Opoziční ODS ve středu vyzvala předsedu sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) k rezignaci na tuto funkci. K občanským demokratům se připojili také další opoziční kluby KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Pokud Berkovec nerezignuje, je šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připraven vyvolat jednání o jeho odvolání. Důvodem je uniklý Berkovcův e-mail, v němž hodnotí kandidáty do Rady České televize (ČT).

Piráti chtějí, aby byla středeční sněmovní volba nových televizních radních veřejná, nikoli tajná. Sněmovna má volit i nové radní Českého rozhlasu.

Volební výbor má ve své působnosti sdělovací prostředky a podílí se na výběru nových členů rad veřejnoprávních médií. Berkovcovi kritici varovali v souvislosti s jeho e-mailem před možnou politizací televizní rady a před návratem do dob komunistického totalitního režimu. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) novinářům řekl, že si nemyslí, že by ANO Berkovcovo odvolání z čela výboru podporovalo.

Berkovec ve svém e-mailu u kandidátů například analyzuje, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Berkovce se zastal jeho stranický kolega Pavel Plzák. "Ten e-mail nebyl určen vám, ale byl určen mně," vzkázal Stanjurovi. O kandidátech prý chtěl vědět něco víc a zajímala ho i jejich stranickost.

"Co se týká rad, máme hledat profesionály. Vztah k jakékoli politické straně je zcela za hranou," prohlásil předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle předsedy STAN Víta Rakušana se ANO snaží zvolit radu tím způsobem, aby bylo "odstřeleno" současné vedení České televize. "Já se opravdu nechci vracet do dob minulých," podotkla v souvislosti s Berkovcovými posudky kandidátů a s odkazem na totalitní praktiky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl vládní programové prohlášení, v němž se píše o podpoře nezávislosti veřejnoprávních médií. "Tohle nesmí nikdo z nás zpochybnit," zdůraznil.

Rozruch vzbudil bývalý člen ODS Václav Klaus (Trikolóra), podle kterého i občanští demokraté, když byl jejich členem, doporučovali, koho volit, že "to je náš člověk". Stanjura ale takové postupy popřel.

Berkovcovo jednání označil již v úterý za šokující šéf ČT Dvořák. "Naprosto popírá roli Rady ČT jako garanta nezávislosti a objektivity média veřejné služby," uvedl o Berkovcovi.

Na poslance se kvůli volbě členů rad veřejnoprávního rozhlasu a televize obrátili zástupci Evropského centra pro svobodu tisku a médií a Evropské federace novinářů. Ve výzvě všem poslancům žádají, aby poslanci vybírali z 18 kandidátů nezávisle na jakémkoli politickém zásahu nebo vnějším ovlivnění. "Složení rady musí být vyvážené a nestranné," stojí ve výzvě. Lobbistické pokusy ve prospěch nebo proti konkrétním kandidátům nesmí toto důležité rozhodnutí ovlivnit, uvádí dokument.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky vyzval poslance, aby členy rozhlasové i televizní rady zvolili veřejnou volbou. "Důvodem je skutečnost, že Česká televize i Český rozhlas jsou média veřejné služby, financovaná majoritně z poplatků občanů České republiky," stojí ve výzvě fondu.