Vláda zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky od nedělní půlnoci do 24. března, Nařízení má několik výjimek. Ty se týkají cest do zaměstnání, cest za rodinou a osobami blízkými, cest do obchodů, bank či na poštu a doplnění pohonných hmot. Samozřejmě také cest do zdravotnických zařízení. A ještě několik dalších možností.

Návrh usnesení nařizuje osobám pobývajícím na území České republiky omezit pohyb na veřejnosti na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou uvedených případů. A také "omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru". 

"Nejde o domácí vězení. Lidé by měli chodit do práce, nakoupit si, ale kdy to půjde, tak zůstat doma," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že vláda kroky udělala proto, aby minimalizovala kontakt mezi lidmi, a tedy možnost přenosu koronaviru. Hamáček apeloval na zdravý rozum lidí. Policisté nebudou kontrolovat, kam lidé jdou. Budou ale dbát na to, aby se neshlukovali. Lidé mohou nejen do obchodů, nebo práce, ale i na procházky do parků nebo přírody, důležité je držet si odstup od ostatních lidí.

V pondělí ráno hygienici navíc zcela uzavřeli Uničov, Červenku a Litovel na Olomoucku, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Lidé nemohou tato dvě města a obec s celkem 24.000 obyvateli opustit, zakázán je vstup. Zásobování potravinami a dalším nezbytným zbožím je zachováno a nijak se nemění, oznámil dnes na webu Uničova starosta Radek Vincour (ODS). Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32.

 

České nařízení je však méně přísné, než například ve Španělsku, které zakázalo i procházky a návštěvy rodinných příslušníků, bez závažných důvodů.

Vláda také rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu kvůli šíření nového typu koronaviru. Ten povede náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

Uzavření obchodů a zákaz služeb se nově nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků.

Vláda ale zakázala prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, taxislužby s výjimkou těch rozvážejících potraviny a prodej elektroniky.

Vláda dále rozhodla například o odložení doplňujících senátních volbách na Teplicku.  

Vláda odsouhlasila dočasné zavedení ochrany hranic Česka s Německem a Rakouskem. 

"Daňové přiznání fyzických i právnických osob mohou bez hrozby jakýchkoliv sankcí být podány až 1. července letošního roku," uvedla ministryně financí Alena Schillerová a dodala ještě nekolik dalších úlev pro živnostníky a podnikatele. Začátek třetí vlny EET stát posunout ale nemůže. "Po dobu tří měsíců od jejícho zavedení bude ale toleranční období, kdy nebudou ukládány sankce a kontrolní činnost bude vykonávána pouze edukativním způsobem," dodala Schillerová. 

V Česku je nyní podle premiéra 293 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Souhrnné informace naleznete na stránkách https://koronavirus.mzcr.cz.

Nadále platí, že Češi nesmí vycestovat do ciziny a cizinci nesmí přijet do Česka. V zemi zůstávají zavřené obchody s výjimkou potravin, lékáren, benzinek a několika dalších provozoven. Ještě devět dní neotevřou ani restaurace, kromě těch, které vydávají okénkem. Zrušené jsou sportovní a kulturní akce nad 30 osob. Všechna krizová opatření, která vláda zatím vydala, si můžete přečíst přehledně ZDE

Šíření koronaviru bude mít značné ekonomické dopady. Například firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších oborech by mohly kvůli koronaviru přijít o desítky miliard korun, uvedla Hospodářská komora. A Česko už plánuje také pomoc pro firmy a živnostníky, kteří budou potřebovat půjčku pro překonání současného stavu. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) spustí příjem žádostí do programu Úvěr COVID na podporu podnikatelů kvůli koronaviru už v pondělí. Podle právníků by ale měli mít majitelé zavřených restaurací, obchodů či divadel nárok na odškodnení. Vyplývá to podle nich z krizového zákona.

Epicentrum nákazy koronaviru se už přesunulo z Číny do Evropy. V ní je nejhorší situace v Itálii a Španělsku obě země už nařídily karanténu pro celou zemi.

Novým koronavirem se ve světě nakazilo více než 160 tisíc lidí a přes 6000 pacientů už nákaze podlehlo.

Nemoc zvaná Covid-19 se rozšířila z města Wu-chan v čínské provincii Chu-pej, kde je také nejvíce nakažených a zemřelých. Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Itálie, Jižní Korea a Írán, kde jsou tisíce infikovaných a stovky mrtvých.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
00:49
On-line přenos končí

Za několik hodin vám opět přineseme aktuální informace o epidemii koronaviru.

00:11
Zítra odletí letadla do Číny

Dar 120 tun zdravotnických pomůcek od PPF je na různých místch v Číně. Zítra pro něj odletí letadla z Česka.

00:02
Fabriky se zavírat nebudou

Premiér Andrej Babiš znovu zopakoval, že lidé by měli chodit do práce, ale poté domů a nikde se nezdržovat.

23:51
Do konce týdne dorazí stovky tisíc respirátorů, říká ministr Vojtěch

Všichni lékaři včetně praktiků by tak během několika dní měli mít potřebné vybavení, uvedl ministr zdravotnictví.

23:50
Otevřeny nadále zůstanou i další prodejny

Konkrétně prodejny brýlí a kontaktních čoček nebo novin a časopisů.

23:40
Někteří pacienti v Česku by mohli dostat experimentální léčbu

Jedná se o lék remdesivir na jehož vývoji se podílel i Čech Tomáš Cihlář.

23:38
Lidé si i nadále budou moci koupit jídlo u okének fastfoodů a restaurací

Nesmí se však zdržovat ve velkých počtech před stravovacími zařízeními.

23:37
Termín pro podání daňového přiznání se odkládá do 1. července

Lidé a firmy budou moci odevzdat daňové přiznání o tři měsíce později bez sankce, tedy do 1. července. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení a finanční a celní správa nebude po květnovém startu 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb (EET) tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci. Vyplývá to hlavních opatření tzv. liberačního balíčku ministerstva financí, který dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom večer informovala ministryně financí ALena Schillerová (za ANO). Cílem opatření je zmírnit podnikatelům a lidem dopady aktuální situace vyvolané šířením koronaviru a minimalizovat nutnost navštěvovat finanční úřady

Přesné technické parametry balíčku zveřejní MF v pondělí 16. března ve Finančním zpravodaji a na internetových stránkách Finanční správy.

23:36
Upřesnění: Ruší se sdílená taxi služba

Vláda zakázala provoz pouze takzvaných alternativních taxislužeb, nikoli klasických řízených osobami s oprávněním řidiče taxislužby, řekl Havlíček.

23:33
Lidé mohou chodit do parků

Ministr vnitra však apeluje, aby lidé minimalizovali kontakt s lidmi, se kterými nebydlí, a nescházeli se v parcích ve velkých početech.