Vláda zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky od pondělí 16. března do 24. března. Nařízení má několik výjimek. Ty se týkají cest do zaměstnání, cest za rodinou a osobami blízkými, cest do obchodů, bank či na poštu a doplnění pohonných hmot. Samozřejmě také cest do zdravotnických zařízení. A ještě několika dalších možností.

Návrh usnesení nařizuje osobám pobývajícím na území České republiky omezit pohyb na veřejnosti na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou uvedených případů. A také "omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru".

"Nejde o domácí vězení. Lidé by měli chodit do práce, nakoupit si, ale kdy to půjde, tak zůstat doma," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že vláda kroky udělala proto, aby minimalizovala kontakt mezi lidmi, a tedy možnost přenosu koronaviru. Hamáček apeloval na zdravý rozum lidí. Policisté nebudou kontrolovat, kam lidé jdou. Budou ale dbát na to, aby se neshlukovali. Lidé mohou nejen do obchodů nebo práce, ale i na procházky do parků nebo přírody, důležité je držet si odstup od ostatních lidí.

Hygienici také v pondělí brzy ráno zcela uzavřeli Uničov a Litovel a dalších 19 obcí na Olomoucku, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Lidé nemohou tato dvě města a obce celkem s 24 tisíci obyvateli opustit, zakázán je vstup.

Vláda také rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu. Ten povede náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

Uzavření obchodů a zákaz služeb se nově nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků. Výjimku ze zákazu otevření budou mít i obchody s látkami a galanterie, aby si lidé mohli šít roušky, kterých je nedostatek.

Vláda ale zakázala prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, taxislužby s výjimkou těch rozvážejících potraviny a prodej elektroniky.

"Daňová přiznání fyzických i právnických osob mohou bez hrozby jakýchkoliv sankcí být podána až 1. července letošního roku," uvedla ministryně financí Alena Schillerová a dodala ještě několik dalších úlev pro živnostníky a podnikatele. 

Nadále platí, že Češi nesmí vycestovat do ciziny a cizinci nesmí přijet do Česka. Ještě devět dní neotevřou ani restaurace, kromě těch, které vydávají okénkem.

Přesné znění usnesení vlády o omezení pohybu osob včetně všech výjimek naleznete ZDE. Všechna krizová opatření, která vláda zatím vydala, si můžete přečíst přehledně ZDE.

V Česku je nyní 383 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Nemocnice v Ústí nad Labem v pondělí informovala o prvních třech vyléčených. Souhrnné informace naleznete na stránkách https://koronavirus.mzcr.cz.

Ekonomická témata v souvislosti s pandemií koronaviru sledujeme ve speciální on-line reportáži zde.

 

On-line reportáž

Vypnout obnovování
10:00

Začíná mimořádné zasedání vlády. Tisková konference, kterou vám zprostředkujeme živě zde, by měla začít ve 12 hodin.

08:53
Některá divadla přerušila zkoušky novinek, jinde pokračují

Zkoušet, či nezkoušet nové inscenace? Hamletovské dilema řeší v řadě českých divadel, včetně brněnských. Minulý týden už sice divadla nehrála, pokračovala ale příprava novinek. Po prohloubení vládních opatření proti koronaviru se zkoušky mnohde pozastavily, protože není jisté, kdy bude možné inscenace uvést, jinde ale pokračují, vyplynulo z ankety ČTK.

08:40
Masarykův onkologický ústav omezil vstup, lidem měří teplotu

Masarykův onkologický ústav od dneška zavírá všechny vchody s výjimkou tří, kterými budou chodit lidé do budovy až po změření teploty. ČTK to řekla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Omezuje se také parkování v okolí ústavu.

08:33
Kyjev omezil vnitrostátní dopravu, zakázal masové akce

Ukrajinská vláda ve snaze zabránit šíření koronaviru rozhodla o omezení vnitrostátní osobní dopravy. Oznámila to dnes agentura Interfax-Ukrajina. Od dnešního dne jsou na Ukrajině také zakázány všechny masové akce s účastí více než deseti lidí.

08:20
V Česku je nyní 383 případů koronaviru

V Česku bylo k dnešnímu ránu 383 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 39 víc než v pondělí večer. Stále platí, že se z nemoci zcela vyléčili tři lidé, naopak jiní tři pacienti jsou ve velmi vážném až kritickém stavu. Laboratoře už provedly dohromady 6302 testů, vyplývá z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví věnovaném onemocnění Covid-19.

08:11
Češi se koronaviru obávají, opatření vlády považují za potřebná

Určitou míru osobního ohrožení novým koronavirem pociťují tři čtvrtiny obyvatel Česka, zjistil výzkumu agentury Ipsos. Opatření vlády kvůli koronaviru považuje za potřebná devět z deseti dotázaných lidí.

08:03
Na webu damerousky.cz už je zaregistrováno 47 míst, kde firmy i jednotlivci šijí roušky
07:52
Opatření kvůli viru vyvolalo v Brazílii hromadné útěky z vězení

Kvůli opatření, které přijali v brazilském státě Sao Paolo v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, se ve čtyřech místních věznicích vzbouřili vězni.

Místní úřady rozhodly, že trestancům ve věznicích s mírným stupněm ostrahy zakážou vycházky, aby tak zabránily šíření viru. Stovky jich z nápravných zařízení uprchly, informovaly dnes zahraniční agentury.

07:46
Tom Hanks s manželkou opustili nemocnici, dál jsou v karanténě

Americký oscarový herec Tom Hanks a jeho žena Rita Wilsonová opustili australskou nemocnici, v níž byli od minulého týdne kvůli nákaze novým typem koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters, podle které manželský pár zůstává v karanténě, jejíž zbytek stráví v pronajatém domě.

07:39
V americkém Seattlu dostala první účastnice klinických testů experimentální dávku nové vakcíny proti koronaviru