Česko má první tři pacienty vyléčené z nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Potvrzených případů nákazy je 434. Od pondělního večera přibylo 90 infikovaných.

Kvůli vyššímu počtu nakažených hygienici uzavřeli nejméně na 14 dní 21 obcí na Olomoucku a Kynici na Havlíčkobrodsku.

Od pondělí platí v celé zemi z rozhodnutí vlády zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Uzavřené jsou hranice.

Politici vyzvali občany k zakrývání úst a nosu na ulicích, roušek je ale nadále nedostatek.

Vláda v pondělí doporučila seniorům nad 70 let, aby nevycházeli po dobu nouzového stavu z domovů.

Obyvatelům domovů pro seniory zakázala opouštět tato zařízení.

Zástupci vlády také uvedli, že pro pacienty s koronavirem budou během jednoho až dvou týdnů připraveny pražská Nemocnice na Homolce a brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Propadem reaguje česká koruna i pražská burza, podle guvernéra České národní banky je zřejmé, že nastane razantní útlum ekonomiky.

Přesné znění usnesení vlády o omezení pohybu osob včetně všech výjimek naleznete ZDE. Všechna krizová opatření, která vláda zatím vydala, si můžete přečíst přehledně ZDE.

Ekonomická témata v souvislosti s pandemií koronaviru sledujeme ve speciální on-line reportáži zde.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
06:43
Kyrgyzstán potvrdil první tři případy

Kyrgyzstán dnes potvrdil své první tři případy nákazy koronavirem. Všichni tři jeho občané měli pozitivní testy po návratu ze Saúdské Arábie, informoval dnes ministr zdravotnictví středoasijské země, která už v úterý uzavřela hranice cizincům.

06:42
Čína ohlásila jen 13 nových případů

Pevninská Čína hlásí za úterý 13 nových potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 21 méně než předchozí den. Počet nakažených tak dosáhl 80 894, uvedl dnes čínský zdravotnický úřad. Obětí infekce přibylo 11, a do úterního večera jich tak v pevninské Číně bylo 3237. Korea dnes oproti úterku hlásí 93 nových případů nákazy a dohromady už 8413.

06:41
Krizi kolem koronaviru budou řešit WHO i vlády, opatření přibývá

Vlády a mezinárodní organizace budou i dnes hledat cesty, jak zabránit příliš rychlému šíření nového typu koronaviru, které má nyní své epicentrum v Evropě. Na základě úterního rozhodnutí unijních lídrů dnes zřejmě státy EU začnou uzavírat vnější hranice bloku. Ministři dopravy členských zemí EU dopoledne uspořádají videokonferenci.

06:37
Australský premiér: opatření potrvají ještě šest měsíců

Australský premiér Scott Morrison dnes varoval, že opatření proti šíření koronaviru budou trvat nejméně šest měsíců. Země má už 454 potvrzených případů. Šéf vlády oznámil, že vyhlásil stav biobezpečnostní nouze. V interiérech má být zakázáno srocování více než 100 lidí, pokud to není nezbytné. Naopak školy by podle premiéra měly zůstat otevřené. Morrison dnes rovněž nařídil australským občanům, aby necestovali do zahraničí.

06:35
Na kbelském letišti přistálo letadlo s rychlotesty na koronavirus

Na vojenském letišti Praha-Kbely přistál dnes v noci krátce před 2:30 vojenský speciál, na palubě měl 150 tisíc rychlotestů na nový typ koronaviru. Přivezl je z čínského Šen-čenu. Testy budou ráno rozvezeny do distribučních míst. Určeny budou mimo jiné pro obyvatele míst, které byly kvůli nákaze koronavirem uzavřena, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Další budou určeny pro testování policistů, vojáků či hasičů nebo pro velké nemocnice.

06:30
On-line reportáž pokračuje

Dobrý den, i dnes pokračuje naše on-line reportáž ohledně šíření koronaviru.

23:00
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž věnovaná událostem spojeným s šířením koronaviru končí, dění pro vás budeme sledovat opět zítra.

22:51
Pentagon uvolní pět milionů respirátorů a plicní ventilátory

Pentagon poskytne federálním zdravotnickým úřadům pět milionů respirátorů a 2000 plicních ventilátorů. Pomoc v boji proti pandemii nového koronaviru dnes oznámil americký ministr obrany Mark Esper. Newyorský starosta Bill de Blasio dnes naznačil, že největší město USA by do 48 hodin mohlo vyhlásit omezení pohybu pro svých více než osm milionů obyvatel.

22:47
Ministerstvo zdravotnictví nebylo schopné objednat respirátory

Ministerstvo zdravotnictví od minulého pondělí dostávalo z Číny nabídky na nákup respirátorů a roušek, nebylo ale schopné podat objednávku a zaplatit. Na webu to napsal Deník N. Proto podle deníku premiér Andrej Babiš předal kompetence v této věci ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi, jehož resort začal roušky a respirátory z Číny objednávat od soboty. Zapojil do toho čínskou ambasádu i ČNB.

22:44
V Srbsku je zákaz nočního vycházení, senioři nesmějí ven vůbec

V Srbsku bude od středy platit zákaz nočního vycházení a osoby starší 65 let nebudou moci chodit ven vůbec. Oznámil to dnes večer prezident Aleksandar Vučić s odůvodněním, že se úřadům nepodařilo zajistit úplnou kázeň ke snížení rizika nákazy obyvatel novým koronavirem.