V případě zdravotních potíží navštivte speciální web Ministerstva zdravotnictví ČR koronavirus.mzcr.cz, kde najdete všechny podstatné informace týkající se onemocnění Covid-19, které je způsobené novým typem koronaviru. Je zde také možnost zeptat se na otázky virtuální sestry prostřednictvím chatu. 

V akutních případech volejte speciální informační linku 1212 nebo svého praktického lékaře. K dispozici je také nonstop linka Státního zdravotního ústavu na číslech 724 810 106 a 725 191 367. Praktičtí lékaři budou momentálně přijímat jen akutní případy. Pokud svého lékaře potřebujete navštívit, předem mu zavolejte.

Snažte se opravdu důsledně dodržovat karanténu. Přijměte šok a nastavte raději tvrdší režim, nedělejte doma to, co děláte obvykle, radí psycholog Dalibor Špok. Z domu byste měli vycházet, jen pokud je to opravdu nezbytně nutné, tedy do práce, pro jídlo, léky či jiné nezbytně nutné věci. V takovém případě se důrazně doporučuje mít respirátor, roušku nebo cokoli, čím si zakryjete ústa a nos, tedy postačí i šátek nebo šála.

Zdravotnických ochranných pomůcek je v současné době nedostatek, můžete si ji proto zkusit sami vyrobit. Existuje nespočet návodů na to, jak si ji ušít ze stoprocentní bavlny, postačí ale i papírová kuchyňská utěrka. A pokud nejste zruční, nemáte prostředky nebo prostě jen chcete poslat materiály někomu, kdo tvoří ochranné pomůcky i pro ostatní, podívejte se na Dáme roušky, databázi Čechů prodávajících či rozdávajících roušky. 

Nošení takovýchto provizorních roušek vás stoprocentně neochrání, sníží se tím ale procento možnosti přenosu nemoci v případě, že jste se již nevědomě nakazili. Podle zahraničních studií mají totiž podomácku vyrobené roušky překvapivě vysokou účinnost. Chráníte tím tedy lidi kolem sebe, mimo jiné své kolegy v práci, spolucestující v MHD nebo zaměstnance obchodů s potravinami, kteří jsou vystavení velkému riziku a sami dostatek roušek nemají.

Další důležitou formou ochrany je důkladné a pravidelné mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků s obsahem alkoholu nad 60 procent. Návod na to, jak si správně mýt ruce, poskytuje například Státní zdravotní ústav.

Umýt či vydezinfikovat ruce byste si měli i před nasazením roušky. Aby byla její účinnost co nejvyšší, neměli byste na ni během nošení sahat. Papírová rouška by se měla ideálně vyměnit ve chvíli, kdy začne být vlhká. Při jejím sundání se snažte dotýkat jen gumiček či šňůrek, vyhoďte ji do uzavíratelného odpadkového koše a opět si umyjte ruce. V případě látkových roušek je pro jejich sterilizaci vyvařte ve vodě, vyperte na vysoký stupeň nebo přežehlete. Více informací o zacházení s rouškami najdete na webu Světové zdravotnické organizace (WHO).

Vyhýbat se kontaktu s lidmi by měli zejména senioři a lidé se slabší imunitou. Pro takové případy slouží weby Sousedská pomoc nebo Pomoc do domu, kde můžete sobě nebo svým blízkým zajistit pomoc například s nákupem potravin. Na webu je také možné se přihlásit jako dobrovolník, který právě takovou pomoc nabízí. Na území Prahy pak jako registr dobrovolníků funguje web Pomáháme Praze. Web Celé Česko šije sdružuje domácí producenty roušek, kteří je chtějí dostat k sociálním a zdravotnickým institucím.

Studenti medicíny, kteří se rozhodli vypomáhat v nemocnicích, se sdružují ve facebookové skupině Dobrovolníci z řad studentů LF. Masarykova univerzita na svém webu zřídila speciální databázi dobrovolníků pro všechny své studenty, kteří se chtějí zapojit.

Pro ty, kdo pracují z domova, máme tipy na to, jak svou práci zefektivnit. Pro školní děti si Česká televize připravila speciální vzdělávací pořad UčíTelka. A komu by chyběla kultura, může třeba sledovat livestreamy a záznamy koncertů na webu Nechoď ven.

Vláda s okamžitou platností od sobotního rána zavřela všechny restaurace, kterým tím pádem zbyla spousta nevyužitého jídla. Některé pokračují v omezeném provozu formou výdejních oken, další nevyužitá jídla je možné si se slevou objednat skrze mobilní aplikaci Nesnězeno.

O aktuálním vývoji šíření pandemie koronaviru vás každý den informujeme v on-line reportáži. Oficiální informace o aktuálním počtu nakažených a vyléčených najdete na speciálním webu Ministerstva zdravotnictví ČR, aktuality pak najdete na stránkách ministerstva (mzcr.cz) nebo Státního zdravotního ústavu (szu.cz).

Ministerstvo také vytvořilo speciální digitální kartu, kterou si každý může stáhnout do svého chytrého telefonu. Dostává pak oznámení o vývoji přímo od zdroje. Návod, jak si kartu stáhnout, najdete zde.