálie kvůli šíření koronaviru zakazuje lidem, kteří nejsou jejími občany a ani v této zemi nemají trvalý pobyt, vstup na své území. Dnes to oznámil premiér Scott Morrison. Opatření začne platit od pátečního večera. Stejné nařízení dnes vydal i Nový Zéland, tam ale vstoupí v platnost už od čtvrteční půlnoci místního času (pátek 12:00 SEČ). Informuje o tom agentura Reuters.

06:41
Trump podepsal balíček opatření proti COVID-19, zajišťuje i testy zdarma

Americký prezident ve středu podepsal balíček opatření pro boj s novým typem koronaviru v hodnotě kolem 100 miliard dolarů (asi 2,5 bilionu korun). Informoval o tom Bílý dům. Spojené státy tak nově zajistí bezplatné testování na koronavirus, nemocenské pojištění pro všechny zaměstnance zasažené nákazou nebo potravinovou pomoc.

06:39
Wu-chan poprvé nehlásí žádné nové případy nákazy

Čínské město Wu-chan, odkud se na začátku letošního roku do světa rozšířil nový typ koronaviru, dnes poprvé od začátku nynější pandemie nehlásí žádný nový potvrzený případ nákazy. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi. V Číně ale přibývá importovaných případů nákazy, za středu jich bylo 34 oproti úterním třinácti.

06:36
On-line reportáž pokračuje

Dobrý den, i dnes pokračuje naše on-line reportáž ohledně šíření koronaviru.

23:00
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž věnovaná událostem spojených se šířením koronaviru končí, dění pro vás budeme sledovat opět zítra.

22:53
Turecko hlásí dvě oběti

Turecko v noci na dnešek oznámilo první úmrtí související s nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Dnes pak informovalo o druhém mrtvém, 61letém muži. Počet nakažených se přitom zvýšil z úterních 98 na 191, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Ještě v pondělí bylo infikovaných 47. Turecko v souvislosti se šířením nákazy uzavřelo kavárny, zakázalo hromadné modlitby a pozastavilo lety do asi 20 zemí. "Dnešní výsledky testů ukázaly, že veškerá opatření jsou potřebná. Máme 93 nových případů, u kterých byla zahájena léčba," uvedl ministr zdravotnictví Fahrettin Koca.

21:45
Respirátory pro Prahu budou až koncem týdne

Dodávka respirátorů pro hlavní město se zpozdila. Důvodem jsou formální problémy, dodávka zůstala v Anglii. Původně měly respirátory dorazit dnes. Praha by je nově měla mít do konce týdne. Kvůli zpoždění na ně město dostane slevu. ČTK to v textové zprávě napsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

21:34
Bosenský ministr chce silou omezit pohyb migrantů kvůli epidemii

Bosenský ministr bezpečnosti Fahrudin Radončić dnes vyzval policii, aby použila sílu k omezení pohybu migrantů, kteří ilegálně procházejí přes Bosnu na cestě do západoevropských zemí. Mělo by to podle něj přispět ke snížení rizika šíření koronavirové nákazy, napsala agentura AFP.

21:32
Centrum Bruselu bylo kvůli zákazu prázdné, parky naopak zaplněné

Ve stejný den, kdy v Belgii začal platit zákaz vycházení kvůli koronaviru, přišlo do ulic Bruselu jaro. Zatímco ve vyprázdněném historickém centru belgické metropole zavládlo nezvyklé ticho, prosluněné ulice a parky v okolních čtvrtích byly plné lidí působících na první pohled bezstarostným dojmem. Obličej zakrytý rouškou či šátkem byl vidět jen výjimečně.