Česká vláda kvůli šířícímu se koronaviru vyhlásila nouzový stav. Od pátku omezí provoz na hranicích s Německem a Rakouskem, překročit bude možné hranice jen na 11 vybraných přechodech a cizincům bude překročení těchto hranic zakázáno, zákaz budou mít i cizinci z rizikových oblastí. Stát od pátečních 06:00 zakáže do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské a další akce. Vláda od pátku 6:00 také zakázala vstup na sportoviště, do wellness zařízení, do knihoven. Od pátku budou muset být mezi 20:00 a 6:00 uzavřeny restaurace. Mezistátní lety budou moct přistávat jen na pražském Letišti Václava Havla, lety na regionální letiště tedy budou zrušeny.

K zavedení tvrdých opatření ve čtvrtek přistoupilo Slovensko. Mimo jiné zavírá všechna tři mezinárodní letiště, zastavuje mezinárodní dopravu kromě zásobování a omezuje otevírací dobu obchodních center.

Česko má zatím 116 lidí nakažených novým typem koronaviru napříč všemi kraji. Žádný z nich se zatím z nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, nevyléčil.

Dva pacienti mají važnější průběh nemoci a momentálně jsou na jednotce intenzivní péče v Praze a v Brně.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus nazval šíření koronaviru pandemií.

Šíření koronaviru bude mít i značné ekonomické dopady. Například firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších oborech by mohly kvůli koronaviru přijít o desítky miliard korun, uvedla Hospodářská komora.

Pražská burza se ve středu propadla už pod hranici 900 bodů, a je tak nejslabší od začátku prosince 2016. Index PX oslabil o 3,03 procenta na 885,10 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové společnosti Avast, skoro o devět procent.

V Evropě je nejhorší situace v Itálii, kde je přes 12 tisíc nakažených a více než 800 mrtvých. Italská vláda kvůli tomu nařídila karanténu pro celou zemi.

Novým koronavirem se ve světě nakazilo více než 125 tisíc lidí a přes 4600 pacientů už nákaze podlehlo.

Nemoc zvaná Covid-19 se rozšířila z města Wu-chan v čínské provincii Chu-pej, kde je také nejvíce nakažených a zemřelých. Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Itálie, Jižní Korea a Írán, kde jsou tisíce infikovaných a stovky mrtvých.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
06:39
Koronavirem se nakazil žena kanadského premiéra

Žena kanadského premiéra Justina Trudeaua Sophie se nakazila novým koronavirem. O výsledku testu informovala kancelář kanadského premiéra. Sophie Trudeauová se nedávno vrátila z Londýna a po příletu do Kanady měla zvýšenou teplotu a další příznaky onemocnění. Lékaři u ní proto provedli testy na koronavirus.

06:37
Koronavirus nakazil diplomatku OSN

První pozitivní test na koronavirus v sídle OSN v New Yorku měla diplomatka z filipínské mise. S odvoláním na sdělení, které obdržela jednotlivá zastoupení při OSN o tom dnes napsala agentura Reuters.

06:37
Gabon a Ghana hlásí první nakažené

První případy nákazy koronavirem ve čtvrtek oznámily Gabon a Ghana. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o devátý a desátý stát subsaharské Afriky, kde byla nemoc evidována.

06:36
Zaorálek bude jednat s divadelníky, kteří musí rušit vystoupení

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dnes sejde se zástupci české nezávislé divadelní scény. Umělcům, kteří nejsou v zaměstnaneckých poměrech, podle jejich vyjádření ublížila vládní opatření zavedená proti šíření koronaviru. Apelují na ministra, aby vláda začala jednat o způsobu kompenzace škod, které vznikají rušením veřejných vystoupení.

06:35
Ministři zahraničí V4 se nesejdou osobně

Zejména o tématech Evropské unie budou dnes jednat ministři zahraničí visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, s německým kolegou Heikem Maasem. Kvůli rozšíření nákazy novým typem koronaviru se nesejdou osobně v Černínském paláci, jak bylo původně plánováno, ale budou spolu mluvit prostřednictvím videokonference. O výsledcích jednání by následně mělo informovat české ministerstvo zahraničí.

06:34
Belgie kvůli koronaviru zavře školy, kavárny a restaurace

Belgie kvůli šíření nového koronaviru uzavře od soboty školy, kavárny a restaurace a o víkendech i některé obchody. Omezení mají platit do 3. dubna. Uzavření všech škol v celé zemi dnes oznámila také portugalská vláda, která s tímto opatřením počítá od pondělka až do Velikonoc, uvedla agentura EFE.

06:32
Velká cena Austrálie končí

Velká cena Austrálie formule 1, která měla v Melbourne odstartovat dnešními tréninky, se neuskuteční. Úvodní závod nové sezony mistrovství světa byl zrušen poté, co byl u jednoho z členů stáje McLaren objeven koronavirus. Ve společném prohlášení o tom informovala Mezinárodní automobilová federace a vedení šampionátu.

06:32
On-line reportáž pokračuje

Dobrý den, i dnes pokračuje on-line reportáž ohledně šíření koronaviru.

23:01
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, on-line reportáž pro dnešek končí. Dění okolo šíření koronaviru v Česku i ve světě pro vás budeme sledovat opět zítra.

22:54
Jednou z moravskoslezských nakažených je zdravotní sestra

Jedním ze čtyř nakažených novým koronavirem v Moravskoslezském kraji je zdravotní sestra z frýdecko-místecké nemocnice. Na sociálních sítích o tom dnes večer informoval moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Za dnešek přibyli na severu Moravy tři nové případy. Jde o dvě ženy z Frýdku-Místku a muže z Ostravy.

Živě: Vyhlásí vláda nouzový stav? Sledujte TK k situaci kolem šíření korononaviru