PPF a její majoritní vlastník, nejbohatší Čech Petr Kellner, darují státu na boj s nákazou koronaviru zdravotnické pomůcky v hodnotě 100 milionů korun. Pro největší soukromou finanční skupinu, která se v prosinci dostala do podezření, že ovlivňuje veřejné mínění ve prospěch Číny, to může být krok k vylepšení pošramocené image.

Kellner se kvůli daru v neděli dopoledne sešel v budově Úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem a s vicepremiérem Karlem Havlíčkem. PPF to oznámila v tiskové zprávě. "Důvodem schůzky byla krizová situace ohledně dodávek ochranných zdravotnických pomůcek, respektive nabídka skupiny PPF věnovat darem České republice asi 120 tun zdravotnických pomůcek," uvedla skupina.

Na schůzce Kellner řekl vládním představitelům, že potřebné zdravotnické pomůcky PPF nakoupila v Číně a ve Španělsku prostřednictvím dceřiné společnosti Home Credit. V pondělí je jako dar předá státu. Podle tiskové zprávy jde o 1,8 milionu chirurgických masek, 1,7 milionu respirátorů N95 a dalších výrobků, včetně několika desítek tisíc testovacích sad.

Zdravotnické pomůcky budou od pondělí večer připraveny k postupnému převozu do České republiky. Dopravu bude zajišťovat vláda, protože ta je podle PPF jediná, kdo v dané situaci může v Číně získat příslušná povolení pro vývoz tak velkého množství zdravotního materiálu.

Pomoc PPF nabídla už minulý týden. Prostřednictvím své biotechnologické firmy Sotio nakoupila a přivezla z USA 20 tisíc ochranných masek, které nyní dostávají zdarma praktičtí lékaři.

Kellnerova PPF podniká v řadě odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Její Home Credit je největším nebankovním poskytovatelem spotřebitelských půjček na světě, s velkou částí byznysu v Číně. V prosinci zveřejnil server Aktuálně.cz dokumenty, které naznačovaly, že si Kellnerova skupina platila agenturu, která měla ovlivňovat českou společnost ve prospěch Číny. Vytvořila k tomuto účelu například skrytě institut, jenž měl být protiváhou informačního projektu Sinopsis, který je k aktivitám Home Creditu v Číně kritický.